Липсват още емблематичните произведения като „Хубава си, моя горо", „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна". "Хайдути" на Ботев ще бъде изучавано в пети клас.
Вместо "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, шестокласниците ще изучават историята на Робинзон Крузо.
Всички в системата са категорични, че промяна в учебните планове е необходима, тъй като последната е била през 90-те години. „Има едно олекотяване на учебния материал, но не и опростяване. Той ще е съобразен с днешните ученици, които са много по-различни от учениците през 90-е години”, коментира пред Нова телевизия директорът на 119-о СОУ в София Диян Стаматов.
Отпадането на „История славянобългарска” и други емблематични творби срещна сериозен отпор от страна на учителите. „Отпадат текстове, които са фундаментални за българското мислене и самосъзнание”, смята Цеца Петрова, която преподава български език и литература.
Блиц анкети сред седмокласници с въпрос дали идеята „История славянобългарска” да отпадне среща и тяхното недоволство.
Потребител написа отворено писмо, адресирано до министъра на образованието, съобщи сайтът АФЕРА. Автор е Неделчо Михайлов, който е варненски политик, журналист и тв водеш.
Публикуваме отвореното писмо без редакторска намеса:
Уважаеми господин професоре,
Използвам този начин на комуникация – отворено писмо, тъй като на сайта на МОН има само един адрес на електронна поща и той е на пресслужбата. Същите въпроси, които отправям публично към Вас съм пратил и там, разбира се.
В сайта на министерството, което управлявате в сектора „Проекти на документи” е публикуван проект за учебната програма по литература за VI клас.
От публикувания проект е видно, че авторите предвиждат от него да отпаднат досега изучаваните творби
- „История славянобългарска”, както и стихотворенията
„Вятър ечи, Балкан стене”,
„Хубава си, моя горо”,
„Къде си вярна ти, любов народна”
Не става ясно обаче, дали авторите на проекта предвиждат окончателно отпадане на тези художествени произведения, или става въпрос за разместване на учебна програма и изучаване в други класове.
Причината за тази неяснота е, че на сайта на МОН не са публикувани учебните проекти за всички класове. Проектът вече се „радва” на широк обществен интерес.
Въпросите, на които искам отговор лично от Вас, както и официалната позиция на МОН са:
- Става въпрос за окончателното отпадане на споменатите произведения или за тяхното разместване и изучаването им в друг- по-горен или по-долен клас?
- Ако става въпрос за окончателното им отпадане от учебната програма, искам да знам личното Ви мнение за този проект за учебна програма. Официалното становище на МОН – също.
- Срокът за обсъждане на тези учебни проекти е до 22 февруари. Ще споделите ли личното си мнение по качеството на проекта публично.
Господин професоре, тъй като обръщението ми към Вас е публично, би било добре и отговорът Ви да е в същата форма.
- януари 2016
Варна, Неделчо Михайлов, Българин и баща.
***
МОН: Не сме във времето на Петър Берон, защо искате да живеем във вчерашния ден
„Българското самосъзнание не се формира само в часовете по литература.“ Това обяви в студиото на bTV образователният заместник-министър Ваня Кастрева по повод новите учебни програми.
Според Кастрева „нарушена комуникация води до тези гневни изблици“, свързани с отпадането от учебната програма на Паисиевата история.
„Това не е вярно“, отрече Кастрева. Според нея Паисий не отпада, той присъства в програмите за следващи класове. „Това не е литературно произведение, а исторически извор – ще се учи в 9 клас“, обясни просветния заместник-министър.
Тя напомни, че формирането на нагласи и ценности е различно от задължителната литература. „Децата ще чуят за Паисий много по-рано от 9 клас, ще се случи по естествен начин от страна на учителя – може още във 2-3 клас. Има 5 български автори, които се учат в 6 клас“, уточни Кастрева.
„Общата философия на закона е текстовете да са ориентирани към интересите на децата. Програмите предвиждат 40% от часовете за нови знания – залагаме на редуциране на академичността и претовареността на учениците. Дава се възможност на учителя според интересите на учениците да надгради познанията им“, аргументира се Кастрева.
Тя обяви, че програмата за 7 клас е изцяло с български автори. „Хубава си, моя горо“ също не изпада, а се премества.
"Искам да влезем в нашето време. Ако Петър Берон е направил първия учебник, в който всичко известно е написано, ние не сме Петър Берон – първо трябва да възпитаме децата на мислят критично, да са вдъхновени, това не става само със задължителната литература", заяви Кастрева.
„Спорен е списъкът от ценните български автори и е трудно да се направи такава селекция, която да отговаря на всички интереси“, смята зам.-министърът на образованието.
За нея е ясно, че самосъзнанието и националната принадлежност не се градят само в часовете по литература.
„Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“ няма да е задължително за 5 клас, призна в тв-ефира Ваня Кастрева.
„Децата обаче могат да го прочетат сами, а учителите – да го преподадат в увеличения брой часове за упражнения, да го предоставят като домашна задача или част от програмата за рецитал при училищно тържество“, предположи още заместник-министърът.
Програмите все още не са факт. Тепърва предстои обществено обсъждане, а най-рано ще влязат в сила през 2017-та година.