100 години от смъртта на Александър Скрябин

Смятам, че е нужно да се споменат няколко думи и за Инаят Хан, който е имал особено значение за Скрябин. Езотерикът-суфит е роден през 1882 г. в Барода, Индия. Произхожда от пунджабско семейство с древни спиритуални традиции. Един от неговите предци, Джумаша, е бил признат за светец в Пунджаб. Дядото на Инаят Хан пък е един от най-големите музиканти на своето време в тази част на света. Той е известният Мула Беш, изобретил специфична нотна система за индийската музика, която се ползува и до наши дни от покойния вече Рави Шанкар и неговата школа. През 1910 году Инаят Хан заминава за Америка, където чете лекции за Суфизма и изнася концерти от Атлантическото до Тихоокеанското крайбрежие. Голям успех пожънват беседите му по теория на Суфизма и влиянието на тази духовна традиция върху музиката, посрещнати с небивал интерес в Колумбийския университ в Ню-Йорк и в калифорнийските университети \"Бъркли\" и UCLA. Скрябин се среща лично с Инаят Хан именно в Калифорния. По това време там е и художникът Николай Рёрих, който пък току-що се е бил свързал с изобразителната школа на \"Седемте\" - група американски художници, пресъздаващи в пейзажните си платна спиритуалния заряд на Всевластната Природа, който откриваме подир това и в платната на самия Николай Рёрих, рисувани до края на неговия живот в Индия. В този смисъл оправдано е да се потърсят следи за спиритуална идентичност и художествен синтез у Скрябин и Рёрих взети заедно.
Много благодаря на автора на статията. Скрябин е любим мой композитор. Хубаво щеше да бъде да се спомене и уникалното Ноктюрно за лява ръка, което се свири много малко по света, тъй като има много \"капани\" за изпълнителя...Като го слушате със затворени очи - все едно, че се свири с 4 ръце... (аз го свиря от отдавна...)
Christofor Stoyanov Благодаря на Томислав Вичев,че ме накара да си спомня 1977г.-първото изпълнение на „Поема на огъня” – „Прометей” от А.Скрябин в зала\"Блгария\".Това толкова трудно за реализиране пройзведение бе изпълнено от Софийска филхармония вдъхновена от диригента Димитър Манолов,проф.Атанас Куртев-пиано,проф.Нева Кръстева-орган и Хоровата капела \"Св.Обретенов\". Особеност в партитурата е, че авторът поставя „светлината” като първи инструмент,партия,която имах привилегията да изпълня на специално конструиран см.пулт.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД