Правителството на Борисов всъщност не е спирало проекта "Белене"

Правителството на Борисов всъщност не е спирало проекта "Белене"
"Договорът за контрол на проекта АЕЦ "Белене" не е бил прекъсван и той действа от 2005 година до сега. Въпреки че са се променили обстоятелствата в държавата, никой не е спрял този проект. Никой от ръководството на НЕК не е разпореждал действията по проекта "Белене" да приключат. Така собственикът на "Риск Инженеринг" Богомил Манчев коментира думите на Мария Капон и Иван Иванов, че от "Белене" са източвани големи суми. Той подчерта, че започващото разследване на прокуратурата е политическа поръчка.
<p>Капон и Иванов представиха в студиото на Нова телевизия фактури, които доказват, че има нередности в документите на проекта.</p> <p>"Това, че фактурите са последвани от плащане доказва, че има нарушения и се прави разследване за 18 милиона евро след спиране от Народното събрание. Очевидно тези хора са нарушили Конституцията на България, а решенията на Конституцията са общодържавни и г-н Манчев е бил длъжен да я спази", поясни Иванов.</p> <p>"Няма реално дадени указания, какво се случва с търговските договори, и това е пропуск на последните три правителства. Премиерът Бойко Борисов беше обявил, че обектът АЕЦ "Белене" е консервиран, защо януари месец е имало плащания по този проект. Когато фактите говорят, всичко друго отива на заден план, защото водещ е националният интерес", коментира Капон.</p> <p>"Консултантът няма право еднолично да спира работата си. Има частен интерес, има и политически интерес в този проект. Политическият интерес е хората, които са на улицата, да бъдат нахранени с информация", коментира Манчев.</p> <p>&bdquo;Уорли Парсънс&ldquo; са консултант на НЕК за проекта АЕЦ &bdquo;Белене&ldquo; и инженер-архитект на проекта, а &bdquo;Риск Инженеринг&ldquo; &ndash; неин подизпълнител.</p> <p>Спецакцията бе проведена в петък в София, Перник, Козлодуй и Белене и бяха претърсени общо 17 сгради на фирми, свързани с проекта &bdquo;Белене&rdquo;.</p> <p>Проверката е за присвояване на 18 милиона евро, а поводът &ndash; фактурите, издавани от НЕК на &ldquo;Уорли Парсънс&rdquo; през периода на служебното правителство, след като парламентът вече бе замразил проекта.</p> <p>Според Манчев обаче фирмата му не носи никаква правна отговорност по случая, защото договорът, който компанията е подписала с НЕК за &bdquo;Белене&ldquo;, все още е в сила.</p> <p>&bdquo;Работата идва от следното &ndash; в този договор има техническа консултация и контрол по изграждането на обекта, преди този период има строителен надзор. Тъй като се промениха обстоятелствата, но никой не е спрял този договор въпреки решението за &bdquo;Белене&ldquo; на Министерски съвет, министрите не са дали разпореждане за спирането на този договор&ldquo;, уточни Манчев.</p> <p>Той коментира, че за случилото се са отговорни министрите, които са поемали ресора. Според него те не са си свършили работата, защото не са спуснали заповед за прекратяване на договора.</p> <p>&bdquo;Директорът на НЕК написва писмо и казва &ndash; прекъсваме договора, но НЕК не е получила указание от Българския енергиен холдинг и министрите. Никой не е разпоредил писмена форма на тези институции да прекратят договора&ldquo;, каза Манчев.</p> <p>На въпрос на водещия дали прекратяването не е било очевидно след решението на Министерски съвет, бизнесменът отговори, че въпросът е юридически и не може да се решава чрез заключения от ежедневието.</p> <p>Манчев коментира, че в акцията срещу него има и частен бизнес интерес на човек, който иска да заеме позициите му, но отказа да назове имена.</p>

Коментари

  • Явор

    24 Sep 2013 1:25ч.

    Много любопитно защо след като се обявиха публично против на практика ГЕРБ са плащали за Белене - или само така е отчетен \"технически\" направения разход в неизвеста посока?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи