Физиците се шегуват

Физиците се шегуват
Как ректорът филолог стана член на Факултетния съвет на Физическия факултет. Проф. Запрян Козлуджов управлява чрез състрадание и страх.

 

 

Дали камъкът ще удари стомната, или стомната ще се удари о камъка, резултатът ще е един и същ. Стомната ще се счупи.

Така завърши първото действие от драмата във Физическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, за която Студия Трансмедия отвори дума миналата седмица в публикацията Невидимите фактори в Пловдивския университет.

Неудобният за ръководството доц. Георги Дянков е бил привикан при ректора на университета проф. Запрян Козлуджов и принуден да напусне работното си място „по взаимно съгласие“. Алтернативата – дисциплинарно уволнение.

Като специалист по литературна теория, проф. Козлуджов няма как да не е запознат с тезата на Аристотел за катарзиса. Според античния философ, катарзисът – пречистването в душата на древните гърци - се случвал по силата на „състрадание и страх“. Тази рецепта е предприел ректорът при прочистването на инакомислещите преподаватели във Физическия факултет. Техните по-кротки колеги ги състрадават, заради гоненията и се страхуват да не станат обект на подобна манипулация.

Все пак преди да прогонят доц. Дянков от университета, ректорът и неговата заместничка проф. Невена Милева, са се погрижили да си осигурят тила. Свиканото на 09. 11. 2015 г. Общо събрание на факултета, най-после избира декан на физиците. Тъй като от 01. 03. 2014 г. доц. Желязка Райкова е временно изпълняващ длъжността декан на Физическия факултет. Ала Законът за висшето образование не позволява тази временност да продължи повече от три месеца, а не година и половина, па и малко отгоре.

При телефонен разговор с ректора Козлуджов го попитах, защо прегазва закона. Той ми отговори, че няма нарушение, според становището на неговите юристи. После побързаха да свикат Общо събрание на Физическия факултет. И там физиците, като на шега, избраха доц. Райкова за декан…

Шеговитата атмосфера се допълни от обстоятелството, че въпросното Общо събрание беше незаконосъобразно и в противоречие с Правилника за дейността на ПУ „Паисий Хилендарски“. Не бяха спазени изискванията на чл. 41. ал. 3. Не бе изпратена писмена покана до членовете на Общото събрание и не беше спазен задължителният най-малко 10 дневен срок между получаването на известието за Общо събрание и провеждането на заседанието му.

Но майтапите не свършиха дотук. Нелегитимното Общо събрание избра за член на Факултетния съвет на Физическия факултет филологът ректор проф. Запрян Козлуджов.

Не вярвам в българско висше учебно заведение да има такъв факултет, който да е удостоен с високата чест негов заместник декан да е едновременно и заместник ректор на ВУЗ-а, както стои въпросът в ПУ с професор Невена Милева, а на всичкото отгоре ректорът хуманитар да заседава във факултетен съвет с физици.

Парадоксът не е на ядрения физик Енрико Ферми, един от създателите на атомната бомба. Академичният взрив извира от Закона за висшето образование, който изисква всеки факултетен съвет да има 25 члена.

Откъде да ги намерят, обаче във Физическия факултет на ПУ, след като ръководството на университета в лицето на ректор и зам. ректор целенасочено се стреми да затрие нарочения факултет, за да може да го преструктурира и да го слее с Техническия колеж в Смолян – филиал на университета? С други думи да разрушим къща, че да построим колиба.

Ректорското ръководство на ПУ „Паисий Хилендарски“ всячески саботира развитието на Физическия факултет. Могат да се посочат редица нарушения, както при кадровата политика, така и при академичното израстване на преподавателите във факултета. С финансовите моркови и тояги при реализацията на проекти по Програма „Развитие на научните знания“ се култивира личен състав, готов безропотно, чрез състрадание и страх да приеме волунтаристичните действия на проф. Козлуджов и проф. Милева.

Тази кадрова и академична политика дава видими резултати. Съгласно закона, Факултетът трябва да има 40-членен академичен състав на основен трудов договор, от който хабилитираните лица четат за всяка специалност не по-малко от 70 на сто от лекционните курсове. Въпросният академичен състав намаля още повече след „взаимното съгласие за напускане“ на доц. Георги Дянков.

Физическият факултет на ПУ вече просто не отговоря на това условие. И едва ли ще може да получи академична акредитация в днешния си вид при следващата процедура. Напразни ще останат усилията на предишното му ръководство да привлече бизнеса, да обучава студенти в специалности пряко полезни за промишлеността в района.

Отговорността може да се потърси във временното доскоро ръководство на факултета и спънките от страна на Ректората.

Екип преподаватели, съставен от последния законно избран декан на факултета проф. Тинко Ефтимов, низвергнатия доц. Георги Дянков, доц. Тодорка Димитрова и гл. ас. Валери Сербезов – за другите трима основателно можем да се опасяваме, че също ще бъдат подложени на натиск – е изготвил анализ за състоянието на факултета, който ще направим достояние на нашите читатели съвсем скоро.

Анализът разкрива рязък спад в академичните показатели на факултета, откакто ръководството му е завзето от „невидимите фактори“. Студия Трансмедия ще го изпрати за коментар както в МОН, така и в Комисията по образование и наука в Народното събрание.

Очакваме също така и резултатите от проверката, която Министерството на икономиката трябва направи, по повод сигнала на доц. Георги Дянков за извършени нарушения при финансиране в размер на 900 000 лева по процедура за "Развитие на приложните изследвания в изследователски организации в България“.

Сигнал за безобразията в проект, който доц. Дянков печели за Физическия факултет на „Паисий Хилендарски“ „О, неразумни юроде…“

Сигнал, който отключва разправата с доцента, довела до принуждаването му да подаде молба за напускане по „взаимно съгласие“.

Засега толкова…

Или пък да завършим литературно, по специалността на ректора, проф. Запрян Козлуджов. С финала на „Немили недраги“:

„Бедни, бедни Македонски!(доц. Дянков) Защо не умря при Гредетин?...“

 

Публикувано в "Студия Трансмедия"

 

Коментари

  • Васик

    19 Ное 2015 12:05ч.

    Защо прегазва закона? Трябва да намерим човек, който в момента е на висок пост и не е прегазвал никога закона. При социализма на това му викаха по втория начин, май защото се приемаше, че от кумова срама човек трябва да опитва да върши нещата по първия начин

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • EyesWideShut

    20 Ное 2015 10:18ч.

    В което и висше държавно училище (не ги наричам университети, понеже в БГ такова чудо няма нито едно) да се разровите, че бликнат фекалии и всякакви други мизерии. Абсол/тно крайно време е държавата, като висш представител и мениджър на данъкоплатските пари да си влезе в ролята и да вкара малко ред в тия така наречени университети и институти, защото всичките са превърнати в шуробаджанашки батаци. Дори в СУ вече има цели катедри, които функционират като частни семейни фирми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отвратен

    21 Ное 2015 23:14ч.

    Проблемът в този факултет е сложен и дълбок и може би всеки има някакво право. Но героят на този пасквил Георги Дянков си позволи да удари шамар на жена насред общото събрание. Което авторът на този пасквил не може да не знае. Оттук може да си правите изводите сами.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи