Снимка: ЕРА
Този вирус причинява хепатит С при хората и шимпанзетата. Открит е през 1989 г. чрез клониране на ДНК копие на вирус, който причинява при шимпанзетата заболяване, подобно на хепатит А или хепатит В, но не е нито едно от тях.
Откритията на Алтер, Райз и Хутън са допринесли за откриването на този вирус. Уолтър, заедно със свои колеги от Националния здравен институт на САЩ, изследвал случаи на хепатит при пациенти след кръвопреливане. Учените доказали, че освен вече познатите хепатит А и хепатит В, има и друго заболяване, подобно на тях. Неизвестният тогава патоген можел да се предава на шимпанзетата. Болестта е наречена хепатит "нито А, нито В".
Майкъл Хутън работел над изолирането на генетичната основа на този неизвестен вирус. От кръвните проби на заразени шимпанзета и хора, Хутън и колегите му изолирали фрагменти от РНК вируса и след допълнителен анализ установили, че той принадлежи към семейството на Flavivirus. Наречен е вирус на хепатит С.
Заслугата на Чарлз Райз е в по-нататъшно изследване на генетичната структура на открития вирус. Заедно с колеги от Вашингтонския университет в Сейнт Луис той идентифицирал място в генома на патогена, което изиграва важна роля за неговото размножаване. Този и други резултати от работата на Райз категорично доказаха, че вирусът на хепатит С е виновен за инфекцията на пациенти, претърпели кръвопреливане.
Откриването на вируса на хепатит С е крайъгълен камък в борбата срещу вирусните заболявания, пише Нобеловият комитет в прессъобщението си. То позволява създаването на високочувствителни методи за анализ на кръвта, които елиминират риска от инфекция при кръвопреливане. Откритието поставя началото и на създаването на ефективни лекарства срещу хепатит С, съобщава още ТАСС.