Грешни, непотребни и многострадални

Грешни, непотребни и многострадални
Безумни писания всяка година на тоя ден ни карат да се чудим за смях ли е времето ни, или за сълзи. Винаги все някому хрумва идеята за нови български будители, а понякога и за чужди – глобализация иде, не бива да се изостава от събитията.

 

Така преди време обявяваха за народен будител няколко години подред един бивш президент, пловдивчанин родом; спряха, щом падна от поста. Провъзгласяваха за будител и един главен секретар на МВР, скорострелен генерал, банкянец родом; сигурно поради някакви останки от приличие и него вече не споменават. Няколко пъти прокарваха за народна будителка една основателка на фестивал на татуировките; друг път – директорка на училище, която после се оказа най-обикновена крадла на държавни пари; а веднъж-дваж – и един скандален музеен директор-мутра също се бе уредил с това звание. Моден писател с извънземно самочувствие, от когото на издателите им настръхват косите, пък твърдеше, че будители били Буда, Исус Христос и Джон Ленън; и него самия обявяваха многократно за будител от едно списание. Паисий трябва да се е въртял като пумпал в незнайния си гроб през всичките тия години...

 

Ще кажете сигурно, че натегачеството никой не е отменял, и ще бъдете напълно прави. Тогава що за безумица през последните 15–20 години е опитът да се прикрие и принизи чудесният ни първоноемврийски празник с търгашеската задокеанска безвкусица. Само да не си помисли някой, че е случайно; никак не е даже.

 

Непонятното примитивно костюмиране в навечерието на деня, в който трябва да си спомним за най-светлите личности в българската история и дълбоко да им се поклоним за саможертвата в името на народа ни, не е толкова идеологическо нашествие; търгашески приумици като тези на 1 ноември и на 14 февруари са и идеология, разбира се, но те трябва преди всичко да напълнят касите на търговците, за това са и измислени – като търговски похвати, чрез които да се множат продажбите във времето на търговския „хиатус“ между голямото харчене по време на летните почивки и новогодишните празници, в случая с евтиното първоноемврийско преправяне; и между новогодишното изпразване на джобовете и пролетните празници в случая с лигавото нещо за „влюбени“ в деня на древния ни Трифон Зарезан.

 

Ускорената комерсиализация на измислените „празници“ в средата на февруари и в началото на ноември днес е в бесен ход; съвсем очаквано усилията са насочени към най-податливите на всякакви внушения – подрастващите и жените. Изработени от евтини материали и в огромни серии, принадлежностите за „влюбени“ и за маскиране са умишлено нискокачествени. Разчита се на масовостта на продажбите и това показва към кои обществени слоеве е насочено усилието – цел са най-малоимотните, практически маргинализирани части на обществото; при това предварително, целенасочено и съзнателно опростачени до видиотяване, за да приемат с лекота употребата на примитивните образи от търговската реклама. Придърпването на задокеански плиткоумия, които трябва да сменят древни български празници, е и идеологическо нашествие несъмнено, но поне в случая това е само съпътстващо; не че някой има нещо против тая екстра...

 

Създадено като примитивна и евтина забава за бедните, за необразованите и маргинализираните в най-ниските обществени слоеве от обществото, февруарското и ноемврийското търгашеско-идеологическо нахалство не прави впечатление на властниците ни и никой от тях и не мисли да му оказва отпор; и това не е чудно, същите тия временни български властници няма как да видят нещо нередно в този случай, понеже самите те (трябва ли да изброявам поименно?) произхождат точно от същите безпросветни и примитивни обществени низини.

 

Нито образователните, нито културните началници в частност имат нещо против създаването на общество, което затъва непрекъснато в духовна нищета, общество, в което цари малоумието, общество от индивиди, които притежават знания само колкото да пазаруват в моловете; от тези не чакайте противодействие, на тях това им е призванието. Те затова са турени, да работят усърдно за превръщането на българското общество в хаотично сборище от получовеци – то хем се управлява лесно, хем и алъш-веришът върви ускорено. Народът трябва непрекъснато да бъде приспиван; разбуден, той е страховит, помита лесно всякаква лъжлива сган.

 

Впрочем честит да ни е и тазгодишният Ден на народните будители...

 

* * *

Успоредици

 


Книжовник по време на работа, рисунка в Александрията, след ХІ в.

 

Обичайно като народни будители се възприемат възрожденските ни дейци; именно те будят „народната свяст“ в годините на турското робство. Време е обаче представите ни за будители да излязат от тясното определение; славата си средновековна България дължи не само и не толкова на силата на оръжието, духовната й мощ е неизмеримо по-видима. Тази неизменна характеристика на средновековната ни държава не бива никога да се подминава; безчет книжовници я създават неуморно в страдания и лишения.

 

Един от тях, Лалое, определил себе си като „грешен, непотребен и многострадален“ през 1359 г., когато преписал 227-те листа на един религиозен сборник. Впрочем смирението и скромността съпътстват винаги силните духом страдалци на перото. Друг от тях, книжовникът Георги, съставителят на Битолския триод в края на ХII в. в с. Стълп, Битолско, твърде бързал да завърши ръкописа, та често грешал. „Покой” [П] и „ръци” [Р] и „яд” [ят] написах заедно“, признава сам Георги в една приписка към все същия ръкопис и добавил с искрено разкаяние – „Простете ми”.

 

Стотиците приписки, които българските средновековни книжовници са оставили в празните полета на сътворените от тях книги, ги описват точно – страдащи, често гладни, разкайващи се за малките си грешки, но със самочувствие за великата мисия, която им е поверена или сами са избрали. Те са людете, призвани да вървят напред, да водят след себе си другите, да прокарват новото. Има за какво да сме им признателни.

 


Книжовникът поп Добрейшо, автопортрет в т.нар. Добрейшово евангелие, преди 1221 г.

 

И трябва винаги да помним имената им, защото са държали високо светилника на знанието, разсичали са мрака на безпросветността и редиците на хулителите ни, превземали са с щурм крепостта на невежеството. Не е нужно повече, за да искаме имената им да се знаят и помнят. Черноризец Храбър (Х в.), Константин Преславски (Х в.), поп Добромир (Добромирово евангелие, ХII в.), Георги Граматик (Битолски триод, ХII в.), поп Петър (Орбелски триод, ХIII в.), протопоп Стамат (Стаматово евангелие, ХIII в.), поп Добрейшо (Добрейшово евангелие, преди 1221 г.), Йосиф, Тихота и Белослав (Болонски псалтир, ХIII в), поп Драгол (Драголов сборник, ХIII в.) и още йеромонах Макарий, презвитер Георги, Теодор Граматик, Добриян, Драган, дяк Радомир, поп Рако и поп Добри, поп Драгия, Братолиновия син, Иван Драгослав, Костадин четец, наречен Войсил Граматик, поп Иван, поп Никола-Брата, поп Маноил, инока Аркадий и Васа Граматик, а през ХIV в. Станислав, Младен, инока Пахомий, друг един Станислав, Грубадин и Фудул, Теодосий, свещено-инок Лаврентий, Тахате мних, старец Йоан, инока Тахота, Първослав, Мемнон Книгописец са само част от българските средновековни книжовници до началото на ХV в., чиито имена са стигнали до наши дни. Не може да има никакво съмнение, че българските средновековни книжовници всъщност са стотици пъти повече. Тях трябва да почитаме и славим в деня на народните будители, защото заради тях е оживяла България.

 


Книжовникът поп Пунчо, автопортрет в неговия сборник, съдържащ жития на български светци и т.нар. първа преправка на Паисиевата история, както и разказ за покръстването на русите и възхвала на руския цар Петър I, 1796 г.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Ян Бибиян

    02 Ное 2015 0:47ч.

    "Ще кажете сигурно, че натегачеството никой не е отменял, и ще бъдете напълно прави. Тогава що за безумица през последните 15–20 години е опитът да се прикрие и принизи чудесният ни първоноемврийски празник с търгашеската задокеанска безвкусица. Само да не си помисли някой, че е случайно; никак не е даже." Какво натегачество бе Петрински . Това да не ти е да празнуваш 7 ноември и Великата Октомврийска! Не съм чул някой да е наказал някого ,че не празнувал Хелоуин или пък че са му намалили поведението. Като си голям блогър отвори Уикипедия и Виж датата на Хелоуин : Събота 31 Октомври 2015! Празникът на будителите е 1 Ноември 2015 . Първо си оправи датологията и после си прави упражнения по словоблудство! А маргиналите са онези от АТАКА с руските знамена!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    02 Ное 2015 0:59ч.

    Такъв морализаторски тон не съм чувал от времето на "Работническо дело" и "Комсомольская правда" Мамка им на търговците ! Да върнем фабриките на истинския им собственик- народа! Браво! Ако в Следосвобожденска България някой чакаше на народа да основе Фабрики ,щяхме още да се мъдрим в първобитно-общинния строй. Вмсто в навечерието на деня да си спомним........Браво бе Петрински да си спомняме от навечерие до навечерие , а през останалото време да леем горки сълзи за нещастното си съществуване. Ами като искате да си спомняте будителите , спомнете какво са направили и им следвайте примера, ден след ден ,година след година , спостоянство! Вземете съдбата си в собсвените ръце и не чакайте някой да ви освобождава ,защото после ще трябва да му празнувате празниците и да му лижете д-то.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съгласна

    02 Ное 2015 9:21ч.

    Децата не са виновни, че възприемат лесно това, което виждат по телевизията. Родителите и учителите им са за бой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кривата краставица

    02 Ное 2015 10:38ч.

    Браво!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • работещ

    02 Ное 2015 11:18ч.

    Ние отдавна сме загубили облика си на общество-от къде идваме, накъде отиваме, от това никой не се интересува. Денят на будителите мина като дребен репортаж по телевизиите, които преди да е свършил изборния ден се надпреварваха кой по-бързо ще покаже резултатите. По нищо не личи, че 1 ноември е важен празник. Плевналиев награди по традиция доста възрастни дами и господа.Не видях един млад човек, като че ли младите не могат да бъдат будители. Съгласен съм, че истински българските празници се обезличават за сметка на чуждите. Но когато мутри стоят начело на важни институции, когато журналистите са се превърнали в подлоги на властта, когато няма никакъв коректив, какво друго можем да очакваме. Вижте, че известни люде, уж учени говорят: "ще направиМЕ, да видиМЕ и пр. Е как искате учителят да научи децата на правопис и правоговор, когато те са заобиколени от такива малограмотници. Цялата обществена среда е опростачена и няма връщане назад за голямо съжаление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По какво се познава, че едно общество е загниващо?

    02 Ное 2015 12:00ч.

    По многообразието от безчислени и изсмукани от пръстите закони и закончета, както и по тромаво съчинените (но лишени от всякакъв смисъл) „идейни“ празници, през време на чието честване се форсира тоталната промивка на мозъците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Децата не са виновни, че възприемат лесно това, което виждат по телевизията.

    02 Ное 2015 12:28ч.

    Това даже е хубаво — децата трябва да са такива, че да възприемат лесно всичко, което се мярка пред очите им. Неизплатеният дълг на родители и учители пред тях се състои в неспособността на по-възрастните поколения да култивират критичен дух у своите възпитаници. Те — родителите и учителите — винаги се оказват НЕМОДЕРНИ, ИЗОСТАНАЛИ, ТЪПИ и ОЕСНАФЕНИ. Докато тези, които пробутват телевизионните си програми, хич не си поплюват. Те неуморно си пропагандират тяхната ЧАЛГА, тяхната СЕКСУАЛНА РАЗЮЗДАНОСТ, тяхната ПОШЛОСТ и ПОСРЕДСТВЕНОСТ, тяхната ЛЮБОВ КЪМ НАСИЛИЕТО… Нужни са наистина БУДИТЕЛИ, които да покажат пред очите на подрастващите поколения ОБРАЗЦИТЕ на един НОВ ХУМАНИЗЪМ, в противовес на БЕЗПЪТИЦАТА, която днес трайно е зацарувала в умовете и душите на всеки отделен българин. Отгде да се вземат обаче такива нови будители? Българите се научиха никога да не разчитат на себе си, а всичко да им идва от някъде си, ОТВЪН. Ако можеше така потребните ни будители също да бъдат някаква „Чужда Марка“ — то ли америчка, то ли ингилизка, то ли „а-ла-франга“… Е да, ама — не! Ще трябва да му търсим колая в условиятя, които предлага собствения ни вилает!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • многУ виден общественик и патриотин

    02 Ное 2015 13:12ч.

    прав е Петрински, защо трябва да се празнува някакъв си празник на англосаксите, като си имаме такива убави беге празници.Например, вместо Хелоин на края на октомври, може да се наблегне на празнуването на Мишинден на 27 октомври. Така хем се пазят славните български празници и ритуали, хем има полза за трудовите навици на младото поколение. На празникът Мишинден възрастна жена взима кравешко лайно и с него запушва дупки и дупчици в стените и пода, през които могат да влязат мишки.След нея друга жена, по-млада, почиства, защото кравешкото лайно си е лайно все пак. Защо празникът е по това време-най-вероятно, защото времето се застудява, и мишките, които до тогава са живеели навън, сега търсят нова квартираза зимата и предпочитат да е някъде на по-топло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • многУ виден общественик и патриотин

    02 Ное 2015 13:14ч.

    прав е Петрински, защо трябва да се празнува някакъв си празник на англосаксите, като си имаме такива убави беге празници.Например, вместо Хелоин на края на октомври, може да се наблегне на празнуването на Мишинден на 27 октомври. Така хем се пазят славните български празници и ритуали, хем има полза за трудовите навици на младото поколение. На празникът Мишинден възрастна жена взима кравешко лайно и с него запушва дупки и дупчици в стените и пода, през които могат да влязат мишки.След нея друга жена, по-млада, почиства, защото кравешкото лай.но си е лай.но все пак. Защо празникът е по това време-най-вероятно, защото времето се застудява, и мишките, които до тогава са живеели навън, сега търсят нова квартираза зимата и предпочитат да е някъде на по-топло. многУ виден общественик и патриотин

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма връщане назад

    02 Ное 2015 13:25ч.

    Не мога да се съглася. Естествено, че общественото ни падение може да бъде предотвратено. Трябва само да бъдат изгонени мутрите от властта. Обаче маргиналите отново гласуваха за тях и вчера.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само глупости в изкуфелите ви тикви непоръбени

    02 Ное 2015 14:57ч.

    'По какво се познава, че едно общество е загниващо? По многообразието от безчислени и изсмукани от пръстите закони и закончета, както и по тромаво съчинените (но лишени от всякакъв смисъл) „идейни“ празници, през време на чието честване се форсира тоталната промивка на мозъците.' Много хубава МИСЪЛ , нО ОТГОВАРЯ ЗА ЕДНО ДРУГО ВРЕМЕ , когато задължително празнувахме партийни и дупедавски празници. А относно пробутващите телевизионните програми , ами много лесно може да се отървете от тях. Просто превкл. на държавните руски ТВ и там директно получавате "правилната" и "точна информация" , Няма нужда да си хабите мозъчните клетки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кривата краставица

    02 Ное 2015 16:16ч.

    Някои все още почитат народните будители. http://www.souprslaveikov.com/aktualno/slaveikovci-%E2%80%93-narodni-buditeli/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поморийски

    02 Ное 2015 19:06ч.

    Браво на Петрински!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредната почвеническа несуразица

    03 Ное 2015 3:34ч.

    Голяма гордост - няма що. От 8 века държава са останали следи в рамките на четвърт страница. Наистина не е трудно да ги запомним всичките. А колкото до смирените епитети - Петрински, ти за средновековна риторика чувал ли си? Колкото до измисления св. Валентин, той поне е "измислен", а не е езически като Трифон Зарезан. Виж ако беше св. мчнк. Трифон, това щеше да е друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петрински, ти за средновековна риторика чувал ли си?

    03 Ное 2015 8:18ч.

    Трябва да е чувал. Синът му я преподава в СУ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БРАВО.....

    10 Ное 2015 9:51ч.

    ....на г-н Петрински!Както винаги болезнено докоства невралгичните точки на болното ни общество.Виждам,обаче,че козяшката гвардия успешно захлебва на негов гръб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи