Автор: Стефан Антонов за "Гласове"
САЩ и Китай държат над половината от световното богатство. Четирикратно се увеличават „произволните милионери“
Светът върви по траектория на забогатяване, а най-голямо индивидуално богатство е натрупано сред домакинствата в САЩ и Китай. В двете страни са акумулирани 54% от богатството на домакинствата в световен мащаб. Това е основният извод на швейцарската банкова група UBS в годишния ѝ доклад за богатството на домакинствата. Документът изследва динамиката на богатството – в кои държави домакинствата печелят най-много, кои губят и по какви причини.
През изминалата година, спрямо 2023 г., световното богатство, държано от физически лица или домакинства, се е увеличило с 4,6%.
Интересно е, че в Европа България попада в средната категория (от общо три) на страни с по-умерено увеличение на богатството. В тази група богатството на домакинствата е нараснало с между 0 и 20% за последните пет години. Това е и най-многобройната група, включваща 15 държави. С над 20% е нараснало богатството на норвежците и датчаните. В 10 държави богатството се е свило – това са Австрия, Белгия, Естония, Ирландия, Италия, Румъния, Словакия, Унгария, Нидерландия и Швейцария.

Банката посочва, че изследването на богатството има за цел да улови тенденции в неговото развитие, така че групата да разработва и предлага услуги за управление на активи сред богатите домакинства. Според доклада това е и основа за стабилност, която осигурява най-големи шансове за съхраняване на богатството в едно домакинство.

На индивидуално ниво
Основен аргумент за това е четирикратното нарастване на т.нар. „произволни милионери“ в периода от 2000 г. досега. Това е интерпретативен превод на английския термин Everyday Millionaire, означаван съкратено като EMILI. В тази група попадат хора от всякакви професии – предприемачи, криптоинвеститори и други, за които не може да се посочи никакъв обединяващ признак, освен че богатството им варира между един и пет милиона долара. Това е най-ниският сегмент сред богатите домакинства – новозабогатели хора, които са най-силно изложени на риск от загуби, тъй като т.нар. „стари пари“ вече са намерили устойчиви канали за съхраняване и инвестиране на своето богатство.

Произволните милионери обаче са акумулирали 107 трилиона долара – почти същата сума като общото богатство, концентрирано в домакинствата с над пет милиона долара (119 трилиона).
Това очертава свят с отворени врати към богатството и с перспективи, позволяващи на все по-голям брой хора да трупат активи. Прогнозата е, че богатството ще продължи да нараства през следващите пет години във всички сегменти. До 2029 г. се очаква в света да се появят над пет милиона нови милионери.
Докладът отбелязва, че навлизането на изкуствения интелект не ограничава перспективите пред човечеството и трудовия пазар. Напротив – отваря нови възможности, но едновременно с това изисква от хората адаптивност, предприемачески умения и отвореност към промяната.
В света има 15 души, които разполагат с богатство над 100 милиарда долара. Колективно те държат 15% от световното богатство. Още 16 души имат между 50 и 100 милиарда долара и контролират 7,3% от общото богатство на домакинствата и физическите лица. Освен това има 2860 милиардера с активи, оценени между 1 и 50 милиарда долара.
Глобални и регионални изводи
Изрично се посочва, че нарастващото богатство не означава намаляване на бедността или неравенствата. Напълно възможно е в една и съща държава да се наблюдава както увеличаване на богатството и броя на новозабогателите, така и задълбочаване на неравенствата за групите с ниски доходи.

Фрагментирането на богатството личи и по гъстотата на заселване с милионери. Най-висока е тя в Люксембург и Швейцария – факт, който показва, че лидерството по натрупано богатство в САЩ и Китай се дължи основно на големината на населението и пазарните възможности в тези държави.
Сред основните предпоставки за разрастване на богатството се открояват политическата и икономическата стабилност, както и големината на хомогенните пазари със сходни правила и равнище на развитие – каквито са САЩ, Китай и Европейският съюз.
Затова в САЩ през миналата година всеки ден е носил средно по 1000 нови милионери. В Китай – втория по акумулирано богатство пазар – броят на новоизлюпените милионери се е увеличавал със средно 378 души дневно.
Съществуват и вътрешни различия – например в Източна Европа, където богатството на домакинствата е нараснало средно с 12% спрямо 2023 г. Загуби обаче са отбелязани в Западна Европа, Латинска Америка и страните от Океания.
Показателно е, че макар САЩ и Китай да държат 54% от световното богатство, в регионите Америка и Азия са концентрирани цели 75%. С други думи, поотделно САЩ и Китай имат с 50% повече индивидуално богатство от останалите държави в съответните си региони.

Най-честите причини за спад на богатството са нарастващата задлъжнялост и ускоряващата се инфлация. Двете явления са взаимосвързани: с увеличаването на дълговете (на всяко ниво – държавно, корпоративно или лично), растат и разходите за обслужване (главно лихви), което намалява ресурса за спестяване или инвестиране. Най-лесният начин за облекчаване на дълговата тежест е инфлацията, но с повишаването на цените се свива покупателната способност – както на спестяванията, така и на активите. Друга причина за спад е застаряването на населението, което води до по-слаба предприемаческа активност.
Изследването
Методологията на доклада приема, че богатството представлява сбор от финансовите и нефинансовите активи (главно недвижими имоти), от който се изваждат задълженията на домакинствата. Данните са предоставени от швейцарското подразделение на глобалната консултантска компания PricewaterhouseCoopers, което е обобщило и обработило сведения, събрани от локалните офиси на компанията в държавите, включени в изследването. За целите на сравнението всички стойности са представени в щатски долари.