Дружеството е приватизирано през 2003 г. от „Индустриален център Искър“ АД, гр. София, чрез касова приватизация. Към днешна дата „Балканска звезда“ ЕООД е най-големият производител у нас на асинхронни мотори със спирачки, в т.ч. за телферостроенето.
В производствената си дейност дружеството е изцяло интегрирано с „Елпром Харманли“ АД, откъдето получава финансова и технологична помощ и пазари. В последните години троянската компания има средно по около 2 000 000 лв. оборот. Може би именно този факт е накарал братята Мондешки да разпознаят „Балканска звезда“ ЕООД, като основен конкурент след придобиването на „Елма“ – Троян.
След приватизирането на дружеството, със собствеността на „Балканска звезда“ не е имало никакви криминални инциденти. И така до началото на тази година. На 20 януари, докато извършва доставка, лекотоварен автомобил на фирмата, марка ИВЕКО, губи задното си колело. Микробусът се движи по пътя София-Варна. Малко преди разклона за Севлиево задното колело се откача и машината започва да се движи на спирачен диск. Единственото логично обяснение за хората от „Балканска звезда“ са „злоумишлени действия на трето лице“.
Бояджиев сезира Районна прокуратура – гр. Троян за случая на 25 януари 2017 г. На 24 февруари 2017 г. Районна прокуратура – гр. Троян издава Постановление за отказ от образуване на досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление. Докато прокуратурата и МВР в Троян не успяват да открият данни за престъпление, инцидентите продължават. На 19 април 2017 година в 01,40 часа е извършен умишлен палеж на два автомобила, намиращи се в двора на дружеството в Троян. Извършителят на палежа е заснет от охранителните камери. След инцидента е образувано досъдебно производство 96/19.04.2017 г. по описа на РУ – Троян. То се води срещу неизвестен извършител.
Кому е изгодно?
Според Борис Бояджиев, единствените, които имат интерес от подобни криминални деяния, са братята Момчил Петков Мондешки и Младен Петков Мондешки. Според индустриалеца посегателствата са опит за отстраняване на „Балканска звезда“ ЕООД като конкурентна фирма. Младен Мондешки, чрез СОЛИД 85 ЕООД, притежава земята и сградите на фирма ЕЛМА АД, гр. Троян. Тази фирма е била един от най-големите производители на асинхронни електромотори в Република България по времето на социализма. Пред местната общественост фамилията Мондешки декларира, че ще работи за възстановяването на старата слава на „Елма“.
Борис Бояджиев подозира и личен мотив. Интригата в историята се засилва от присъствието на Теодор Петков Енев. До скоро той е управител на „Балканска звезда“, но на 4 ноември 2016 г. е уволнен от едноличния собственик на дружеството. Мотивите за разделянето с Енев са финансови злоупотреби, обща некомпетентност и неизпълнение на договора за управление. Малко след уволнението, на 10 ноември същата година, Младен Мондешки заявява в Търговския регистър искане за промяна на името на фирма МОНД МЕТАЛС ЕООД, чийто едноличен собственик на капитала и управител е той, на ЕЛПРОМ ТРОЯН 1 ЕООД. Вписването е извършено на 16 ноември.
МОНД МЕТАЛС ЕООД е регистрирана на 19 август 2013 г. и до 2015 г. вкл. не е извършвала дейност, съгласно данните от публикуваните счетоводни отчети в Търговския регистър. След 11 ноември 2016 г. бившият управител на „Балканска звезда“ – Теодор Енев започва да се движи, според очевидци, с лек автомобил, който е собственост на фирма на Младен Мондешки. Енев започва да уговаря работници и служители на стария си работодател да отидат във фирмата на Младен Мондешки – ЕЛПРОМ ТРОЯН 1 ЕООД.
В края на ноември 2016 г. ЕЛПРОМ ТРОЯН 1 ЕООД започва да назначава персонал. Нвоназначените 60-70 човека започват работа с машини, съоръжения материали, части, заготовки и др. собственост на ЕЛМАТЕХ АД. Последната е фирма на фамилията Баневи. Очевидци твърдят, че по нареждане на Момчил и Младен Мондешки от машините и съоръженията на ЕЛМАТЕХ АД са заличени старите инвентарни номера и са поставени нови.
Паралелно с това, през регионалните медии „Троян прес“ и „Троян 21“ ЕЛПРОМ ТРОЯН 1 ЕООД се представя като правоприемник на „Елма“ – Троян. Фирмата на Мондешки е обявена за наследник на цялата история на моторостроенето в гр. Троян. Медиите тиражират информация за огромни поръчки, в порядъка на стотици хиляди бройки електромотори за Италия и Германия. Според Бояджиев тази информация е класическа „фалшива новина“. Местните медии обявяват Младен Мондешки като „благодетел“, който е платил заплатите на бившите работници на ЕЛМА АД – в несъстоятелност, макар че това по закон се извършва от синдика.
Младен Мондешки и неговият служител Теодор Енев започват активна кампания за привличане на дългогодишни клиенти на „Балканска звезда“. Тя обаче се оказва крайно неуспешна.
В началото на месец януари тази година Момчил Мондешки заявява на свое име искане за регистрация на търговска марка „Елпром Троян“, но „Елпром Харманли“ АД възразява срещу тази регистрация. Това допълнително обтяга отношенията в бизнеса. В началото на април 2017 г., поради недостатъчен обем на работа, голяма част от колектива на Мондешки е пуснат в едноседмичен неплатен отпуск. Отделно от това са съкратени около 10 човека.
Няколко дни преди Великденските празници, Момчил Мондешки, който в Троян е сочен за истинския собственик на активите на брат си, посещава служителите на ЕЛПРОМ ТРОЯН 1 ЕООД. Свидетели твърдят, че той обещал след празниците конкуренцията да бъде смачкана и всички клиенти да отидат при тях. Малко след това обещание, на втория работен ден след празниците – 19 април 2017 г., се случва и умишления палеж на намиращите се в двора на „Балканска звезда“, автомобили.
През последните 15 години, след излизането си от затвора, Момчил Мондешки полага систематични усилия, за да си изгради имидж на юрист с „бяла якичка“. Ако подозренията на Борис Бояджиев се окажат верни, а те безспорно съдържат желязна логика, то тогава Момчил Мондешки се завръща към миналото и корените си. Ще бъде ли разкрит палежа от МВР Троян? Тази хипотеза е малко вероятна с оглед на потвърдените връзки на началничката на РПУ Троян с криминалния контингент и с фамилията Мондешки.