Следвайте "Гласове" в Телеграм
От началото на XXI век световната икономика претърпя значителни промени и Русия не остана встрани от тези процеси. Според анализ на РИА Новости, базиран на данни на Международния валутен фонд и Световната банка, икономиката на Русия е нараснала 7,7 пъти, като от 260 млрд. долара в края на миналия век през 2023 г. ще достигне над 2 трлн. долара. Този впечатляващ растеж позволи на Русия да заеме десето място сред най-големите световни икономики по ръст в доларово изражение.
Русия обаче не е единствената държава, която демонстрира значителен икономически успех през последните 23 години. Лидер по отношение на растежа е Етиопия, чийто БВП се е увеличил 19,4 пъти, достигайки 160 млрд. долара. Етиопия се присъедини към БРИКС, което беше важна стъпка за нейното икономическо развитие.
Втората най-бързо развиваща се икономика е Китай, чиято икономика нарасна 14,6 пъти до 17,7 трилиона долара. Китай продължава да бъде една от водещите икономики в света, като демонстрира стабилен растеж и развитие.
На трето място е Казахстан, чиято икономика е нараснала 14,2 пъти и е достигнала 261 млрд. долара, в сравнение с 18,3 млрд. долара в края на миналия век. Казахстан активно разработва ресурсите си и привлича инвестиции, което подхранва икономическия му растеж.
Четвъртата най-бързо развиваща се страна е Виетнам, чийто БВП е нараснал 13,9 пъти до 434 млрд. долара. Виетнам активно развива промишлеността и износа си, което допринася за икономическото му развитие.
Челната петица се допълва от Катар, чиято икономика е нараснала 13,2 пъти, достигайки 234 млрд. долара. Катар активно инвестира в инфраструктурата и енергийния сектор, което допринася за икономическия му растеж.
Освен това Румъния, Кения, Бангладеш и Индонезия са сред десетте най-бързо развиващи се икономики. Икономиката на Румъния нарасна 9,3 пъти и достигна 346 млрд. долара. Кения отбеляза 8,6 пъти по-голям ръст, достигайки 109 млрд. долара. Бангладеш увеличи своя БВП 8,4 пъти, достигайки 446 млрд. долара. Икономиката на Индонезия нарасна 8,3 пъти и достигна 1,4 трилиона долара.
На фона на тези впечатляващи резултати Япония се откроява като единствената страна, чийто БВП се е свил в доларово изражение от началото на века. Японската икономика се сви с 15% до 4,2 трилиона долара, в сравнение с 5 трилиона долара в края на миналия век. Това се дължи на различни фактори, включително демографски предизвикателства и застой в икономическия растеж.
Най-бавният растеж на БВП през годините е в Гърция, където той е едва 83%. Пуерто Рико (+88%) и Италия, член на Г-7, също отбелязаха ръст, по-малък от половината, с ръст от 97%.
По този начин световната икономическа карта продължава да се променя и на преден план излизат нови лидери. Важно е да следим тези промени и да се адаптираме към новите реалности, за да останем конкурентоспособни в бързо променящия се свят.
Източник: mk.ru