Съдебната власт в България била най-корумпирана

Съдебната власт в България била най-корумпирана
Съдебната власт в България е най-корумпирана. Това сочат данните в изследването на Transparency International "Световен корупционен барометър" за 2009 г., представено днес на пресконференция в София. При измервателна скала с най-висока оценка 5 (повсеместна корупция), стойността на индекса е 4,5. На второ място в изследването по разпространение на корупцията е секторът на политическите партии с индекс 4,3. Следват парламентът с 4,2 и публичната администрация с 4,1.
<p><strong>Увеличил се е делът на скептицизма на българските граждани, които смятат, че антикорупционните практики на правителството са неефективни.</strong> От 30% за 2007 г. делът на хората, които определят тази дейност като неефективна, е скочил на 36%.</p> <p><strong>Политическите партии са институциите, които са най-засегнати от корупцията в глобален мащаб,</strong> сочат данните от доклада. Корупцията в политиката е определяна като най-сериозен проблем при гражданите от Северна Америка - 4,0, Северна Африка - 4,1 и Латинска Америка - 4,2. Публичната администрация е възприемана като най-корумпирана в държавите от бившия Съветски съюз. Секторът, възприеман като най-корумпиран в България - съдебната власт, ни нарежда в една група до страни като Армения, Камбоджа, Хърватия, Македония, Грузия, Косово, Монголия, Перу, Сенегал и Уганда.</p> <p><strong>Само 5% от българите са признали, че са дали подкуп през изминалата година,</strong> сочат още данните от изследването. 10% са плащали подкуп на длъжностни лица от съдебната система, а подкуп на служители от земеделските служби са платили 7%. Това превръща земеделските служби в криминогенен орган, според изследователите. Обезпокоително е увеличението на дела граждани, които не искат да дадат ясен отговор на поставения въпрос, което според експертите говори за прикриване на корупционни лични практики.</p> <p><strong>82% от гражданите в България не са подавали жалби до никакви органи във връзка с поискан подкуп. </strong>Данните показват, че обществото не използва официалните канали за подаване на жалби и сигнали срещу длъжностни лица, които са им оказвали корупционен натиск. 72% от хората смятат и че не би имало полза от подаване на жалби.</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • Кр.Кабакчиев, дфн

    03 Юни 2009 21:27ч.

    НАЛИЦЕ Е ТОТАЛЕН РАЗПАД НА ДЪРЖАВНОСТТА! ВЕЧЕ И ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД ИЗВЪРШВА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ! Току-що е подадено мое заявление до председателя на Върховния касационен съд с искане на отвод на съдии от ВКС и с предупреждение да не бъде извършвано ново престъпление! Съобщението вече е направено в блога ми, заглавието му е ЗАГОВОР ОТ СТРАНА НА СЪДА, ВКЛ. ВКС, ЗА БЛОКИРАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТТА МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ДА БЪДЕ ОСЪДЕН! http://kkabakciev.blogspot.com/2009/06/blog-post.html Извадка от него: Не може да има каквото и да било съмнение в това, че Е НАЛИЦЕ ЗАГОВОР ОТ СТРАНА НА СЪДИИ ОТ ВКС ЗА БЛОКИРАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТТА ДЪРЖАВАТА В ЛИЦЕТО НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ДА БЪДЕ ОСЪДЕНА ЗА СЛЕДСТВИЯТА ОТ НЕЙНО ПРОТИВОПРАВНО БЕЗДЕЙСТВИЕ, ОСЪЩЕСТВЯВАНО ДВЕ ДЕСЕТИЛЕТИЯ! НАЛИЦЕ Е ФЛАГРАТНО ПОГАЗВАНЕ НА КОНСТИТУЦИЯТА, ЧИЙТО ФУНДАМЕНТАЛЕН ЧЛЕН 7 ГЛАСИ: Държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица. Или може би Министерският съвет не е орган на държавата? Или може би неговите неизпълнявали две десетилетия закона служители не са длъжностни лица?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NormanBates

    03 Юни 2009 22:21ч.

    кабакчиев, амам то не само ъв Конституцията го има заложен тоя фундамент, ето и тука : Текстът на чл.1 от ЗОДОВ (Закон за Отговорността на Държавата и Общините за Вреди) е следния: &quot;Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NormanBates

    03 Юни 2009 22:27ч.

    Ти знаеш ли, че вече всеки който заведе дело с/у България ъв Страсбург примерно, ниема начин да не го спечели. Безотговорността на държавата, българските правителства и държавните служители е пословична вече и , ъв европейските съдилища само като чуят България-администрация-правителство и всеки съдебен състав си знае, че си има работа с наглеци и рушители на демократично градени цивилизационни устои - и хоооп, веднага реже главата на виновната българска държавна ламя. Браво, че се бориш с тоя змеи, и ние с майка вече ще си богатееме от дела срещу държавата, напълно почтен бизнес и общополезен, щото само така май се прави държавност по тия нискоморални географски ширини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кр.Кабакчиев, дфн

    03 Юни 2009 22:32ч.

    NormanBates, благодаря за съобщението, оценявам саркастичния хумор по достойнство! Разбира се, всичко ми е ясно по делото, вкл. приложението на ЗОДОВ, дупките в него и т.н., и т.н. Ясно ми е всичко и около Съда в Страсбург и т.н. Г-н Екимджиев, най-известният адвокат, който води дела там срещу нещото, наречено българска държава, е поел два мои случая.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NormanBates

    03 Юни 2009 23:09ч.

    Обаче има един текст ъв НК, който касае персонално държавен служител и наказателната му отговорност, май до 5 години ефективно-затвор се полага, но не помним точно кой член беше. Много ми се иска вече тоя текст да го видим приложен над дребни, средни и висши общински и държавни служители...или тоя налазателен текст от неупотреба е хванал паяжини и е отпаднал от НК вече!? Щото триебва и морално удовлетворение да получиме, не само материално ъв евро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tanushkaa

    04 Юни 2009 3:13ч.

    Отлично!!! Вместо книги на ночь.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • NormanBates

    10 Юни 2009 2:35ч.

    Ето изчетох и го намерих най-после тоя текст, но дали изобщо ниекога е прилаган ъв България !? Чл. 282 от НПК буквално гласи: &quot;Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от правото по чл. 37, ал. 1, точка 6, или с пробация&quot;.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи