Пролетно тайнство (Le sacre du printemps)
EMI Rouge Et Noir, 1959, 2CD
+ Стравински: “Целувката на феята” (Дивертименто), Откъси от балета “Петрушка” (“Руски танц”, “При Петрушка”, “Народен празник”), Сюита “Пулчинела”; Прокофиев: Сюити “Любовта към трите портокала”, “Скитска сюита” и “Стоманеният скок”
Оркестър Филхармония, Игор Маркевич
Това наелектризирано изпълнение на Маркевич и оркестър Филхармония е допринесло много за популяризирането на балета “Пролетно тайнство” в целия свят. Записът, макар и монофоничен, звучи и днес учудващо добре, а изданието е особено привлекателно, тъй като се предлага на много ниска цена и съдържа редица други интересни изпълнения на музика от Стравински и Прокофиев. Ранната година на записа не бива да ви обезкуражава, защото интерпретацията на Маркевич е безупречна. Чуйте първа част:
SONY / CBS Igor Stravinsky Edition, 1960, 3CD
+ Стравински: “Жар птица”, Фантастично скерцо, “Фойерверк”, “Петрушка”, “Сватба”, Руско скерцо, “Историята на войника” – сюита
Симфоничен оркестър “Колумбия”, Игор Стравински
Съвсем естествено е изпълнението, дирижирано от самия композитор, да ни разкрие произведението в дълбочина, несравнима с останалите интерпретации. Когато това е направено с оркестър от класата на “Колумбия” и обслужено от качествен звукозапис, препоръката ми става особено настойчива, чуйте защо:
EMI Nipper, 1978
+ Мусоргски: “Картини от една изложба”
Оркестър Филаделфия, Рикардо Мути
“Тайнството” на Мути може и да не достига дълбочината на посланията – музикални и философски – на първите две препоръки, но устремът и драматизмът, с които е изпълнено, са наистина завладяващи. Звуковото богатство на оркестъра на Филаделфия е уловено от чист и пълноценен аналогов запис. Чуйте само встъплението:
Аполон Мусагет (Apollon Musagete)
PHILIPS Duo, 1962, 2CD
+ Стравински: “Петрушка”, “Жар птица”, “Пролетно тайнство” (Лондонска филхармония, Бернард Хайтинк)
Лондонски симфоничен оркестър, Игор Маркевич
С интерпретацията на Маркевич е несравним нито един от записите на този балет, които в момента можете да откриете в каталозите. Не е случайно, че руският диригент е най-големият популяризатор на творчеството на Стравински. Останалите балети са изпълнени прекрасно от Лондонската филхармония под диригентството на Бернард Хайтинк, но магията, която Маркевич създава, е наистина неповторима. Чуйте началото:
Жар птица (L’oiseau de feu)
SONY, 1961
+ Стравински: “Пролетно тайнство”
Симфоничен оркестър “Колумбия”, Игор Стравински
Една от легендарните интерпретации, дирижирани от самия автор. Дискът е допълнен с прочутото изпълнение на “Пролетно тайнство”, което ви предложих по-горе в троен комплект, съдържащ балетите на Стравински, дирижирани от автора. Този единичен диск ви дава възможност да се снабдите на сравнително достъпна цена с двата най-популярни балета на Стравински, дирижирани от самия автор и записани изключително качествено от Sony в началото на 60-те години. Чуйте само началото:
PHILIPS, 1998
+ Скрябин: “Прометей”
Оркестър на операта “Киров”, Валери Гергиев
Почитателите на цифровия звук биха могли да изберат сравнително новото издание на Philips, но следва да имат предвид, че качеството на звукозаписа е единственото предимство на този диск. Гергиев е страхотен диригент, но точно тук, драматизма сякаш му е убягнал. Чуйте целия балет:
Петрушка (Petrouchka)
SONY Igor Stravinsky Edition 46291, 1960, M, 3CD
+ Стравински: “Жар птица”, Руско скерцо за оркестър, Фантастично скерцо, “Фойерверк”, “Пролетно тайнство”, “Сватба”, “Историята на войника”
Симфоничен оркестър “Колумбия”, Игор Стравински
Авторът е ненадминат интерпретатор и на балета “Петрушка” – невероятно съчетание на съвременни музикални подходи с дълбоките народностни традиции на руската музика. Този комплект е наистина чудесна инвестиция за почитателите на руския композитор. Чуйте целия балет:
Пулчинела (Pulcinella) (сюита)
EMI Rouge Et Noir, 1959, 2CD
+ Стравински: “Пролетно тайнство”, “Петрушка” (сюита), Дивертименто; Прокофиев: “Любовта към трите портокала” (сюита), “Скитска сюита”
Оркестър на Френското радио, Игор Маркевич
Невероятно красиво изпълнение, което при това е записано с изумително високо качество за далечната 1959 г. Френският оркестър свири с вдъхновение и прецизност под диригентството на великия Маркевич. С риск да се повторя, знайте, че този двоен комплект на ниска цена е просто задължителен за почитателите на руската балетна музика. Много гореща препоръка.
Концерт за струнен оркестър
DG Masters, 1989
+ Стравински: Сюита “Пулчинела”; Барток: Дивертименто, Румънски народни танци
Камерен оркестър “Орфей”
Както винаги изящно и красиво изпълнение от камерния оркестър “Орфей” – млади таланти от световна класа. Разликата с много от изданията на тези чудесни музиканти, които вече имах удоволствието да препоръчам, е, че този диск е на ниска цена. При това е допълнен с рядко записвани произведения на Барток, което го превръща в задължителен за всеки ценител на музиката на ХХ век. Чуйте началото:
Концерт за цигулка и оркестър
EMI, 1999
+ Шчедрин: Кончерто кантабиле; Чайковски: Меланхолична серенада
Максим Венгеров, Лондонски симфоничен оркестър, Мстислав Ростропович
Щастливото сътрудничество между Венгеров и Ростропович, започнало с концертите на Прокофиев и Шостакович, продължава този път в EMI с концерт за цигулка на Стравински. Чудесно изпълнение, към което са добавени произведения от Шчедрин и Чайковски. Чуйте 1ва част на концерта:
DG The Originals, 1977
+ Берг: Концерт за цигулка; Равел: “Циганка”
Ицхак Перлман, Бостънски симфоничен оркестър, Сейджи Озава
Виртуозно изпълнение от Перлман и Озава, което не постига руското очарование на първата ми препоръка, но е значително по-евтино и определено няма да разочарова почитателите на великия цигулар. Допълнението на диска също не е за пренебрегване. Чуйте целия концерт:
Симфония на псалмите (Symphony of Psalms)
PHILIPS Duo, 1964, 2CD
+ Стравински: “Черен” концерт за кларинет и оркестър (Питърсън и Холандски духов ансамбъл, Едо де Ваарт), Концерт за цигулка (Грюмио, Оркестър Концертгебау, Бур), Симфония в до, Симфония в три части (Лондонски симфоничен оркестър, Колин Дейвис), Симфония за духови инструменти (Холандски духов ансамбъл, Едо де Ваарт)
Академичен хор и симфоничен оркестър на Руската федерация, Игор Маркевич
Този “руски” запис на Маркевич е осъществен по време на едно от завръщанията на гражданина на света в многострадалната му родина. Възрастта на записа се отгатва, но изпълнението е извън всякакво сравнение – натурално, но и рафинирано, дълбоко, но и нежно – истински руско. Гореописаните допълнения не се нуждаят от специално представяне – това наистина е диск, който ценителите на руската музика трябва да потърсят без отлагане. Чуйте началото на симфонията:
SONY Royal Edition, 1977
+ Стравински: Концерт за пиано и духови инструменти, Сюита “Пулчинела”
Английски фестивален хор “Бах”, Лондонски симфоничен оркестър, Ленард Бърнстейн
Единственото западно изпълнение, което донякъде може да се сравни с това на Маркевич. Без съмнение Бърнстейн мъдро е избрал английски хор и оркестър за тази трудна симфония – но изпълненията, с които е допълнен дискът, показват, че задокеанските оркестри рядко са на нивото на европейските си колеги, чуйте и ще разберете защо:
Едип цар (Oedipus Rex)
SUPRAPHON, 1964–1966
+ Стравински: “Симфония на псалмите”
Зидек, Сукупова, Берман, Хакен, Знесак, Крупа; Разказвач: Жан Десан; Чешка филхармония и хор, Карел Анчерл
Карел Анчерл е сред най-успешните интерпретатори на Стравински и неговият запис на “Едип цар” остава непреходна класика. Отличното допълнение и качественият звукозапис увеличават привлекателността му, чуйте първата половина:
PHILIPS, 1992
Джеси Норман, Терфел, Пийтърс, Суонсън, Уилсън; Мъжки хор “Шинукай”, Оркестър “Сайто Кинен”, Сейджи Озава
Това изпълнение, дирижирано от Озава и записано в Япония през септември 1992 г., обединява силите на японски хор и оркестър и прочути световни солисти, където се откроява великата Джеси Норман.. Постановката е невероятно въздействаща, както звуково, така и визуално, издадена е и на DVD, за щастие го има цялото в YouTube:
Концерт за пиано и духови инструменти
SONY, 1995
+ Стравински: Капричио за пиано и оркестър, Симфония за духови инструменти
Пол Кросли, Лондонски оркестър Симфониета, Еса Пека Салонен
Най-доброто изпълнение на този невероятно драматичен концерт, в който руският трагизъм е изразен с неповторимо майсторство в използването на изразните средства. Останалите произведения са чудесен бонус, а качественият цифров запис окончателно мотивира препоръката ми. Чуйте алегрото:
Stravinsky Complete Edition (30 CD Box Set) by Martha Argerich, Daniel Barenboim, Abbado, etc.
DG, 2016
„Дойче Грамофон” издадоха преди 5 години един страхотен бокс, който съдържа абсолютно всички произведения на Стравински, побрани в 30 диска. Участват най-големите звезди на компанията и ако го намерите, всякакви други единични дискове спокойно може да отпаднат от колекцията ви. Вижте трейлъра: