Кирил Вътев и еврокомисарят Кириакиду обсъдиха борбата с африканската чума по свинете и хуманното отношение към животните

Кирил Вътев и еврокомисарят Кириакиду обсъдиха борбата с африканската чума по свинете и хуманното отношение към животните

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обсъди на среща с европейския комисар по здравеопазване и безопасност на храните Стела Кириакиду темите за борбата с африканската чума по свинете, хуманното отношение към животните и устойчивата употреба на продукти за растителна защита, съобщиха от пресцентъра на аграрното министерство.

На срещата бяха представени предприетите в България след 2018 г. множество законодателни и оперативни мерки за превенция и управление на африканската чума по свинете. Към момента в страната е налице стабилна законодателна рамка, която осигурява превенция, ранно откриване и контрол. България работи в тясна комуникация със съседните страни за създаване на единна рамка за контрол на заболяването, особено в граничните райони. Разработен е и се прилага План за контрол и предотвратяване разпространението на АЧС - стратегически документ, с които се въвежда мултидисциплинарен подход и тясно сътрудничество между всички заинтересовани страни за координираните усилия за борба с болестта.

По отношение на хуманното отношение към животните от Министерство на земеделието и храните бе отчетено, че към настоящия момент актуални за обсъждане в сектор "Животновъдство" са новите предложения на ЕК за изменение на законодателството в областта на хуманното отношение към животните. Експертите представиха позицията, че трябва да бъдат налагани еквивалентни правила върху вноса на животински продукти от трети страни, свързани с начина на отглеждане на животните, от които се добиват тези продукти, както и че са нужни компенсации за фермерите и достатъчно дълги преходни периоди от време за адаптация към новите правила.

На срещата бе представена позицията на България по предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно устойчивата употреба на продукти за растителна защита. Експертите изтъкнаха, че България не подкрепя задължителни правно обвързващи цели за намаляване на риска от употребата на пестициди. Основната причина за това е, че около 85 на сто от обработваемата земя в страната ни е заета със зърнено-житни култури (пшеница, царевица, ечемик, ръж, овес) и слънчоглед. При тях се употребяват препарати за растителна защита само при необходимост, затова при отглеждането им е трудно да се намали броят на третиранията. Ако заложените цели останат правно обвързващи, видовото разнообразие на отглежданите култури в страната ще се промени и ще компрометира продоволствената ни сигурност.

Във връзка с темата за управление на хранителните отпадъци бяха представени заложените цели в Национална програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни (2021 - 2026 г.). Министър Вътев коментира, че в България вече от 11 години работи Българска хранителна банка, която си е поставила за цел да предотвратява изхвърлянето на излишната, но годна храна.

На срещата бе обсъдено и предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите от тях. Министър Вътев изтъкна, че България разполага с висококвалифицирани учени, които работят в това иновативно поле.

"Бих искала да благодаря на министър Вътев за срещата в София днес и за изключително плодотворната дискусия. България е важен партньор за нашата работа в областта на безопасността на храните и стратегията "От фермата до трапезата". Диалогът и сътрудничеството са от решаващо значение за ключовите области, които обсъждаме, включително устойчивата употреба на пестициди и растителни репродуктивни материали, новите геномни техники и намаляването на хранителните отпадъци. Очаквам да работя в тясно сътрудничество с България за постигането на напредък по тези важни инициативи", заяви комисар Кириакиду.


Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Коментари

  • паф

    07 Ное 2023 21:06ч.

    с тая кокарджа, колко кебап одрънкахте, че и отлежал траминер...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Пол

    07 Ное 2023 22:04ч.

    Чума по свинете. Птичи грип. Спонгиформната енцефалопатия по говедата (СЕГ) - "луда крава". Всички тези болести по животните напоследък масово се активизираха. Не е ли странно ??? Редуцирането на световното население до 1 милиард не им се получи и сега задействат другите планове - чрез изкуствено провокиран глад, дефицит на храна, синтезирани патогени и изкуствено създадени пандемии , аварии на АЕЦ и така нататък. Не смеят да хвърлят нюкове защото ще трябва да се приберат в бункерите за десетки и стотици години под земята. Пат. Засега. Все още не е Шах и Мат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи