На днешния ден преди 1149 години е основана Българската православна църква

На днешния ден преди 1149 години е основана Българската православна църква
На 4 март 870 г., преди 1149 години, е обособена и прогласена като автономна Българската православна църква. На Константинополския събор през 870 г., на нарочно заседание, проведено на 4 март, били взети исторически решения за нашия народ и неговото християнско бъдеще. Бил разгледан въпросът дали нашата църква да принадлежи към Римската, или към Константинополската катедра. Така, по времето на управлението на св. княз Борис-Михаил Покръстител, било решено, че Църквата в българските земи в бъдеще ще принадлежи към Константинополския патриархат и ще изпълнява своята мисия като неразделна част от Православната църква, но с вече автономен статут.

 

 

Вероятно пръв български архиепископ е бил Георги, с титлата "Доростолски", а седалището му е било в тогавашната българска столица Плиска. С този статут БПЦ просъществува до 927 г., когато е признат рангът й на патриаршия по времето на цар Симеон Велики.

 

Ето какво пише по този повод

Архимандрит Алексий Тасев във Фейсбук:

 

На 4 март отбелязваме една забележителна дата в българската история – основаването на Българската православна църква. 1146 години са минали от онази знаменателна 870 г., когато в Константинопол на поместен църковен събор се даде първият статут на автономия на нашата Църква.

 

Този важен за християнството събор бил свикан, за да се уредят възникнали проблеми между Изтока и Запада, но най-вече да се реши църковният статус и принадлежността на новопокръстения български народ. Тази дилема се превърнала в камък на раздора между Рим и Константинопол поради стратегическото местоположение на Българската държава. Проблемът се усложнявал поради сложността на юрисдикцията над българските земи. Но той бил разрешен веднъж завинаги на извънредно заседание на Константинополския събор, състояло се на 4 март 870 г., на което присъствали и представители от България.

 

Знаем от историята, че до 732 г. Източен Илирик, в който влизала и Западна България, бил подчинен на Рим, а латински духовници по покана на св. цар Борис извършвали евангелизация на българския народ. Това дало основание за претенции на Римския престол за юрисдикция над Българската църква.

 

Сериозни аргументи имал и Константинополският престол, под юрисдикцията на който след 732 г. попада цялата територия на Балканите. Този апостолски престол от първите векове на християнството обгрижвал духовно голяма част от българските земи преди основаването на българската държава. Под неговия омофор се кръщават князът и българският народ в 865 г.

 

След непримирими спорове за правото на юрисдикция над българските земи се стигнало до консенсус, че решаващ фактор за определянето й ще е какви духовници са заварили българите по тези земи, когато са основали своята държава. Българските пратеници отговорили, че са заварили гръцки (византийски) духовници. Това било решаващо за събора да отсъди, че следва Българската църква да принадлежи юридидически към Константинополския престол. Римските духовници следвало да напуснат България.

 

Съборът се вслушал и в аргументите на българските представители, които желаели България да има своя самоуправляваща се църква. Решено било да й се даде статут на автономна архиепископия под юрисдикцията на Константинополския престол. Това давало възможност на нашата църква почти самостоятелно да урежда духовния живот и административните въпроси в своя диоцез. На българския архиепископ било дадено право да свиква свой собствен синод, а сам той да се избира пряко от българския синод, в съгласие с владетеля, като Константинополският патриарх само утвърждавал станалия избор. Според правилата на св. Църква вменявало му се в дълг да споменава Константинополския патриарх по време на служби и да взима осветено миро от него.

 

Статута си на автономна архиепископия Българската църква запазила чак до 917 г., когато след победоносните войни на цар Симеон Константинополската патриаршия й признала статут на патриаршия.

 

Пръв глава на новосъздадената автономна Българска архиепископия става архиепископ Георги. За него имаме изключително ограничени сведения.

 

Името му се споменава в надпис върху оловен печат от IX в., намерен в Мадара, който казва: „Богородице, помагай на своя раб Георги, архиепископ на България“. Подобен пръстен е намерен в Плиска. Единствено известно за архиеп. Георги е, че издигнал славянина Сергий за епископ в Белград, което станало причина за гневните протестни писма на папа Йоан VIII до св. княз Борис.

 

Предполага се, че седалището на архиепископа е било в столицата Плиска, където и досега стоят основите на величествена катедрала (Голямата базилика) – една от най-големите в тогавашния християнски свят. Там е намерен и пръстенът с името на архиепископа. Архиепископ Георги остава на върха на Българската църква докъм 885/886 г., когато на поста го сменя архиепископ св. Йосиф Изповедник.

 

Въздигането на Българската църква на 4 март 870 г. в ранг на автономна архиепископия от най-високата и авторитетна църковна институция – всехристиянски събор авторитетно поставя основите на самостойното ни духовно развитие през вековете, способствало България да се превърне в първостепенен духовен център на Балканите и в Европа. Създават се предпоставки за създаването само след няколко десетки години на самостоятелната ни патриаршия, просветила духовно славянския род и създала през вековете безценни духовни бисери, съхранявани и досега в съкровищницата на християнската святост.

 

Източник: "Епицентър"

 

 

 

 

 

Коментари

  • Колю

    04 Март 2019 12:00ч.

    В древният Дуросторум - Доростол - Дръстър, днешна Силистра в катедраленят храм свв. първорърховни апли Петър и Павел има южен престол на св. Георги, а на олтара има чудотворна икона на светеца. В този храм има най-много свети мощи в България. Очевидно нищо не е случайно, а е Божи промисъл! Това е града с най-много ранни мъченици за Христос 21 със знайни имена и подвизи и много незнайни. Първия патриарх български е Дамян също е с катедра Доростол. В този град никога не са намирали почва големите ереси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    04 Март 2019 14:35ч.

    БПЦ може да е основана през 870-та, обаче мнозина от нашия народ са участвали в уредбата и на Рим и Константинопол, Рим познава тракийските папи, които няма да изброявам, защото сме признали Константинопол за глава, обаче какво става в Константинопол? Там са тракийските императори-орфици. Роман Томов от Института по Тракология към БАН – “Императори – Орфици”: Така се очертават в Константинопол шест управления на тракийски императори. Това на Маркиан (450-457), на Лъв I Бес (457-474), на Юстин I (518-527), на Юстиниан I Велики (527-565), на Юстин II (565-578) и на Тиберий I Константин (578-582). Тези факти говорят за почти 150-годишна доминация на траките в Константинопол, от 450 до 582 г, с прекъсване от 474 до 518 г. Трябва да се има в предвид, че през това прекъсване практически властта се предава от дъщерята на Лъв I Бес, която е от бески произход, така че прекъсването е призрачно, и че императорът, следващ Тиберий I Константин (578-582) – Маврикий (582-602), се жени за една от дъщерите на Тиберий, следователно синовете на Маврикий, обезглавени от Фока в 602 г., трябва да се разглеждат като последните траки в късноантичния период на Константинополската империя… Тази Тракийска доминация за нас дава отговор на въпроса за мястото на траките в християнизираната империя. Тя категорично доказва, че точно траките са онзи етнос, който доминира империята през V и VI век и който изгражда административното устройство на държавата-църква… Оказва се, че императорите, които водят този процес, са траки по произход.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    04 Март 2019 14:53ч.

    А ето и сведения за това как убиецът Фока подменя служителите на църквата: "След смъртта на императора Тиберий на трона в Константинопол се възкачи Маврикий (1) – грък, женен за тракийска принцеса – дъщерята на Тиберий. Той направи съюз с мнозина срещу всичките траки в Империята. Той наруши свещените съюзни договори с царствата на Арихите в Равена, Тулуза и Толедо, и насъскваше брат против брата, и франки, бургунди и лангобарди против гети. След него се възкачи императорът Фока (2), прост войник, въздигнат от войници, тиранин и диктатор, който беше детеубиец и уби наследниците на Маврикий, защото и в тях течеше тракийска кръв. Дишайки омраза против всички не-гърци в Константинопол, той премахна всеобщия латински език от държавните дела и вместо него наложи всички книги на Империята да бъдат само на гръцки и да се оповестяват на гръцки. Загина великата Източна империя, която дедите ти бяха извоювали да управляват с много кръв и с велика мъдрост. Великият град на Константин Велики стана свърталище на военни диктатори и тирани, и на едно гръцко малцинство, което узурпира с мерзост светлия град и Христовото наследство, което не беше тяхно. Настъпиха времена на мрак и падение за цяла Европа, и гонения на всичко, що беше по-прежно и славно. Насилникът Фока изгони всите свети епископи от светите им престоли и сложи свои военни люде, белязани с антихристкия знак, начело на Светата църква в Константинопол, които не милееха за стадото, но бяха вълци, облечени в овчи кожи. Така, той стори погром и голямо зло върху цялата Църква Христова, та погуби посветените люде и постави недуховни невежи, които скриха светлината на Писанията и замениха славата на Невестата Христова с тази на царска зверова блудница. Беше време на плач и ридание из цялата империя – от изток даже до запад. Тогава Всемогъщият Бог се смили над народа ни и ни изпрати Великия свещеник-цар – хон Кувред (3) от чина на Редите – учител на народа богарски, какъвто не е имало преди него и нямаше след него, защото мъдростта му беше като тази на Соломона и царството му славно като това на Теодариха преди него. И както се знаеше, Кувред беше син на Гордион (4), а той на Ернариха (5), а той пък на Ерменариха (6), син на Авитарих, роден от Великия Авиталх (7), син на Гет-арих (8), от когото беше и потомството на Великия Теодарих, както и потомството на първия Аларих. А Кувред беше прекарал детството си в Константинопол, където беше обучен в царските науки със синовете на Императора и беше дотолкова възлюбен от самия император Ираклий, че получи титлата Патриций заедно със съответните й земи. А когато навърши 21 години, Кувред беше провъзгласен за Хон на всички богари – от далечния изток до далечния запад. И като дойдоха вестоносци и пратеници от всичките краища на Великата Богария до резиденцията на Хана, която си беше още от дедите му при Меотидското езеро, за да го поздравят от своите владетели, 19 между тях дойдоха и достойните пратеници от потомците на великите Арихи и възвестиха, че са настъпили славни времена за народа на богарите, който беше станал най-многочисленият народ на света и се беше разпрострял към четирите му краища – от Британия до Днепър и от Северното море до Меотидското езеро и Понта."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    04 Март 2019 16:06ч.

    Наблюдател, с кого спориш, че не се разбира от поста ти? Защото никой не твърди нещо различно от теб по-горе или спориш с някой, който са го изтрили? Ако става дума за нещо от моите два поста, те са копи пейст от исторически книги, пускам ги за информация, за да знаят българите какви сме били реално, те не са контрапункт на статията. Колкото до разграничаването на православие и християнство, което правиш, те две различни неща ли са? Друг Отец, Син и Свети Дух ли са се появили след разкола, непознати до тогава?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Helleborus

    05 Март 2019 12:21ч.

    Няма съмнения в Вашите дълбоки познания по траките. Имах честта навремето да разговарям по темата с Вашия колега Ал.Фол. Темата е много сериозна и не може с постове да се изчерпи. От публикуваното в статията и това, което сме учили в наше време всичко паства: 681 г. създаване на Славяно-Българската Държава; 861 година покръстване на Българската държава; 870 г. признаване самостоятелността на Българската Православна Църква! Какво пише в днешните учебници по История на България ? Как днешните учебници си кореспондират с Паисиевата история?!!! Лично за мен това е по-важно, ако оскаме да продължаваме българщината по тези земи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи