Дилма Русеф: Банката на БРИКС иска да намали зависимостта от долара, ще отпуска заеми в местни валути

Дилма Русеф: Банката на БРИКС иска да намали зависимостта от долара, ще отпуска заеми в местни валути

Новата банка за развитие, мултинационалната банка, създадена от страните от групата БРИКС, планира да започне да отпуска заеми в южноафрикански рандове и бразилски реали като част от плановете си за намаляване на зависимостта от долара и насърчаване на по-многополюсна международна финансова система. Това е заявила в интервю за в. "Файненшъл таймс" президентът на банката Дилма Русеф, цитирана от БТА. 

Базираният в Шанхай международен кредитор разглежда молби за членство от около 15 страни, като се очаква да одобри приемането в състава си на четири или пет от тях. Русеф е отказала да назове имената на държавите, но е посочила, че за банката е приоритет да диверсифицира географското си представителство.

Припомняме, че Русеф, която е с български корени, бе президент на Бразилия от 1 януари 2011 до 31 август 2016, когато бе свалена с импийчмънт заради нарушаване на бюджетните закони. 

"Очакваме да отпуснем между 8 и 10 милиарда долара през настоящата година", казва Русеф, като допълва: "Нашата цел е делът на средствата, които отпускаме в местна валута, да достигне около 30 на сто от кредитирането като цяло" 

Новата банка за развитие ще емитира дълг в южноафрикански рандове за кредитиране в Република Южна Африка и ще предприеме идентичен подход спрямо Бразилия. "Ще се опитаме или да направим валутен суап, или да издадем облигации", казва още Русеф и добавя, че подобни планове банката има и за индийската рупия. 

Банката вече отпуска заеми в китайски юани. 

Разширяването на кредитирането в местна валута подкрепя по-широка цел, съгласувана от страните от БРИКС, а именно насърчаването на използването на алтернативи на долара в търговските и финансови трансакции. 

Страните членки на БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка - създадоха Новата банка за развитие през 2015 г. като алтернатива на доминираните от САЩ международни финансови институции - Международният валутен фонд и Световната банка. 

Отпускането на заеми в местна валута ще позволи на кредитополучателите да избегнат валутния риск и промените в лихвените проценти в САЩ. "Местните валути не са алтернатива на долара", смята Русеф. "Те са алтернативи на системата. Досега системата беше еднополюсна (…) тя ще бъде заменена от по-многополюсна", обяснява тя. 

Банката на БРИКС се опитва да се разграничи от Световната банка и МВФ, без да поставя политически условия при отпускане на заеми. "Ние отхвърляме всякакъв вид налагане на условия. Често заемът се дава, при условие че се изпълняват определени политики. Ние не правим това. Ние уважаваме политиките на всяка страна", е посочила Русеф. 

От създаването си досега банката е отпуснала 33 милиарда долара за общо 96 проекта, свързани с инфраструктура и устойчиво развитие.

 

Коментари

  • Югоагент

    23 Авг 2023 14:11ч.

    Интересно, че не я наричат (все още) "централна" банка, както в нашия обичен ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а защо трябва ??...

    23 Авг 2023 14:21ч.

    Ако успееш да се отърсиш първо от навика да мислиш само през призмата на западното разбиране за света, може да ти се изяснят много неща и да спреш да се чудиш...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ""централна" банка"

    23 Авг 2023 14:24ч.

    Централна банка пуска в обръщение и контролира пари. Банката на БРИКС няма нищо общо с централна банка. Всяка държава контролира парите си чрез своя централна банка и част от тях внася в банката на БРИКС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @""централна" банка"

    23 Авг 2023 15:17ч.

    товс е само на теория. в реалността местната ЦБ работи за МВФ и СБ пазейки долара и не озволявайки инвестиции в производството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    23 Авг 2023 14:14ч.

    Процесът на дедоларизация започна. Това е началото на края на хегемонията на САЩ. Да си прави сметка Европа, която към момента е официално колония на САЩ - ще успее ли да скочи от потъващия кораб навреме или ще потъне с Господаря си...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ъхх

    23 Авг 2023 14:41ч.

    По-скоро ще потъне за сметка на господаря си....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ъхх

    23 Авг 2023 14:41ч.

    По-скоро ще потъне за сметка на господаря си....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще се стигне до война

    23 Авг 2023 14:22ч.

    САЩ нападнаха и унищожиха държави, които искаха да се откажат от долара. За САЩ хегемонията на долара е жизнено важна. Престане ли долара да е световна валута и САЩ ще престане да съществува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европейската украинска мечта!

    23 Авг 2023 14:56ч.

    Натам вървят нещата, за съжаление! "Срещата на БРИКС ще приближи края на "епохата на доларизация", което се явява червена линия за САЩ и реална причина за конфликта в Украина", смята бившия капитан от френското разузнаване Пиер Плас. Реално - това е единственият начин държавите да си върнат своята самостоятелност!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аха

    23 Авг 2023 14:55ч.

    Навремето много се гордеехме, че президент на Бразилия е жена с български корени: Боко се скъса от хвалби и снимки, ама сега нали е политически некоректно, дори не споменават по големите медии...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Банката е китайска,

    23 Авг 2023 15:32ч.

    А заробващите заеми са в юани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не пиши глупости

    23 Авг 2023 19:29ч.

    САЩ не участват и правилата са съвсем други. Във всяка ирганизация в която участва Русия всички са равноправни. Петте БРИКС държави участват с равни парични суми със своя валута. Китай НЕ ДОМИНИРА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тук тая снимка е малко неуместна!

    23 Авг 2023 15:37ч.

    Като знаем как Путин заляга из някакви бункери,не взема отношение по повод гражданската война в губернията “украина” ако и да е “главнокомандващ”,би било по скоро уместно да го виждаме пт телевизионният екран а не в братска прегръдка с колегите си от БРИКС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересно Путьо

    23 Авг 2023 15:59ч.

    Какво прави на снимката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MarlboroMan

    24 Авг 2023 2:40ч.

    в монголски тугрици и виетнамски донги ще има ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тони дончев

    24 Авг 2023 16:46ч.

    Може всяка валута да е добра. Ако държавата обещае да си я изкупи от банките, родни и международни, ако е непродадена, нетъргуема. Фиксирана в злато и сребро, но само като цена. Или като кошница от стоки и валути. А държавата може да се бори с инфлацията като изисква плащанията към нея и данъците да са в родна валута, тя да я задържа, а да плаща в чекови плащания, а населението да намали плащанията в електронни преводи. Може и валутата да се сменя всяка година щом постъпи в държавата, а на банкнотата да пише, че след 10 години се изплаща фиксирано в злато и сребро. Но щом всяка година се сменя с новонапечатана, така се отлага срокът за изплащане, но който си я съхрани, ще си получи фиксингът, до 200 години.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи