Посланикът ни в Рим ще присъства на македонската церемония, а македонският – на българската

Посланикът ни в Рим ще присъства на македонската церемония, а македонският – на българската
В Рим и тази година не се увенчаха с пълен успех дипломатическите усилия – българската и македонската делегация да бъдат заедно в базиликата „Сан Клементе” пред гроба на свети Кирил. Има малък пробив и нашият посланик в Рим Марин Райков ще присъства на македонската церемония, а македонският му колега – на българската, предаде БНТ.
<p>Българската и македонската делегация ще поднесат цветя и ще се поклонят пред гроба на свети Кирил в базиликата &bdquo;Сан Клементе&rdquo; поотделно. И тази година не дадоха резултат положените сериозни дипломатически усилия церемонията да бъде съвместна.</p> <p>Договорено е българският посланик в Рим Марин Райков да бъде гост при македонската делегация в 11,00 часа българско време, а македонският му колега &ndash; при българската в 16 часа.</p> <p>Министърът на външните работи Кристиан Вигенин коментира с думите: &quot;Аз смятам, че наистина е напредък, доколкото стана и публична тази инициатива. Тя беше посрещната положително и в Република Македония, и в България. Смятам, че това е една добра стъпка, но разбира се, само първа стъпка. Надявам се това да не са тактически ходове, а една нова стратегия от страна на Република Македония за едно възходящо развитие на нашите отношения. Ние сме внимателни, но насърчаваме тези идеи, тези отношения. Надявам се догодина вече това да не бъде просто разменено участие на двамата посланици, а да бъде съвместна инициатива на двамата премиери на двете страни&quot;.</p> <p>Посланикът на България в Рим Марин Райков определи това като позитивен сигнал, отправен към страната ни от македонската държава, който не трябва да се подценява. Марин Райков заяви: &quot;Ние всички сме ангажирани в едно общо усилие в момента. Аз не съм от тези, които обичат да казват &bdquo;хоп&rdquo;, преди да са скочили, и следователно ще се присъединя към това, което нееднократно каза и министър Вигенин &ndash; трябва да сме много предпазливи. Факт е, че народът от двете страни на Беласица споделя общи езикови традиции и обща историческа памет. Това означава, че общата история, общата национална история трябва да се чества заедно и образно казано, учебниците по история да не ни разделят&quot;.</p> <p>След поклонението на гроба на свети Кирил българската делегация, ръководена от вицепремиера Зинаида Златанова, ще присъства днес следобед и на молебена, който ще бъде отслужен от Средноевропейски митрополит Антоний.</p>

Коментари

  • Македония

    24 Май 2014 18:38ч.

    Сърбоманските им политици за съжаление демонстрират цинизъм към България, но нашите усилия трябва да продължават. Трябва освен демонтрацията на благоразположеност да се постави и въпросът за зашита на българското културно наследство в Македония, правото на българското самоопределение. Да се улеснят процедурите по приемане на българско гражданство но след тест по история!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи