Фейсбук: колкото по-удобен, толкова по-опасен

Фейсбук: колкото по-удобен, толкова по-опасен
Колкото по-удобен за ползване става Фейсбук, толкова по-опасен изглежда. Вестник Монд пише за това със смесица от страх и притеснение - двете чувства, които вървят ръка за ръка, откакто социалната мрежа е измислена. Последният повод за размисъл е иновацията Facebook Graph Search, която още е на етап бета-версия на английски.
<p>Graph Search предлага две в едно, доброто и лошото. Хем ви позволява да намерите светкавично сродна душа, хем със същата скорост отнася личните ви данни, вкусове и слабости до всички краища на света.</p> <p>Graph Search беше представен на 15 януари от Марк Цукърбърг като "нова и подобрена търсачка" във Фейсбук, която ви позволява да намирате хора не само според личните им данни, но и според това, което харесват, според местата, до които пътуват или снимките, които правят.</p> <p>Иначе казано, ако досега е било възможно да намирате приятели, учили в посоченото от вас училище или работили в посочената от вас фирма, сега вече ще можете да зададете и следните максимално капризни параметри за търсене: "хора, харесващи Обама и Клинт Истууд, които тренират тенис и слушат Моцарт".</p> <p>Вестник Монд обяснява, че новата търсачка работи на принципа на съпоставяне на "харесванията", отбелязвани от повечето ползватели на Фейсбук. Това обаче може да се разглежда и като минус, защото не е сигурно, че човек отбелязва с кликване върху бутона "харесвам" всяко нещо, което действително харесва. Но в общи линии това е една стъпка напред за социалната мрежа, доколкото ще позволява на хората максимално бързо да се запознават с хора, отговарящи на максимален брой изисквания към техните вкусове, интереси, приятели или знания.</p> <p>Когато програмата стане факт, за нула време ще може да се намерят хора, отговарящи например на следните характеристики: "Жител на Плевен, който слуша Лили Иванова, говори немски, ходи на йога и е пътувал до Латинска Америка".</p> <p>Проблемът на тази "търсачка с извънредни възможности", както я определя Цукърбърг, е в опазването на личния живот. Просто ако вие можете да си намерите приятели, съвместяващи най-различни качества, умения и слабости, то и собствените ви качества, умения и слабости ще са достъпни със същата лекота.</p> <p>Вестник Монд е направил проба в разпространената бета версия на Graph Search и е установил, че получава имена на истински хора във Фейсбук, отговарящи на следните зададени условия:</p> <p>1. "мъже от Техеран, които харесват мъже"</p> <p>2. "майки на католици, живеещи в Италия и харесващи марката Durex"</p> <p>3. "предприятия, наемащи на работа хора, харесващи расизма"</p> <p>4. "необвързани момичета близо до вас, които обичат алкохола"</p> <p>5. "женени мъже, харесващи проститутки"</p> <p>Някои от тези резултати могат да струват включително и живота на съответния потребител /например на онзи гей от Техеран, където хомосексуалността се наказва/.</p> <p>По думите на експерти по кибер сигурност Фейсбук е извършил огромна стъпка напред във възможностите, които предоставя за защита на личните данни. Проблемът е, че много малко хора знаят за тези възможности, а още по-малко са тези, които се възползват от тях. Затова и Graph Search може да се окаже по-скоро опасен, отколкото удобен, - нищо, че програмата не включва в търсенето си хора, заложили високо ниво на защита в профила си.</p>

Коментари

  • Роби

    29 Яну 2013 2:58ч.

    Студената война отдавна приключи,но това не се отнася за страна като България!Винаги е било и ще бъде-човек бива предаван само от свои..Това е неостаряваща мисъл на Цицерон,а дори и след 2 хиляди години колко актуална е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хм

    29 Яну 2013 3:07ч.

    Аз да не съм латерна,бе,звездоброец залупен......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи