Македония: Говорим славянски език, но сме потомци на Александър

Македония: Говорим славянски език, но сме потомци на Александър
По искане на македонския президент Георге Иванов посланикът на Европейският съюз в Скопие Аиво Орав се извини за това, че е определил мнозинството от населението на страната като „славянско“. Това, според македонския държавен глава, може да навреди на усилията за намиране на решение на спора, който бившата югославска република има с Гърция за името си, пише EurActiv. Посланикът на ЕС в Македония Орав се извини, но отхвърли обвиненията, че ЕС отказва на македонците право на самоопределение.
<p>В обръщение пред комисията за международни отношения към Европейския парламент в четвъртък Аиво Орав използва термина &bdquo;славомакедонци&ldquo;, за да назове мнозинството от населението на страната.</p> <p>Славяноезичните македонци съставляват 64% от населението на страната. В Македония живеят и 25% албанци, 3% турци и 1,9% роми, пише EurActiv..</p> <p>Въпреки че признават, че говорят славянски език, голяма част от македонците се смятат за наследници на Александър Велики. Подобен прочит на историята обаче е повод Атина да блокира началото на преговорите за приемането на балканската страна в ЕС, коментира изданието.</p> <p>Представител на македонското правителство е пояснил пред EurActiv, че това, че македонците говорят славянски език, не означава, че те са славяни. Той сравнява Македония с испаноезичната Латинска Америка, където населението не може да бъде наречено &bdquo;испанско&ldquo;.</p> <p>&bdquo;Що се отнася до термина &bdquo;славомакедонци&ldquo;, използван от Аиво Орав, македонското правителство намира подобен коментар за неконструктивен в светлината на спора с южната ни съседка. Ние изразяваме острото си разочарование и протест и заклеймяваме действията на посланика&ldquo;, се казва в изявление на правителството в Скопие.</p> <p>&bdquo;Трябва да е ясно, че съзнателно или не, подобен коментар засяга не само въпроса за името на страната, но и нашата идентичност&ldquo;, се казва още в изявлението, в което Скопие предупреждава Европейската комисия, че е &bdquo;пристъпила опасна граница&ldquo;.</p> <p>&bdquo;Описвах вътрешно-етническите отношения и етническите общности по начин, който е разбираем за аудиторията. Не съм правил каквото и да е политическо изявление&ldquo;, коментира Орав.</p> <p>Източници на EurActiv в Брюксел коментират, че &bdquo;непропорционалната&ldquo; реакция в Скопие може да застраши усилията на страната за присъединяване към Съюза. &bdquo;Това е възможно най-лошият момент за подобно развитие&ldquo;, коментира европейски дипломат.</p> <p>Преди дни американският дипломат Матю Нимиц, който е посредник между Атина и Скопие по спора за името на Македония, стартира нов кръг от преговорите за намиране на решение на проблема.</p> <p>Скопие се надява да получи дата за започване на преговори за приемането на страната в ЕС на срещата на европейските лидери в Брюксел на 13-14 декември.</p>

Коментари

  • Ели

    21 Ное 2012 18:10ч.

    В тези проценти къде са българите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитрин Вичев

    21 Ное 2012 18:48ч.

    Като краде история и достойнство от своите съседи, днешният македонски \"елит\" рискува бъдещето на своя народ /заедно с измислената им нация и език/. Все по-несигурно става членството на държавата им в ЕС. И за разлика от Турция /тя може да чака без проблеми още 50 г/ става все по-невероятно самостоятелно съществуване на македонска държава /без значение какво ще бъде името и/.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи