Туроператорите се готвят за бавна и сигурна смърт

Туроператорите се готвят за бавна и сигурна смърт
Туроператорите по целия свят се готвят за бавна и сигурна смърт. Пандемията Ковид не само затвори граници и прекрои бизнеса по света, но показа ясно на хората, че в ограниченото им пространство, където разполагат със свободен избор, не се нуждаят от посредници, за да си подарят мигове на отдих, където намерят за добре. Първата и светкавична реакция на пътуващите бе отлив от големите хотели и избор на квартири, къщи за гости и възможно най-малки хотели. Мастодонтите с по няколкостотин места останаха празни и много от тях – заключени. Туризмът обаче не е само пътуване за удоволствие, а в много голям процент е свързан със служебни задължения. Повечето държавни ведомства и големи фирми по света са задължени да подпишат договор с туроператор, чиято оферта гарантира най-изгодните цени – за път, настаняване и други услуги, свързани с командировките. Световната тенденция обаче към преминаване към домашни офиси и провеждане на онлайн конферентни срещи, почти веднага лиши туроператорите от този гарантиран приход. Вторият срив дойде успоредно със затварянето на граници, ограничаването на полети и пълната липса на яснота и перспективи пред всички държави по света.

 

 

 

Най-голямото перо от приходите на големите туроператори е от организирането на чартърни полети, които превозват стотици хора едновременно към една дестинация, а местните хотели посрещат на конвейр гостите и най-често с пакети, в които всичко е включено в цената. Този тип пътувания обаче са обвързани както с националния манталитет, така и с възрастта на пътуващите. Колкото по-млади са потенциалните туристи, толкова по-малка е вероятността да желаят да пътуват под строй и да се настаняват само на едно място. Малките локални екскурзии, които се предлагат, отдавна не са търсеното разнообразие. 

 

Заявката за предстоящата кончина на туроператорите се появи още с докладите на Световната организация по туризъм, която пред десетина години съобщи, че около 90 на сто от всички, пътуващи във ваканция по света, първо търсят информация в мрежата.

 

За изминалото десетилетие технологиите позволяват на всеки човек от телефона да купи сам всеки елемент от  пътуването, да намери най-изгодните оферти и без ничие посредничество да отиде точно там, където иска и да не се интересува от още 10, 20 или 50 непознати човека. Услугите на туроператори и екскурзоводи се използват само локално, когато поради местни правила или транспортни и маршрутни трудности, човек няма друг избор, освен да плати за водач. 

 

Междувременно най-голямата „верига за настаняване“ в света се оказа Airbnb – частните квартири, които предлагат домашни условия, освободени от всички досадни условности на хотелите. 

 

От друга страна, хотелските комплекси също се разделиха на бизнес-ориентирани и семейни. Също толкова мощна е вълната от ръст в интереса към семейните и малките хотелчета, където отношението е лично и условията лесно се адаптират. 

 

Къде са нашите туроператори? Краткият отговор: загиват. И големите, и малките.

 

Причината е, че само единици от регистрираните около 3000 у нас, знаят разликата между посредничество при пътуване и създаване на уникален продукт, който се продава, защото гарантира преживяване. 

 

Независимо кога и какъв ще бъде изходът от кризата с Ковид, потенциалните клиенти научиха няколко основни урока: 

 

  • Ако резервираш през туроператор толкова рано, че да хванеш големите намаления, парите не се възстановяват;

 

  • Ако разчиташ на ваучер от туроператор, няма никаква гаранция, че той няма да фалира, докато дойде време да го ползваш;

 

  • Ако си направиш застраховка за отложено пътуване, тя не е валидна при форсмажорни обстоятелства;

 

  • Ако искаш да се разбереш човешки с проклетия туроператор, нищо чудно той да си смени телефона или никога да не ти вдигне. 

 

Другата част от изводите:

 

  • Когато резервираш настаняване през онлайн платформи, можеш да избереш само тези места, които приемат плащане при пристигането или можеш да откажеш резервацията до три дни преди пътуването. Предвид сегашните обстоятелства, гъвкавите хотели светкавично въведоха тази възможност, за да бъдат привлекателни за индивидуалните гости;

 

  • Когато резервираш сам и не си обвързан с никакви групови правила, можеш да потърсиш съвет от познати или информация в мрежата за най-интересните места, които да посетиш и да се разбереш директно с местните екскурзоводи, ако е нужно водачество.

 

  • Самостоятелното пътуване дава свобода в избора на прехрана – може да си носиш салам и лютеница или да избираш чаровни местни заведения.

 

Как реагират авиопревозвачите?


Съвсем не от сега, малки и по-гъвкави туроператори запазват блок места в самолетите, които запълват с малки групи, до 15-20 души. Така са освободени от тежкия ангажимент да пълнят над 100 седалки във всеки самолет с еднакво непретенциозни клиенти. Оттук насетне всеки хотел, който е вписан в съответната резервационна платформа, може да е свързан с офертите на самолетните превозвачи. Много от платформите работят по този начин успешно от десетилетия. Човек търси полет, но получава оферта за хотел, намира хотел и веднага получава изгодни предложения за коли под наем и в същото време информация за туристическите обекти в близост. Формира се пакетна цена, която е или идентична, или малко по-ниска от онази, която дава туроператорът. 

 

След фалита на "Томас Кук", заради видимата засилка към фалит, германското правителство отпусна помощ от 1,2 млрд. евро на TUI, съобщи "Ройтерс" на 12 август. Но колкото и пари да се наливат в туроператорите-мастодонти, моделът на пътуване никога вече няма да е същият. Никога вече самолетите няма да се пълнят един след друг и да излитат до гигантските курорти, които да се пълнят с еднотипни гости. Това е валидно както за България, така и за Испания и всички курорти тип „мега спалня“. 

 

Повече от сигурно е, че след мъчителен процес на съкращаване на офиси и служители (TUI вече съкрати 10 хиляди), именно най-големите, които притежават и собствен авиационен парк, ще изпаднат от пазара.

 

Туроператорът-посредник, който организира пътуване и настаняване, е вече ненужен – туристите се убедиха, че могат по-добре. 

 

В началото на ноември традиционно се провежда световното туристическо изложение в Лондон WTM. Организаторите съобщават, че то ще бъде осъществено. На този етап, макар таксата за участие на туроператорите да е намалена наполовина за българските изложители от страна на Министерство на туризма, нито един представител на бранша не е отправил дори запитване за условията, при които ще може да се участва. Самите мастити изложения с всяка година посрещат все по-малко изложители за сметка на „бродещи“ представители на туристически фирми, които предварително уреждат срещи с партньори, но не вадят и лев, за да запазят своя маса на националния си щанд. 

 

В света на туризма се случва и още нещо: огромните, всеядни челюсти на дигиталния свят с лекота сдъвкват всички физически съществуващи фирми и техните архаични оферти с картинки, залепени по витрините.

 

Виртуалните рекламисти преминават на директно договаряне с търговците на услуги.

 

Крайните потребители получават възможно най-опростен достъп до избор на пакетна оферта. Платформата Booking първоначално предлагаше само хотели. След това разшири портфолиото си с фамилни хотелчета и къщи за гости с профил селски и екотуризъм, след това премина на квартири, а сега предлага и локален автомобилен превоз на конкурентни цени, на принципа на Убер, но още по-неуловимо.   

 

Google се превръща в туристически кит, който вече обвързва оферти за пътуване с най-богатата илюстративна база и възможността да извежда напред рекламите на онези, които са платили най-добре за тях. Затова, ако в друга държава напишете „Туризъм в България“ на съответния език, никога няма да излязат сайтовете, които на нас би ни се искало да са там. Излизат или местни новини, или мнения на туристи, но не и наша реклама. 

 

Резервацията на преживявания , резервирани през платформата Viator например, е значително по-скъпо отколкото човек би платил на място, но фирмата гарантира връщане на парите, ако стане гаф; съдействие по всяко време на денонощието; променят резервации за атракции, ако се наложи и не взимат още пари за това.

 

В същото време, когато човек се записва за екскурзия през туроператор, там е описано, че може да се резервира посещение на един или друг атракцион, но само ако се запишат още 20 туристи или още 50 туристи. А ако пътуващият не желае да бъде с цял керван хора? Ще се обърне към Viator или ще изготви свой собствен маршрут в Offline Google Maps или Waze. Тогава кому е нужен туроператорът, ако човек сам купува самолетните билети, резервира хотел и през TripAdvisor решава къде да отиде?

 

Началото на края на казионната туроператорска дейност

 

бе предвидено в серия конференции още през 2017 г, а през 2019 г. излязоха заглавия от рода на „Смъртта на туроператорството е факт“. Това се случи преди да започне Ковид кризата.

 

В същото време, в България, само за последните десетина дни, бяха учредени две нови сдружения на туроператори, които се надяват по някакъв магичен и явно извънпазарен начин държавата да им осигури клиенти и да пълни самолети, в които вече големите групи нямат намерение да се качват. 

 

В България съществува тясна взаимосвързаност между оцеляването на туроператорите и хотелиерите: цели курорти са построени като огромни спални с основна задача да пълнят легла с чужденци. Това е и причината основните отчети за туризма у нас да започват и свършват с броя на чуждите туристи – на всички е ясно, че няма как българските клиенти да запълнят гигантската леглова база. Дългогодишната липса на държавна политика за количеството хотели, които гарантират оптимална и здравословна експлоатация на бреговата ивица, доведе до необратим срив в общото качество. А туристите пътуват все повече, знаят все повече, изискват задължително ниво на обслужване и разнообразие. 

 

Какво е бъдещето на туроператорите – не само тук, а навсякъде по света? 

 

То е в осигуряването на ексклузивна, местна услуга за индивидуални клиенти, като маркетирането на тази дейност и разкриването на разнообразието от оферти отново минава през световни платформи за преживявания. 

 

Viator е вече в жестока конкуренция с лавина от подобни платформи и българските туроператори, които са наясно как се създава специализиран и бутиков (не в смисъла на цена, а на съдържание) продукт, работят успешно дори в месеците на драматичен спад на туристите по Черноморието.

 

Туроператорите вече няма да бъдат питани за самолетни билети и настаняване, а за предложения за интересни и вълнуващи преживявания на място. В същото време дигиталните платформи, които предоставят ориентация не само в градска, но и в природна среда, са най-опасният съперник на онези, които ще предлагат услугата с разкриване на интересното и вълнуващото. Затова оттук насетне, личният контакт ще се превърне в съставна част от продукта – работата на екскуроводи ще могат да вършат само магьосници на разказа, вдъхновители, но също душеприказчици, носачи, помагачи. Нито един гид, който знае наизуст датите от Х век преди Христа та до днес, няма шанс, ако не облече всеки исторически факт в магия.

 

И докато традиционните туроператори могат да си спестят нерви и финансов колапс, като затворят веднага вече ненужните си офиси и преминат в дигиталното пространство, живите придружители на туристите да се готвят за най-изтощителния труд – работа с хора, в която всеки път да влагат фантазия, сърце и безгранично търпение. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Rattrack

    21 Авг 2020 11:07ч.

    Добре е авторката на статията да се пообразова малко повече отн. бизнеса. Факт е, че много от традиционните български тур оператори, предлагащи прости продукти - или само настаняване, или само хотел + настаняване ще изчезнат, но за сметка на това ще се появят много други, основно за специализиран туризъм. Това е тенденцията в цял свят. Да не говорим, че поне една трета страните в света (примерно по-голямата част от Африка) са трудно достъпни дестинации и едно ЕърБнб или букинг.ком, нито пък виатор съвсем не са достатъчни, за да ги обиколиш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Класик

    21 Авг 2020 11:22ч.

    Ако се задържи светът достатъчно дълго извън Leisure time civilization, плод на най-перфидната стратегия на леволиберализма, човечеството ще получи глътка чист въздух да си проветри мозъка и да се обърне към реалността. Жалко за изгубената енергия на туроператорите, но това и за тях ще бъде добре дошло, тъй като и те са част от човечеството. Жалко за бетонния пояс на нашите курорти, но те сравнително бързо ще се обърнат полезни структури - е, не е красиво, и така ще си остане дълго време, но пък университетите, болниците, училищата, жилищата, спорта и под. ще имат хубава гледка към морето. Хотел с хиляда легла - колко отвратително. Ще продължим ли да почиваме на море и планина? Разбира се, но вече нормално, както се видя още това лято по индивидуалните решения на хиляди българи. Пътешествия в чужбина? Ще видим, имам предвит цялото земно население, какво ще стане с границите по света и тогава ще решаваме, сега е още рано и затова си стоим близо до вкъщи. Е, още повече от туроператорите ще пострадат наркопроизводителите и разпространителите, както и търговците с човешка плът, но никой няма да ги ожали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Класик

    21 Авг 2020 11:27ч.

    Корекция - "предвид" и "...ще се обърнат в полезни... ".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мотиката

    21 Авг 2020 12:54ч.

    Да одат да копат царевица. Да видят какво е труд, т.е. "работа".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задунайска уфсъ с евразийски манталитет

    21 Авг 2020 13:05ч.

    когато хората работеха по 50 часа на седмица, имаха пари а нјамаха време да се занимават с индивидуално търсене в интернета на настанјаване, пътуване и забележителности.Сега нештата са мај обратно, много хора нјамат тези пари а имат време и решават да премахнат посредника(којто струва пари). Има и една друга категорија хора, те са работили на ниско платена работа, а сега им плаштат по 600 долара на седмица като безработни заради вируса, тогава зашто да търсјат да работјат, когато това ште им носи под 600 долара на седмица, а имат време и те съшто ште опитат да икономисат пари чрез елиминиране на туроператора като посредник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БЕЗ ПАНИКА

    21 Авг 2020 13:10ч.

    Може би е дошло времето и на политолозите, пи ар агентите, членовете на бордове и комисии, ликвидаторите, организаторите на мероприятия, статистиците, директорите на водопади, съхранителите на студени резерви, партийните функционери, посланиците и телефонните хигиенисти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сами си пътуваме и е гот

    21 Авг 2020 21:27ч.

    Откак си направихме компания от приятели, сами си уреждаме всичко. Не отиваме на хотел, а избираме големи квартири и се настаняваме всички. Пътуваме си с нашите коли, резервираме там, където е гарантиран паркинга, където оценките на хора преди нас са добри. Напълно излишно е да се взима туроператор, не сме тъпи, че някой друг да ни прави резервации и да ни купува билети. Само старите хора с пари ще останат клиенти на фирми за екскурзии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • идвах преди

    22 Авг 2020 3:37ч.

    на лов за мумичита в бигето, но последнее път удрезъх тситсата на идна ъбитурйентка и тйа са ужени за идин турчин жанитор в Англее и зъмина с него и вика турцити са къде по- ут българити куито са дрисни стръхливи и сига ода за по пидисе песо мълолетни в Сан Педро под Тускон в Аризона ми ги водат на кръка и управам по дистина на ден кат пуканки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Flame

    22 Авг 2020 4:58ч.

    Когато тази тема започна да се дискутира за първи път,предполагам,че авторката тогава още си е играела с кукли,била е дете. Тук тя е намерила различни публикации на принципа "сбирщайн",за да напише горната статия. По същество става въпрос за дискутираните още преди десетилетия явление DIY-DO IT YOURSELF,когато света още тогава "погреба живи" туроператорите. Никой не пречи на никого и сега да се правят опити сам да организираш пътуванията си,но трябва да си наясно с различията и рисковете за това: Въпроси ,които могат да изникнат: - Какво става ако пристигнеш в хотела в чужда страна и ти кажат,че е станала надпродажба и няма места и са готови да ти върнат парите? Къде отиваш и кой ще се грижи за теб на улицата с куфар в ръка? - Поради горното искаш да си хванеш самолета обратното, но няма места или самолета е след седмица, а ти си на улицата? - В хотела възниква проблем- няма вода, натравяш се с храна и т.н.Какво правиш? На кого да се оплачеш и как ще бъдеш компенсиран? -Случва се,не дай боже,инцидент, и влизаш в болница, в чужда страна. Кой и как ще се грижи за теб и налаганите се промени в твоя престой и почивка в чужда страна? - Решаваш да отидеш на известно място в самата дестинация. Как го правиш ? Наемаш екскурзовод за себе си за 120 лева на ден? Наемаш такси? Списъкът е много, много дълъг с подобни въпроси, но няма смисъл да се изреждат. А отговорът е ОТДАВНА ДАДЕН: По света масово хората се опариха още преди десетилетия и затова / по Марк Твен/ "Слуховете са смъртта на туроператорите са силно преувеличени" . По този въпрос аз лично съм писал статия още преди 14-15 години. Млада госпожица, ТУИ са спасени не защото по принцип загиват, а защото поради пандемията ,хората тази година не пътуват.Томас Кук фалираха не защото туроператорът по принцип умира , а по чисто бизнес причини / основно лакомия/ ,по която може да фалира всеки един бизнес,а не защото хората не пътуват Няма такова понятие като групови правила. Когато пътуваш с чартър е абсолютно същото като да пътуваш с метро. Не зависиш от групи, а само споделяш помещението на превозното средство а други хора. Бъркате понятията , не знам дали го знаете- смесвате индивидуален и групов туризъм с организиран и неорганизиран. Ще ви дам понятие за осмисляне- какво е индивидуален организиран туризъм?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан Богданов

    22 Авг 2020 22:30ч.

    До мотиката: като ми дойдат такива мотикиь като теб и ги дундуркам цяла седмица, със всичките им претенции, като че са от Ротшилдови, а не че са платили 600-700 лв за ол инклузив, със самолетното билетче и като ги водя и им разказвам по най-интересните места, на които се е създавала човешката цивилизация, а те се прозяват и казват: мноо, интересно ,брао, брао, ма сме уморени мноо, че снощи се омазахме до късно. И като се изподрискат, разболеят или се изпопребият на атевета, щото(са велуики, тех иструкции не ги интересуват, щото са велуики и безсмъртни) и им вися до леглото нонстоп в болницата, защото бъкел не знаят, на какъвто и да е език, освен бълтарски и то тежко диалектен, та да видиш ти един труд и една работа, мотико, като ти изпият мозъка тия енергийни вампири! Не е е работа само тази, която е с мотика, и други има! Ей, тук малко съм описал един работен(според теб неработен) ден - https://e-vestnik.bg/4296/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи