Еманюел Тод: Русия се превърна в център на съпротивата срещу западния нихилизъм и ЛГБТ идеологията

Еманюел Тод: Русия се превърна в център на съпротивата срещу западния нихилизъм и ЛГБТ идеологията

Автор: Наталия Руткевич, globalaffairs.ru

Ролята на Русия в световните процеси винаги ме е поразявала. В епохата на комунизма Русия беше двигател на световната история и сега тя отново заема тази роля, проявявайки удивителна решителност в защитаването на суверенитета на великите страни (подчертавам, не на всички, а именно на великите). Освен това, Русия стана своеобразен притегателен център за онези, които не приемат западната идеология на ЛГБТ и тук ние се връщаме към въпроса за ценностите. Струва си да се отбележи, че въпросът за ЛГБТ излиза далеч извън рамките на либерално-демократичния ред и заема централно място в международните отношения. Това каза френският историк и социален антрополог Еманюел Тод, автор на книгата "Поражението на Запада" пред Наталия Руткевич и globalaffairs.ru.

Според Тод трансджендърството по същество е отричане на биологичната реалност. Говоря като учен-атрополог: твърдението, че човек може да сменя пола си е форма на нихилизъм, отделяне от реалността. Съвременният Запад е обхванат от този нихилизъм и идеологията на ЛГБТ става негов централен символ. Но, въпреки очакванията на Запада, тази идеология предизвиква почти повсеместно отхвърляне и съдейства за формирането на алианси между тези общества, които са уплашени от нейния радикализъм и не са готови да следват Запада.

Русия играе ключова роля като полюс на притегляне на всички, които се противопоставят на изопачаването на реалността и не са съгласни с нихилистичния курс на Запада.

 

- В публичните политически дискусии често звучи понятието „ценности“. Либералният свят настоява за тяхната универсалност, нелибералният говори за традиционните и семейните ценности, настоявайки на тяхната самобитност. И едното, и другото са политическа реторика, обвивка, но на това се придава огромна роля, предвид информационния характер на съвременното общество. Може ли да се каже, че описаната колизия определя характера на световния сблъсък?

- Въпросът за ценностите действително е важен, но той е само една от съставките на световните спорове и кавги. В разговора за конфронтацията между Русия и Запада или за други междудържавни конфликти, бих започнал не с ценностите, а с анализ на баланса на силите.

Придържам се към гледната точка на реалистите в духа на Джон Миършаймър, които смятат, че ключова роля в световните конфликти играят отношенията на съперничество между великите държави. В този контекст отправна точка на сблъсъка между Русия и Съединените щати с техните васали (разглеждам японците и европейците по-скоро като васали на САЩ, отколкото като истински съюзници) е разпадът на съветската държава.

Изчезването на Съветския съюз създаде илюзия за триумф на Запада, макар че всъщност в момента на разпадане на СССР

Западът вече се намираше в състояние на икономически и културен упадък, който започна още в средата на 1960-те години. Глобализацията, ускорена от изчезването на съветския съперник, доведе до значително отслабване на американската промишленост, както и на икономиките на Франция, Великобритания, Германия и в някаква степен Япония. Поради това аз преди всичко бих обърнал внимание на дълбоките причини за промяната на баланса на силите не в полза на Запада, между които намаляване на производството, дефицит на инженерните кадри, общ упадък на системата на образование, започнал в САЩ през 1965 г. и във Франция през 1995 година.

- Защо именно тези дати?

- Това са етапите на промяна в образователната система. В САЩ през 1965 г. беше приет закон за развитие на началното и средното образование – правилно по замисъл решение, разширяващо достъпа до обучение. Но, според тестовете за нивото на знанията, именно от 1965 г. показателите на кандидатите за висши учебни заведения спадат, било по математика или писмена и устна реч.

Във Франция броят на гимназистите, получили диплом за средно образование до 1995 г. растеше във всички социални слоеве. След това за няколко години намаляваше, а после отново започна да расте. Но не по причина на увеличаване нивото на знанията, а поради занижаване на изискванията към изпитваните.

Тези процеси положиха началото на рестратификация, тенденция към задълбочаване на неравенството, обособяване на елит. Ако по-рано всички випускници на лицеите бяха относително наравно, сега при приема във ВУЗ гледат кой именно лицей е завършил абитуриентът, за да разберат съответства ли оценката на реалността.

- Проблемът, оказва се, е именно в образователната сфера?

- Включително, но в крайна сметка стигаме до това, което смятам за основна причина за отслабване на Запада: постепенното изчезване на основите, които представляваха истинската му сила. На първо място това е протестантската етика (английска, немска, американска, скандинавска и така нататък) и нейните ценности – образование, дисциплина и труд.

В книгата си „Поражението на Запада“ описвам Запада като цивилизация, достигнала предела на собствените си способности да експлоатира останалия свят. Западът живее за сметка на евтиния труд на китайските работници, на децата на Бангладеш и като цяло – на жестоката експлоатация на други страни. Той иска да запази привилегированото си положение в момент, когато това все по-малко устройва останалите световни играчи.

Така че аз виждам световния конфликт през призмата на съотношението на силите и експлоатацията, но установявам, че съществуващите системи активно използват ценностите като инструмент за борба.

- Доколко, според Вас, лозунгите, възпяващи либералните или консервативните ценности, съответстват реално на обществата, в които се провъзгласяват?

- Дискурсът за либералната демокрация, за „западните ценности“, е задължителен елемент от официалната западна реторика, но тя се използва предимно за външна употреба, така да се каже, за износ. В същото време, когато вътре в нашите общества ние отдавна сме осъзнали, че нашата демокрация е в дълбока криза. Признаците за това са очевидни: идването на власт на Тръмп в САЩ, ръста на популярност на „Национално обединение“ във Франция, засилване на крайнодесните в Германия и така нататък. Ние разбираме, че нашите демокрации отслабват поради вътрешни, ендогенни причини.

При това се запазва известно ниво на лична свобода – например аз мога свободно да изразявам мнението си, няма да ме пратят в затвора. Макар че редовно ме обвиняват, че съм агент на Кремъл. Но аз публикувам във Франция книги, които се продават отлично. Това говори, че нашата страна все още остава плуралистична и хората не се ограничават с гледане на официалните медии.

Определен спектър от мнения се запазва, макар че аз, да кажем, съм персона нон грата по държавните телевизии, което, разбира се, е невероятно за страна, която „стои на стража на свободата на словото“ и чете лекции на други страни, в частност Русия.

Ако говорим за ценностите на противоположния лагер, не вярвам в прокарваната гледна точка за религиозна съпротива на Русия срещу Запада, или за някакво нейно православно възраждане. Комунизмът стана възможен в Русия заради упадъка на православната църква, който предшестваше революцията от 1917 г., както и френската революция от 1789 г. стана възможна вследствие на кризата на католическата църква в периода 1730-1789 години. Не съм враждебен към опитите за изобразяване на консервативен религиозен алианс, но виждам същността на сблъсъка в друго.

Международното позициониране на Русия, чийто тип държавност наричам „авторитарна демокрация“, според мен отразява основната ценност на тази страна – идеалът за национален суверенитет. Така че двете основни ценности, сблъскващи се днес една с друга, са от една страна идеалът за глобализацията под контрола на САЩ, а от друга – идеалът за национален суверенитет, който въплъщава Русия.

Това поражда интересни парадокси. Бидейки френски гражданин, аз притежавам доста високо ниво на свобода в общество, което в значителна степен е загубило независимост и се намира под външно управление. А свободите на руския гражданин са далеч по-ограничени, но затова пък неговата страна е суверенна. Така че, кой е по-свободен – аз или гражданинът на Руската Федерация? Това е истински важен и интересен въпрос.

- В Русия стана популярно понятието „Световно мнозинство“, с което се обозначава незападният свят. Разбира се, че то е огромно и крайно нееднородно, в него кипят или спят множество конфликти. Но все пак, според Вас, може ли да се говори за общност извън Запада, има ли нещо обединяващо? И доколко е възможно да разсъждаваме за традиционните ценности като за нещо обединяващо отвъд културата? Навсякъде традициите са различни.

- Всъщност и самият Запад далеч не е еднороден. В последната издадена своя книга  подробно обяснявам разликата между исторически създалите се семейни и политически модели, съществуващи в различните страни, които сега съставляват частите на блока. Да вземем Япония или Германия. Либералната демокрация им бе наложена със силата на американското оръжие, те не са дошли до нея по естествен път. Тоест, днешният Запад е обединен преди всичко под ръководството на Съединените щати, благодарение на техния военен контрол над блока. Вторият елемент, който циментира западния блок, е получаването на най-голяма изгода от глобализацията. Подчинението на САЩ и експлоатацията на останалата част от света са отличителни черти, даващи правото да се наречеш част от Запада.

Що се отнася до останалия свят, така наречения „не-Запад“ – той представлява огромно многообразие. Русия и Китай – страните, които често биват сравнявани – са две съвършено различни и, според мен, несъпоставими системи. Първата е близо до авторитарния модел, а втората – до тоталитарния. Арабският свят е разпокъсан. Индия, която е демокрация, представлява уникално съчетание от индуистко мнозинство, многобройно сунитско и неголямо християнско малцинство. Африка е като цяло отделен огромен свят. И накрая Бразилия, чието членство в БРИКС я прави стратегически партньор на Русия и Китай, но по дух е доста близка до Запада.

Единственото, което обединява този голям разпокъсан свят, който вие наричате „световно мнозинство“, е стремежът да се освободи от експлоатацията на Запада.

Това световно мнозинство се появи като реакция срещу последните опити на империята, която живее с илюзията за своето отминало могъщество и желае да запази своята хегемония в света. Световното мнозинство възникна в момента, когато Русия реши да оспори Съединените щати и да свали „господарите на света“ от пиедестала им. Никой не вярваше, че подобно нещо е възможно, никой не се осмеляваше на такава стъпка. Но постепенно все повече хора започват да се осъзнават като част от същото това световно мнозинство, което отказва да се подчинява на американците. Самият процес е крайно интересен за наблюдение. Историята отново е приведена в движение!

Изобщо, ролята на Русия в световните процеси винаги ме е поразявала. В епохата на комунизма Русия беше двигател на световната история и сега тя отново заема тази роля, проявявайки удивителна решителност в защитаването на суверенитета на великите страни (подчертавам, не на всички, а именно на великите). Освен това, Русия стана своеобразен притегателен център за онези, които не приемат западната идеология на ЛГБТ и тук ние се връщаме към въпроса за ценностите. Струва си да се отбележи, че въпросът за ЛГБТ излиза далеч извън рамките на либерално-демократичния ред и заема централно място в международните отношения.

- Какво имате предвид?

- Изучавайки еволюцията на правата на сексуалните малцинства при писането на предишната ми книга за феминизма, стигнах до разбирането, че тези въпроси заемат ключово място в геополитиката, поради което реших да посветя следващата си работа именно на геополитическите теми. Западът прояви удивителна наивност, като не осъзна, че неговата ЛГБТ идеология не се възприема от останалия свят така, както той очакваше. Това явно неразбиране на заобикалящия свят откри за Русия огромни възможности да се позиционира като консервативна държава  на световната сцена, тъй като съпротивата срещу западната ЛГБТ идеология е много по-силна, отколкото на Запад са свикнали да мислят. Става дума за нещо различно от простото защитаване на правата на сексуалните малцинства. Тези малцинства винаги са съществували и правото им на спокойно и достойно съществуване за мен изглежда очевидно. Само че «Т» в ЛГБТ е нещо от друг порядък.

Трансджендърството по същество е отричане на биологичната реалност. Говоря като учен-атрополог: твърдението, че човек може да сменя пола си е форма на нихилизъм, отделяне от реалността. Съвременният Запад е обхванат от този нихилизъм и идеологията на ЛГБТ става негов централен символ.Но, въпреки очакванията на Запада, тази идеология предизвиква почти повсеместно отхвърляне и съдейства за формирането на алианси между тези общества, които са уплашени от нейния радикализъм и не са готови да следват Запада.

Русия играе ключова роля като полюс на притегляне на всички, които се противопоставят на изопачаването на реалността и не са съгласни с нихилистичния курс на Запада.

- Вие очаквахте разпадането на СССР, изхождайки от демографските показатели и данните за производителността на труда. Ако същата методика се приложи към съвременна Русия и други големи страни, какво ще се получи?

- Показателят, който ми даде смелост предскажа краха на СССР, беше ръстът на детската смъртност в периода 1970-1974 гг., след който публикуването на данни беше прекратено. Детската смъртност е един от най-важните индикатори, който отразява не само състоянието на системата на здравеопазване, но и общото благополучие на обществото. През 2020 г. детската смъртност в Русия беше 4,4 случая на хиляда живородени деца, докато в САЩ този показател беше по-висок – 5,4. В книгата си привеждам различни демографски и икономически индикатори, но ключов остава именно покзателят за детската смъртност. През 2023 г. нивото на детската смъртност в САЩ отново започна да расте.

- Демокрацията изменя природата си. От инструмент за гарантиране на легитимност чрез мнението на гражданите и принцип на законна сменяемост, тя се превръща в средство за запазване на статуквото и избягване на промените, заплашващи да поставят това статукво под съмнение. Регулаторното и информационното манипулиране са неотменима част от изобрите във всички страни. Какво предстои нататък?

- За мен е очевидно, че вече не живеем в демокрация. В 2008 г. издадох книга, която е и озаглавена по този начин: «След демокрацията». През 2005 г. народът на Франция гласува срещу Конституцията на Европейския съюз на референдум, но неговото решение беше игнорирано и бе приет Лисабонският договор. По този начин беше показано ясно, че демокрацията вече не съществува. И това, което стана във Франция през последните месеци, когато страната съществуваше нормално без правителство в състояние на остра политическа криза, само потвърждава този факт.

Животът продължава и след демокрацията. Когато приемеш концепцията за либерална олигархия, а именно това е нашата сегашна форма на управление, става ясно, че това е съвсем друга система.

За мен истинският проблем е в упадъка на всичко това, което направи Запада успешен, и в частност протестантизма (смятам, че съвременните евангелисти са нещо съвършено различно). Протестантизмът даде всеобщо образование, колективно управление и здрави индивидуални морални устои. След това, макар религиите да рухнаха, те бяха заменени с това, което наричам «змоби-форми на религиозност» - ветски граждански вярвания. Но сега влязохме във фазата на «нулевата религия», където вече няма никакви колективни вярвания.

Виждам Запада като цивилизация, която е изчерпала своя морален и социален капитал. Днес мнозина се безпокоят за изтощаването на енергийните ресурси, но мен ме тревожи изтощаването на социалните и моралните ресурси, унаследени от нашата религиозна основа. Религиозното наследство, датиращо от Средновековието, е своебразен резерв от гориво, което подхранваше възхода на Запада. Но сега ресурсът е изчерпан. Атомизацията на нашите общества, застаряването на населението, проблемът с раждаемостта, деиндустриализацията, неспособността за колективни действия, до която доведе религиозната криза, извикват у мен тревога и огорчение, доколкото аз самият съм роден на Запад. Англия, Франция, САЩ – моята семейна история е свързана с всички тези страни, и ми е тежко да наблюдавам техния упадък.

Въпреки това мисля, че рано или късно на Европа ще ѝ се наложи да вземе съдбата си в свои ръце, тя няма да остане вечно под опеката на Съединените щати. Европейските страни са отвикнали от свободата и отговорността – да бъдеш свободен не е толкова лесно. Днес е много трудно да се повярва в нещо подобно, но в перспектива предвиждам възстановяване на автономията на европейския континент, благодарение на сближаването между Русия и Германия – две страни преживели тоталитаризъм, които винаги са имали особено значение за Европа. Също така се надявам и на възраждането на пъвоначалното европейско трио – Германия, Италия и Франция, които биха могли съвместно да измъкнат Европа изпод американския контрол, който в днешния момент е организиран около ос, включваща Великобритания, Скандинавия, Полша и Киевска Украйна.

Свързани статии: Еманюел Тод: Русия печели войната, а Европа колабира

Еманюел Тод: Лъжите за Путин трябва да спрат

Еманюел Тод: САЩ изпадат в нихилизъм и обожествяване на нищото. Комунистическата средна класа в Източна Европа се обяви за либерална демокрация и нарече руснаците чудовища

Eманюел Тод: Европейските “елити” отстъпват властта си на американците! Това наистина е проблем за психиатрите

Еманюел Тод: Русофобията е опиумът на дребната интелигенция днес

Еманюел Тод: Третата световна война започна

 

Източник: globalaffairs.ru

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

 

Коментари

  • Притежава

    29 Sep 2024 10:54ч.

    Либералната олигархия притежава много от чертите и признаците на проекта на социалните инженери за комунистическото общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • длагнест

    29 Sep 2024 11:10ч.

    Прав е, че никой не обсъжда измеренията на кризата на западните общества с оглед изчерпаните морални и социални ресурси, а именно тяхното наличие и усъвършенстване гарантира хуманното бъдеще. Човекът се тревожи и има защо, тъй като фактически западът е твърде лекомислен към един такъв дебат, рискувайки да се окаже цивилизация без бъдеще. Една от причините е, че на самите индивиди иконометрично ориентираните медии и анализатори продължават да гледат само като на "човешки ресурс", а дискурсът за същността и перспективите на антропологичното се поддържа на традиционно ниско ниво даже в академични условия, а какво остава за условията на масова консумация по т.нар. масмедии... Измеренията на кризата не са толкова в политиката и икономиката, колкото в по-сложните пластове на дълбинното човешко себеотразяване, етиката и способността да раздрусваш чрез жива и силна критична мисъл деонтологичните начала на всеки общоделски проект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • метафората с летачите при Кастанеда е идеална за случая

    29 Sep 2024 11:23ч.

    Малцина други умеят да го казват дотолкова не-марксистколенински, но все пак в духа на Марксовия социологически критицизъм, колкото Тод: причината за глобалните неразбории и напрежението не опира толкова до ценностите между Изтока и Запада, колкото е свързана с експлоатацията на цели народи и отделни индивиди в рамките на глобалния неолиберален модел на капиталистическия процес. Честите разговори единствено за ценностите все още срамежливо прикриват срамотиите на голата експлоатация, към чиято сфера на действие попада като съставна и самото фашистко мачкане на традиционните ценности и хуманистичните начала. Чудовището е в капитала, който не признава никаква друга свобода, освен тази на бройлера, олицетворяван от съвременния глобален гражданин - да консумира неограничено, за да не му останат никакви съпротивителни сили да се противопостави, когато накрая трябва да бъде изяден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чудовището е в капитала, който не признава никаква друга свобода, освен тази на бройлера, олицетворяван от съвременния глобален гражданин

    29 Sep 2024 12:06ч.

    Дрън-дрън неомарксистки дрънканици. Човешката история е добре описана и хронифицирана. От Христос насам има достатъчно точни сведения и данни за общественото развитие , икономическото развитие, благосъстоянието на хората - измерено по куп индикатори. И така 1700 години, 17 ВЕКА , от Христос до началото на Индустриалната Революция /Капитализма/ материалното развитие на хората, съответно свързаното с него качество на живот, продължителност на живот, другите демографски показатели, възможността за интелектуално развите... е натрупало 5 % /пет процента/ . За 17 века развитие /да използваме марксистките стадии - Робовладелство и Феодализъм/ човечеството е подобрило живота си с пет процента. Римският поданник, спрямо крепостния селянин е имал само 5% по-малко материални блага. Тази екстраполация може да се направи и спрямо другите класи в тези епохи. Следва КАПИТАЛИЗМЪТ , и за 300 години човечеството увеличава 20 пъти /двадесет пъти/ материалното си благосъстояние. То нараства експоненциално. Няма друга обществена система в човешката история , по-ефективна и по-прогресивна от капитализма. Последната утайка при Капитализма, която се търкаля по улицата, не работи, друса се , пие и води асоциално съществувание ... има неизмеримо повече свобода от един роб или един крепостен. Има неизмеримо повече шансове да се нахрани, да получи минимална медицинска помощ, да се социализира , и съответно да доживее нещо повече от 30 г. възраст /нормална за ПРЕДкапиталистическите епохи/ . Всичко това е постигнато за 300 години капитализъм. Цялата съвременна философия, социология, обществените науки, природните науки, също са резултат на Капитализма. Дори деструктивните антикапиталистически учения като Марксизма , също са плод на Капитализма. Няма друга обществена система , осигуряваща личния и общия просперитет освен Капитализма. Исторически факт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ако ще ме класифицираш като марксист, поне да не е като неомарксист, а класически такъв, макар да не съм съгласен с подобни лекомислени класификации

    29 Sep 2024 12:32ч.

    Лишена от всякакво конкретно съдържание е категорията "подобряване на живота" - тя е идеологема и иконометричен фантазъм. Самото подобряване на живота не е статистически измеримо, защото не съдържа само количествени измерения и едва ли е свързано единствено с потреблението на материални блага. Та обвиненията ми относно писаното са в преднамерен статистизъм, неуважаващ конкретиката на екзистенциалната обхода на гражданина, а последната засяга преди всичко смисъла на живота и свободата, а не т.нар. свободна консумация, която си е типична капиталистическа илюзия и нищо повече. Що се отнася до опита ви да превърнете епохално капитализма в генетичен източник на цялата палитра от творчески клонове на познанието, това не е никакъв съществен признак на нуждата от възхвала на капитализма. И специално философията и религиите са по-древни от модерната епохалност (те са с предантични и антични корени), в този смисъл тъкмо те могат да предоставят основата за постмодерния план на антикапиталистически критика и консенсус.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Sep 2024 23:22ч.

    https://www.youtube.com/shorts/OrWEg9aMaOg Летача, https://www.youtube.com/shorts/OrWEg9aMaOg е много интересно нещо. Аморфно, хаотично и .т.н. деструктивни неща . Може би най доброто което се сещам в момента е това на една друга подобна Мистерия ;-) . МерКаБа и т.н. магиии ;-) . Която е главната цел на летача. М-да и как подяжда енергията на батерийката описана в Матрицата :-) . https://www.youtube.com/watch?v=guPCBCXrCrs Иначе, ако искате да спорите за "капитал"-изма ви перепоръчвам да се запознаете със създаването на "строумена" през 1666-а, след него идва банк ъф Ингланд и т.н., та до днес. Надявам се тук да пребивават и юристи да ви обяснят как работи Адмиралтейството и морското право ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Sep 2024 3:16ч.

    Всъщност ето ви нещо по-интересно от летача. Все пак Кастанеда, като антрополог, е по-скоро алхимик. Описващ ролята на мескалина в развитието, отколкото рационален теоретик. Не съм и сигурен колко е бил религиозно мотивиран . Но всеки случай, обяснението на Лив ми се струва по-понятно . Особено във връзка със социалните "технологии", които доминират в днешно време, за разлика от времето на Кастанеда ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=eF-E40pxxbI&t=4444s

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не всичко е розово?

    29 Sep 2024 11:37ч.

    А.Колпакиди: глупость, измена или методичка ЦРУ? РОЙ ТВ https://www.youtube.com/watch?v=YMKmj2EwWCA

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • с две думи: да кажем "не" на либерално-капиталистическата летаргия, но и отърсвайки се от илюзиите на притворната, външна революционност

    29 Sep 2024 11:47ч.

    И значи, дебатът за лявото и дясното не се отнася просто до ценностите, въпреки че засяга по някакъв начин общочовешките дилеми в аксиологията. Оставайки само на нивото на ценностите, той по-скоро внася объркване относно намирането на класическата контрарна опозиция, за сметка на разни контрадикторни несъществени противоречия, които така и така не се решават окончателно без съсредоточаване на творческата енергия за същественото. Истинският проблемен дебат е именно дебатът за свободата, респ. продължаващата хрематистична експлоатация на обществата, културите и отделния човешки индивид, от чудовището на капитала, оказващо се изключително ресурсоемко и все по-разрастващо се екстензионално като последствия за живеенето ви (включително спрямо сравнително примитивното антропологично ниво на собственото ни себеотразяване). И натискът на революционното тук този път не трябва да се насочва към опити за унищожаване на капитала (както през ХХ век) като основния облагодетелстван от експлоатацията, а към премоделиране именно на антропологичното себеотразяване с оглед на не толкова на инклузивно-институционално, колкото на възможно по-автентично ексклузивно и екзистенциално моделираните самоограничения, които можем да си налагаме в подтискането на всякаква свободна консумация - както на масови стоки и услуги, от които се дебелее и старее, така и на всякакви фалшиви "истини" откъм модерно функциониращото глобално Министерство на истината, от които пък се затъпява. Капиталът трябва да умре от глад вследствие революциоонни екологични трансформации вътре в самия жив потребител.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • загубен личен суверенитет

    29 Sep 2024 11:48ч.

    "Бидейки френски гражданин, аз притежавам доста високо ниво на свобода в общество, което в значителна степен е загубило независимост и се намира под външно управление. А свободите на руския гражданин са далеч по-ограничени, но затова пък неговата страна е суверенна... " .....Само този абсурден пасаж си стига, за да схванем че Тод е преминал на режим "външно захранване" . Русия /СССР/ не е напълно суверенна от март 1953. А от 1990 е абсолютно несуверенна страна. Цели 10 години външни лица стояха /физически/ до ядрения й арсенал, а след това той деградира до степен да няма нужда някой да стои. Руският "елит" е изцяло зависим от Запада - децата им са на Запад, имотите им са на Запад. Ако Западът е конфискувал руските държавни активи, НИКОЙ ОЩЕ НЕ Е КОНФИСКУВАЛ ЛИЧНИТЕ АКТИВИ на руските управници. Русия е във висока степен зависима от Запада за продажбата на суровините си. Русия е зависима от западни технологии и импорт, които в момента преминават по обиколни трасета. В Москва можеш без проблеми да си поръчаш "Бентли" , и то ще дойде след няколко месеца, през Индия. Руският елит е хедонистичен и пропит до мозъка на костите от корупция. Самият ВРЪХ на Русия дава личен пример за мега-хедонизъм и корупция. За какъв суверенитет говори Тод в една страна обзета от мания за "бабло" ? Доларът и Еврото са най-важните хартийки в Русия. В Русия глобалистко-сатанистките повели от най-висок порядък - Цифров Контрол, Депопулация , Зеленизъм, Ваксинизъм - са на по-високо ниво отколкото на Запада. Единственото свободно поле в Русия е маловажната тема за ЛГБТ. ЛГБТ е най-малко значимата писта по която тича Глобализма-Сатанизма, защото подлежи на личен контрол. Никой не може насила да те направи гей, нито насила да ти смени пола. Но да ти наложат насила цифрова идентификация /"Роспотребнадзор"/ , да те мобилизарат и да "изчистят" в полетата на Украйна, да ти налагат еко-политики ... това става през твоята воля. И това става И В Русия. Националните суверенитети са в процес на изчезване и това важи не само за малките страни, но и за "суперсилите". Националните суверенитети се подменят от корпоративния надзор, от Задкулисието и ИИ. Така че Тод с тия /платени/ небивалици да си наляга парцалите във Франция. Иначе изборът му е Чемодан - Роаси- Истанбул - Внуково. Да си прави компания с Дугин. Дали ? Едва ли.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия трябва да бъде хвалена, че отново се жертва, за да може чрез острието на съпротивата западната цивилизация поне да осъзнае проблемите си, ако няма силите да ги реши

    29 Sep 2024 12:21ч.

    С предложения пост изпълняваш функцията на типичен пропагандист, на който се плаща, за да наплюе Русия, а не да подпомогне читателя творчески да си реши архиважния проблем за първопричините и движещите сили на неолибералната капиталистическа експлоатация и съпътстващият я ценностен вакуум у масовите консуматори. И снимката, която се опита да направиш на руското общество, няма никаква съществена стратификационна тежест, защото преувеличава ролята на една олигархична каста, която повече не може да се нарече "елит" и която чрез СВО закономерно е натикана в ъгъла. Символ-веруюто на глобалния капитализъм се свързва с една типична териториална разпростряност на привилегированото консумеристко отстояване и това в географски и геополитически смисъл е типичният Запад. Самото тънене в разточителен разкош там поражда кризата, засилвайки сенсуалистичната вълна в некритицизиран план. Там са основните нерешени проблеми, които би следвало да се решават, подобно на комунистическата партия едно време, която сама реши да се прочисти. Занимаването с Русия на този фон чрез обвинения, че била изоставаща в наваксването, няма да реши проблемите на основната гниеща маса, обхванала западащата човечност в условията на типичния Запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Универсализмът е заплахата

    29 Sep 2024 13:18ч.

    Че има нефелен руски "елит" пръкнал се от висшата комунистическа номенклатура е вярно. Започна се от Андропов, ювелира еврей, и при Горби избуяха хиляди капиталисти ,точно като при нас. Но понеже бяха лакоми,нагли и самозабравили се точно като еврейските болшевики на Ленин и Троцки получиха яростен отпор от редовия руснак. Доста изклесавци на бившата номенклатура ,ъпгрейтвали се на олигарси вият и скуцкат от Европа и САЩ. Сблъсъкът е универсализъм или автентичност и правото да си неповторим. Когато всичко се универсализира като в птицеферма с бройлери... какъв е смисълът да има 8 или 10 милиарда човешка популация? Че то всички ще са еднакви и взаимозаменяеми като гайки и болтове! А като премахнат и половете, ще се размножават чрез пъпкуване , нооо контролирано. Това е крайната цел на социалния инженеризъм бил той интернационалистически или глобалисткия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • съждител

    29 Sep 2024 12:27ч.

    Феноменално! Как да реагираш кратко и убедително на това богатство, на уникалната привилегия да ти се разреши да се докоснеш до него?! С един ограничен набор от привидно семпли думи този невероятен мъдрец обхваща хуманност, човешка тревога, дълбочинно осъзнаване и проникване в същности, обясняване на зависимости и логичната последователност във връзките и във времената, привидно деликатно зачерква идеологически обагрени дивотии (заявявайки дръзко, че историята отново е приведена в движение, слагайки окончателно кръст на смахнатите твърдения на Фукояма) и извежда алтернативни смисли и акценти, основани на божествени ПРОМИСЪЛ и ОТКРОВЕНИЕ! Да видим как светът ще отреагира на сбърканите и луди визии за бъдещия свят, разработени от тайни и човеконенавистни общества, обаче опитвайки се да ги прокарва подмолно включително и през решения на ООД с т.н. Пакт за Бъдещето?! Да видим как и дали РФ ще успее да се справи по мотивиращ обществото начин с ужасяващия си проблем с олигархията, но не само, а Китай с центробежни фактори - социални проблеми, задлъжнялост, либерални комсомолци и др. Защото в момента те изглеждат на някаква алтернатива, но по-скоро не са общочовешка и общовалидна алтернатива, а пътят до такава алтернатива е обвит в страховити облаци, перспективата е доста разфокусирана! Отново да обърнем внимание - фазата на «нулевата религия» резултатно убива обществената плът не по-лошо от фалшивата и двулична религиозност, преиграно практикувана в общества на знанието и не по-лошо от твърдението, че уж изповядваш някакви "ценности", прекрасно знаейки, че вече мъчително и безмилостно си удушил и унищожил "демокрацията", че и какво ли още не! Социалната и морална криза е далеч по-страшна от енергийната и суровинната криза! Блудницата Европа е забравила, че Свободата е Отговорност, оставила е съдбата си в ръцете на един групов сводник, със съзнание обхванато от бяс на омразата, който заради фалшива "сигурност" я предава в ръцете и на пиянската страст нва един дрогиран господар, който я бие след като я е насилил! Поклон, Жан Тод! Огромни благодарности на Явор, Галя и Екатерина!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой е тоя Жан ?

    29 Sep 2024 12:33ч.

    Не всяко куче е Шаро. Разберете първо кого аплодирате, преди да плонжирате. И гинкото, si vous plait !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Road Runner

    29 Sep 2024 12:44ч.

    Ох, леле - киевска Украйна. Това обезсмисля всичко написано преди него. За другите заблуди са се обадили преди мен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прогрес, братче!

    29 Sep 2024 12:48ч.

    Какво за го правиш, след като започнат залитанията с "нашата демокрация"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Неда

    29 Sep 2024 13:30ч.

    Великолепен анализ за мислещи хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рус

    29 Sep 2024 22:35ч.

    А оредставете си да нямаше Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи