Това е възможно: столица с безплатен градски транспорт

Това е възможно: столица с безплатен градски транспорт
В света вече има столица, в която градският транспорт е безплатен. Това е Талин, столицата на Естония, където от 1 януари 2013 г. хората се возят без билет. Новината се отнася само до жителите на града и до хората над 65 години, откъдето и да идват. Всички останали продължават да плащат по 1 евро за билет от касите на градския транспорт или 1 евро и 60 цента, ако си купуват билета директно от шофьора.
<p>Талин далеч не е първият град, въвел безплатен транспорт за жителите си, но е първата столица, която го прави, и първият град с няколкостотинхилядно население. До този момент безплатният обществен превоз съществува в градчета на Европа и Северна Америка с по няколко десетки хиляди жители. Предполага се, че в по-големите градове това не би било рентабилно за общините. Освен това малките градове истински улесняват жителите си с безплатния транспорт, особено ако са туристически места.</p> <p>Талин е град с 419 830 жители, които през 2012 г. са осигурили 20 милиона евро на столичната хазна с билетите, които са си купили. До този момент не е ясно откъде ще се компенсират тези приходи. Популярност е добила съвсем друга сметка на властите - че всяко четиричленно семейство ще спести по 600 евро годишно от това, че никой в него няма да плаща за превоз.</p> <p>Популярен е и енергичният начин, по който е прието решението - с градски дебат, последван от референдум, последван от политически консултации. Общо една година умуване.</p> <p>Предложението е направено от кмета на града Едгар Савираар през януари 2012 г. Тогава той развива идеята си в статия в местния вестник. В аргументите си Сависаар посочва, че неговото решение може да доведе до подобряване на екологичната обстановка и намаляване на автомобилния трафик в задъхващия се град. Той предполага, че безплатният транспорт ще накара много хора да слязат от колите си и да предпочетат трамвая или автобуса.</p> <p>Предложението веднага отнася множество критики, защото следващите общински избори в Естония са насрочени за средата на 2013 година и се предполага, че кметът просто си прави предизборна кампания на гърба на градските финанси.</p> <p>Основателно или не, възражението просто е игнорирано от жителите. На референдум, проведен през март 2012, повече от 75 на сто от гласувалите подкрепят идеята.</p> <p>Вярно е, че гласувалите са малко - едва 20 на сто от жителите на града, или общо 68 059 души. Но пък по данни на кметството в Талин има около 100 000 редовни потребители на градския транспорт.</p> <p>След близо половин година консултации кметството приема това решение през септември. Общинският съвет го одобрява два месеца по-късно. На Нова година безплатният градски транспорт е факт - хората трябва само да платят еднократно по 2 евро за издаване на пластмасовата карта, удостоверяваща, че живеят в града.</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • Жалко!

    10 Яну 2013 16:37ч.

    жалко за Естонците-няма такова нещо като "безплатен обяд".....по някакъв друг начин ще им се вземат парите и то в повече ,защото така са изключени пазарните сили.....Всички още много ни мори Социализма!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маги

    11 Яну 2013 21:18ч.

    Браво на естонците! Парите, които общината няма да вземе, ще бъдат използвани за увеличаване на потреблението и от там на производството, а от друга страна действително много хора ще предпочетат да пътуват с градския транспорт, вместо с колите си и това ще подобри екологичната обстановка. Ползата е двойна!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мишо

    14 Яну 2013 19:01ч.

    Напълно разумно "капиталистическо" решение са взели. Ще се намалят задръстванията, ще се вдигне потреблението, ще се намалят замърсяванията, ще се повиши ефективността на гредския транспорт, защото няма автобусите да пътуват празни и т. н. Освен това 20 милиона на година не са някаква сериозна сума за една държава...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алекс

    20 Яну 2013 18:14ч.

    Логиката е елементарна: Кое пътуване е по-евтино: с петдесет коли с по един-двама вътре или с един пълен автобус? Мисля че няма спор за какво става дума и е въпрос на приоритети. Те са преценили че това решение е много по-изгодно за цялостната им икономика а не мислят "на парче" като нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи