Директор на частна болница обяви 1.5 млн. лв. годишна заплата

Директор на частна болница обяви 1.5 млн. лв. годишна заплата
Пандемичната 2020 г. така обърка работата на болниците, че се наложи НЗОК да им гарантира минимум бюджет дори при липсваща дейност. Тази кризисна година обаче е повлияла благотворно на заплатите по върховете на болниците, които работят по договор с касата и въпреки че през голяма част от годината нямаше планови операции, доходите на болничните директори се увеличават. Тези доходи явно са в обратна зависимост с натовареността покрай COVID-кризата - шефовете на неколцина малки болници изпреварват по заплати някои от най-известните лица на пандемията като ген. Венцислав Мутафчийски и проф. Асен Балтов. Това показват имотните декларации за 2020 г. на управителите на болнични заведения, които работят по договор с касата, публикувани от КПКОНПИ.


 

ТОП 5

За поредна година на върха по заплата не е директор на голяма столична болница, а управителят на частната кардиологична болница "Медика Кор" в Русе Кирил Панайотов. Той е декларирал годишна данъчна основа от трудови доходи от 1 515 032 млн. лв. Това означава, че Панайтов получава над 126 000 лв. месечно, при това след приспадане на данъци и осигуровки. Болницата има договор с НЗОК за 61 легла, показва справка в информационната система на касата. От тях рядко са заети повече от половината. Възнаграждението на русенския болничен шеф е във възход въпреки пандемията - то е с почти 400 000 лв. повече отколкото бе през 2019 г.

 

На второ място по заплата е шефът на столичната частна болница МБАЛ "Сердика" Методи Янков. Той е обявил годишна данъчна основа от трудови доходи от 725 000 лв. "Сердика" има 184 легла за активно лечение, за които получава финансиране от НЗОК. Нито тя, нито "Медика Кор" имаха активна роля в поемане на COVID пациенти в кризата, т.е. през голяма част от годината и двете лечебни заведения би следвало да са работили на минимум.

 

Друга частна болница в Русе заема трето място по доходи на управителя си. Шефът на УМБАЛ "Медика" Ивелин Йоцов е декларирал 388 305 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи. "Медика" получава финансиране от касата за 91 легла, от които в разгара на зимната вълна през ноември са били заети само 9.

 

Четвърти по заплата е шефът на болница "Вита" в София Тихомир Савчев. Той е обявил 375 015 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи. Болница "Вита" е работила със 139 легла за активно лечение по договор с касата миналата година.

 

Управителят на СОБАЛ "Д-р Тасков" в Търговище Димитър Тасков е обявил 369 751 лв. годишна данъчна основа от заплата. Тасков има верига очни клиники в страната. Освен солидните трудови доходи, той е обявил 1.75 млн. лв. доход от дивиденти. За сравнение управителят на областната МБАЛ "Търговище", която през почти цялата минала година се пукаше по шефовете от COVID пациенти, е обявил едва 52 917 лв. годишна данъчна основа от заплати. За разлика от колегата си д-р Тасков, шефът на търговищката болница Иван Светулков управляваше в кризисна обстановка 338 легла.

 

ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ БОЛНИЦИ

 

Разликата между д-р Тасков и д-р Светулков е голяма - единият управлява частни лечебни заведения, а другият - бедна общинска болница. Но и сред болниците с държавно и общинско участие има добре платени директори. Управителката на МБАЛ-Кубрат Павлина Мичева например получава повече от ген. Венцислав Мутафчийски - в нейната декларация е посочена годишна данъчна основа от заплати от 125 862 лв., докато шефът на ВМА е обявил 107 339 лв. В сравнение с някои болнични шефове в малки градчета, бившият вече шеф на най-големия ни институт за спешна помощ "Пирогов" проф. Асен Балтов също изостава - той е обявил 91 873 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи, докато например шефът на болницата в Исперих Абдулах Шабестари е декларирал 105 408 лв. Исперихската болница има 111 легла, а "Пирогов" - 898 легла.

 

ПРАВИЛА И ИЗКЛЮЧЕНИЯ

 

В лечебните заведения с държавно и общинско участие формирането на заплатите се подчинява на правила, но те често не важат. Според наредбата за провеждане на конкурси за възлагане на управлението на лечебни заведения, управителите могат да получават възнаграждение в размер от 280 до 400 на сто от отчетната средна месечна брутна работна заплата в заведението, но не повече от дванадесеткратния размер на минималната месечна работна заплата, установена за страната за съответния месец.

 

Правилата означават, че заплатите в държавните и общинските болници не трябва да надхвърлят 7800 лв. или 93 600 лв. годишно. Това определено не е случаят с дупнишката болница МБАЛ "Св. Иван Рилски", която е 100% собственост на община Дупница. Нейният шеф Ени Лефтеров е обявил 337 039 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи.

 

 

Източник: segabg.com

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Мунчо

    11 Sep 2021 21:12ч.

    И пак прокуратурата , т.е КаскетуроГЕШЕФТурата си бърка в носа или други тъмни дупки , а не повдига обвинения. Еваларка ГешОФ ! Питайте , бе , прокурори , питайте , как бе дееб@ , ги спастрихте тия кинти при това здравеопазване в тая шибана държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    11 Sep 2021 21:19ч.

    Нормално е за България, пътеката за стентове е по-платена от колкото в Германия. И всички стават милионери от държавата, никой не е честен частник, плащат половин милион на депутати, които уреждат промяна в закона, която ги прави богати. Това е схемата. като "Ванко 1".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И да

    11 Sep 2021 23:04ч.

    България е една прогнила от корупция и окрадена държава, с един окраден народ, осъдена от управниците си на изчезване. Нека всеки да си спомни имената на тези, които организираха ограбването и тези които продължават грабежа и макар и мислено да ги прокълне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    12 Sep 2021 5:19ч.

    "Не бива да оставяме български гражданин да умре нелекуван!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • gffgd

    12 Sep 2021 8:43ч.

    За това ли плащам осигуровки?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • демократичен закон за пенсии

    12 Sep 2021 13:56ч.

    Нека има 5 категории за стаж, и 3 категории за паричен принос към пенсионната система. До 10 години да е първа категория, над 10 години да е втора категория, над 20 години да е трета категория, над 30 годи четвърта категория, и над 40 години да е пета категория. Може и за всяка година да се отчита, примерно категория 4,4 е 34 години стаж. .... А за паричен принос при първа категория е тези взимащи до два пъти минималната заплата, втора категория е тези взимащи над два пъти минималната заплата, и тези от трета категория които взимат над три пъти минималната заплата. Което значи - че таванът на осигуряването за пенсия трябва да е след 4 пъти минималната заплата. Категорията за принос се гледа за всяка година стаж.. Така минималната пенсия за стаж и принос ще е 15 пъти под най-високата. Изглежда супер справедливо, но който работи най-дълго ще взима най-малко години пенсия. Да се онаследяват ли? И как да се изчисли, колко години ти се полага пенсия, и ако не ги стигнеш - тогава наследниците да ги вземат, ако живееш повече - тогава на социална пенсия да преминеш!??? ... И така минималната пенсия ако е 100 лева от НОИ, а максималната е 1500 лева от НОИ, нека за тези пенсии под минималната заплата да получат 200 лева отгоре от извън парите от НОИ, които са 4 милиарда или повече. Тези с пенсии по-големи от минималната заплата но по-малки от средната заплата, да имат от парите извън НОИ 150 лева, а тези със пенсия над средната заплата да им се добави 100 лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дали България е на първо

    12 Sep 2021 23:03ч.

    място по смъртност не само от ковид, където статистиката може и да не е съвсем коректна? Парите за здравеопазването не ДОСТИГАТ!!!!! Давайте още да дадем – особено на частните болници. А пари за сестрите???? Борбата за пациенти е безмилостно жестока, както за студенти в образованието. Преди няколко дни по БНР съобщиха за благорадна инициатива от Медика Кор и Хигия. Тръгват с автобусите за пациенти – разбирай за пари. „Живеем в условия на морален срив, а в здравеопазването има хора, които са се впили като кърлежи в системата. Тези хора са много влиятелни, не се спират пред нищо и нямат морал.“ – казва д-р Мирослав Ненков, въреки че в главата му е гръбнала бомба от Хирушима.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • !!!

    13 Sep 2021 10:42ч.

    Ако заплатата му е формирана изцяло от получени суми по договор с НЗОК, трябва да се извърши пълна проверка на дейността на тази болница за това по кои и колко клинични пътеки е плащала касата. Ако си е изкарал парите от платени от пациентите здравни услуги, да е жив и здрав да си ги харчи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи