Обвиниха полковник от армията за смъртта на военния пилот Валентин Терзиев

Обвиниха полковник от армията за смъртта на военния пилот Валентин Терзиев

Валентин Терзиев

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Военно-окръжна прокуратура-София привлече като обвиняем полковник Методи Орлов по случая със смъртта на военния пилот Валентин Терзиев.

Пилотът на МиГ-29 загина на 9 юни 2021 година по време на полет над Черно море, в изпълнение на задача от съвместните военни учения в Шабла. Посмъртно майор Терзиев беше повишен в подполковник.

Това е огромен пробив на разследването за смъртта на подп. Терзиев, който падна с МиГ-29 и загуби живота си миналата година.

И за пръв път се доказва грешка на командването при изпълнението на учението, а именно - сваляне на подвижна мишена в морето през нощта без необходимия нальот от военния пилот за задачата. Досега командният състав на ВВС твърдеше, че подп. Терзиев е загинал заради... човешка грешка, т.е. собствена, при загуба на пространствена ориентация край брега. Не е ясно обаче дали действително полк. Орлов е прекият отговорник за случилото се... 

Според прокуратурата полковник Методи Орлов е изпълнил немарливо задълженията си по ръководството на стрелби по време на тактическо учение, което е правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност.

"Поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – ръководство на стрелби по време на тактическо учение, при възникването на особен случай в полет, поради висока скорост на падане на светеща парашутна мишена и снижаване на самолет МиГ-29 под минималната височина от 4000 метра, Орлов не забранил на пилота да проведе стрелба с авиационна управляема ракета по светещата мишена и с това по непредпазливост е причинил смъртта на пилота Валентин Терзиев, посочват военните прокурори.

При възникването на особен случай в полет, поради висока скорост на падане на светеща парашутна мишена и снижаване на самолет МиГ-29 под минималната височина от 4000 метра, Методи Орлов не забранил на пилота Валентин Терзиев да проведе стрелба с авиационна управляема ракета по светещата мишена и с това по непредпазливост е причинил смъртта му, посочват обвинителите.

След като е провел стрелба от височина малко над 1000 метра, пилотът не разполагал с достатъчно време за безопасно излизане от атака, вследствие на което самолетът се е сблъскал с водната повърхност.

Със същото деяние обвиняемият не изпълнил задълженията си по служба като ръководител на стрелбите и не взел необходимите мерки за безопасност, с което по непредпазливост е причинил тежки вредни последици за Министерство на отбраната - разрушаване на самолет МиГ-29 на стойност от 9 032 587,09 лева / девет милиона тридесет и две хиляди петстотин осемдесет и седем лева и девет стотинки/.

Спрямо обвиняемия М.О. е взета мярка за неотклонение „Подписка“, допълват от Военно-окръжна прокуратура-София.

 

 

 

Коментари

  • colibri

    07 Ное 2022 16:37ч.

    В армията има един принцип -"Може да няма виновен, но ще има наказан" и така е от години.Въпрос на доказване е дали полк. Орлов е виновен за немарливо изпълнение... По принцип над този полк.има още началници, които преглеждат плановете на ученията и дават одобрение или го връщат за доработка...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    07 Ное 2022 19:10ч.

    Дрън, дрън..... Терзиев е пенсионер от 4-5 г, лети за пари и да оправдае саществуването на тенекиите МИГ. Заради тях 100-тина чантаджии в МО взимат по 2000 лв месечно към пенсия и заплата като "летателни". Същото е и със СУ-шките, последно на Безмер чантаджия катастрофира...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евров

    07 Ное 2022 20:01ч.

    Военната прокуратура няма компетенции за това.Вината е изцяло на пилота-снижение под 4000м.Мишената няма отношение

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евров

    07 Ное 2022 20:22ч.

    Военната прокуратура няма компетенции за това.Вината е изцяло на пилота-снижение под 4000м.Мишената няма отношение

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • роза

    07 Ное 2022 20:39ч.

    Трудно ще докажат смърт без наличието на труп. Летецът е изчезнал и може да бъде обявен за мъртъв само от съда и то ако са минали Х години. (не помня колко-5 или10г.)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Франк & Щайн

    07 Ное 2022 21:58ч.

    Имаше информация, че българските началници, за да се покажат на ниво пред натовските началници, са допуснали нещата да преминат границата на разумното и професионалното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    07 Ное 2022 22:14ч.

    И аз мисля, че нашите натегачи са искали да се покажат пред чужденците, колко сме страхотни и затова направиха и тези рискови учения, които костваха живота на летеца и един от малкото ни годни самолети! А оня глупак по-горе дето пише, че това били тенекиени самолети явно изобщо не разбира от самолети. Поляците и до ден днешен си ги използват!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Омуртаг

    08 Ное 2022 3:26ч.

    Нека да поясня полети над море денем и нощем се класифицират като полети в СМУ.В случая въпроса е ако пилота не е възстановил подготовката си за полети над море с бойно използване на самолета,кой го е определил за изпълнение на задачата.Въпроса за нальота също е важен,при 10,20,30 часа на година не бих се осмелил да твърдя,че имаме добре натренирани екипажи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи