Все по-недоволни сме от доходите си

Все по-недоволни сме от доходите си
Гражданите във всички области на страната декларират най-ниско удовлетворение от стандарта си на живот и доходите. В повечето области се наблюдава влошаване на два от трите наблюдавани показателя за бедност и социално включване. Това са част от изводите от изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2013" на Института за пазарна икономика (ИПИ), което беше представено днес.
<p>&nbsp;</p> <p>Анализът е фокусиран върху социално-икономическото състояние и развитие на областите в България въз основа на 58 индикатора в осем категории &ndash; икономика, инфраструктура, данъци и администрация, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда.<br />В изследването инфраструктурата и сигурността също получават относително ниски оценки.</p> <p>&bdquo;Над една пета от анкетираните споделят, че им се е налагало да правят нерегламентирани плащания за здравни грижи, а близо една четвърт от тях са пътували извън областта, за да получат нужното им лечение&ldquo;, анализира Десислава Николова от Института за пазарна икономика, цитирана от Vesti.bg.</p> <p>По социално-икономическо състояние и развитие София продължава да е водеща, като силно се отличава от всички останали области в страната. В столицата има и най-високата заетост и равнище на доходи, показва изследването. Дори следващите най-развити области след София &ndash; Варна, Бургас, Пловдив и Благоевград, са далеч от столицата. През 2013 г. към тях се присъединява и област Русе.</p> <p>Областите Разград и Силистра продължават най-лошото си социално-икономическо състояние, като през тази година към тях се присъединява област Сливен. Област Габрово продължава да регистрира негативни тенденции на развитие, а през 2013 г. същото се отнася и за област Смолян.<br />Добри тенденции на развитие през тази година регистрират Софийска област, Перник, Стара Загора и Ямбол.</p> <p>След настъпването на кризата икономическата активност в страната се е съсредоточила в Южна България, където пазарът на труда е по-устойчив и по-добре балансиран, показват данните от анализа.</p> <p>Въпреки постепенното стабилизиране обаче е все още рано да се говори за устойчива тенденция за възстановяване на пазара на труда в страната, отбелязват от ИПИ.</p>

Коментари

  • !

    15 Ное 2013 1:36ч.

    ЕП най-после трябва честно да признае, че след присъединяването на бившите соцстрани към ЕС икономиките им дадоха заден ход, а в България, под „талантливото” управление на преходниците, тя се срина почти до нула. Възстановяването на нашата икономика при условията на конкуренция от развитите страни, изглежда като неосъществима мечта, а по-сигурна е перспективата да си останем „во веки веков” Бананова република. Очевидно е, че социализма няма да се върне, но много малко вероятно е да се върне и икономическото развитие постигнато по негово време. След като не получаваме подкрепа от развитите страни маже да си мислим, че тази ситуация е тяхна политика да сме потребители на стоките им и източник на евтина работна ръка. Освен това, страни около нас, които са вън от ЕС, някои отбелязват завидно икономическо развитие, а някои не лош ръст. Политици, икономисти и финансисти дължат обяснение за причините.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 8

    15 Ное 2013 2:35ч.

    Странно как всички се опитват да те убедят,че ако живееш в по-малък град и работиш за 400 лева,бидейки висшист,професионалист,специалист,виновният си самият ти,защото си смотан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи