Сърбия и Косово се споразумяха по някои от най-спорните въпроси

Сърбия и Косово се споразумяха по някои от най-спорните въпроси
Сърбия и Косово постигнаха значим напредък по спорни въпроси. Споразумението бе подписано след двудневни тежки разговори.
<p>&bdquo;Ние сме много удовлетворени от резултатите", каза сръбският преговарящ Борко Стафанович, допълвайки, че &bdquo;разговорите са били наистина твърде тежки".</p> <p>Двете страни са постигнали споразумение по спорния въпрос за съвместното управление на граничните пунктове, които бяха сцени на сблъсъци между умиротворителните войски на НАТО и ядосани косовски сърби.</p> <p>Разговорите бяха следени отблизо от ЕС, който трябва да реши дали да даде статут на кандидат-член на Белград за ЕС.</p> <p>Приветстваме постигнатото споразумение за регионално сътрудничество относно изпълнението на съвместното управление на граничните пропускателни пунктове между Сърбия и Косово.</p> <p>Това съобщиха в съвместно изявление след постигнатото споразумение шефът на външната политика на ЕС Катрин Аштън и еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле.</p> <p>Тези споразумения са огромна крачка напред. Те са важни не само за Сърбия и Косово, но и за стабилността в региона и за целия ЕС, казва се в съвместното обръщение.</p> <p>Всички членове на ЕС дадоха подкрепата си за резолюция на Общото събрание на ООН през септември 2010 година за стартиране на диалога между Белград и Прищина. Целта на този диалог е да се помогне на двете страни да постигнат прогрес в техния път към Европа.</p> <p>&bdquo;Искам да поздравя двете страни за важните споразумения. Едно от тях е за интегрирано управление на контролно-пропускателни пунктове. Другото е за регионално сътрудничество и гаранцията, че двете страни са представени. И двете споразумения помагат за придвижване на двете държави към европейския път", подчертава Аштън.</p> <p>Комисарят Фюле изтъкна, че сделката демонстрира обвързване на двете страни към общото им европейско бъдеще.</p> <p>&bdquo;Днешното споразумение подсилва регионалното сътрудничество, добри съседски отношения и разширен дневен ред в региона на Западните Балкани", подчертава Фюле.</p> <p>Вчера Германия изрази пълна подкрепа за предоставянето статут на кандидат-член на Сърбия за ЕС.</p>

Коментари

  • бургазлиев

    25 Фев 2012 7:18ч.

    съдбата на сърбите ни преследва.народили се в косово мюсулмани повече от сърбите и това си е етническа бомба.закъснителят е безотказен-20 години.при нас 10 минаха.малко остана.най-страшното е,че турците са готови да умрат за чужда земя,а ние не сме готови да умрем за своята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи