Дончев: Няма риск от спиране на пари по еврофондовете

Дончев: Няма риск от спиране на пари по еврофондовете
В момента няма риск от спиране на пари по еврофондовете, увери вицепремиерът в оставка Томислав Дончев в сутрешния блок на БНТ.

 

Снимка: БНТ

 

Ако някой иска застраховка една или две години напред, в политиката застраховки като "Каско" няма. Това зависи от това как се управлява системата във всеки един момент, уточни той. Дончев очерта как изглежда ситуацията към момента.

"Като технически пласт цялата машина работи. Стартът на новия програмен период беше по-рано с една година в сравнение с предишния и резултатите са налице: 1/3 от цялата финансова рамка е договорена, с което България се движи значително по-добре от всички останали държави-членки на ЕС. Плащанията са 7,5 % или 1,3 милиарда лева. В сравнение с предишния програмен период виждаме, че плащанията са два пъти повече. Голяма част от изисканите реформи вече са изпълнени. Остават още десет. Единствената програма, в която финансовият напредък е по-слаб е рибарската програма", каза вицепремиерът в оставка.

Политическата страна на въпроса показва, че левицата явно имат дефицит на предизборни послания, за да подхванат тази тема, коментира Дончев.

"Забъркването на един страшен тюрлю гювеч от страшно звучащи термини: спиране, блокиране, връщане, наказателна процедура, които често нямат нищо общо един с други, омаскарява цялата система за управление на европейските пари. Това всява смут и безпокойство", добави Томислав Дончев.

По отношение на предизвикателствата за следващите шест месеца Дончев посъветва да не се правят големи глупости, а да има приемственост.

"По отношение на еврофондовете най-тежкия проблем и това, което води до пагубни последици, е ударите по кадровия състав на управляващия орган. Опитът експертите да бъдат подменени с партийни послушници обикновено води до пагубни последици. За мен е изключително важно да се продължи това, което беше направено последните две години в енергетиката, да не се допуска ново трупане на тарифен дефицит, да продължат опитите и усилията "Белене" да се реализира като пазарен проект, категорично трябва да продължат усилията за пълно либерализиране на пазара. Много има да се върши. Нужни са системни усилия и лидерство във всяка от сферите", каза вицепремиерът в оставка.

 

 

Коментари

  • в.Сега

    24 Яну 2017 11:06ч.

    "Solace 24 Януари 2017 09:25 Дончев как си играе с числата, не е истина. Ама тук някой журналист трябва да му спретне една статистика, и да го влачи по нея. Договореното е много, защото не успя да влезе в предходния период (в чести случаи защото кандидатите не платиха едни пари навреме), и готови проекти само бяха подписани с пускането на 2014-2020. Затова и усвояването е "силно". А скоро се надявам да лъсне и как се одобряват, изпълняват и управляват проекти. Макар да ме съмнява - в момента, в който някой извади на бял свят бакиите, европарите спират. И излиза Батката да обяснява как без него немАло фондове...Catch 22..."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Професионална кариера[редактиране | редактиране на кода]

    24 Яну 2017 11:17ч.

    "През 2001 – 2004 година работи като изпълнителен директор на организацията Високотехнологичен бизнес инкубатор /НПО/ в Габрово. В този период подготвя и управлява десетки проекти в сферите на регионалното развитие, икономическото развитие, образованието и социалната сфера. Дончев е член на екипа „Експертни анализи“ към Института „Отворено общество“, разработил Регионалния план за развитие на Северозападен район за планиране (възложено след процедура по Закона за обществени поръчки с възложител Министерство на регионалното развитие и благоустройството ). Членува и в работната група към Министерство на финансите, разписала правилата за разпределение на средствата от Европейските фондове в България. Дончев е бил и независим консултант и лектор в сферите: „Подготовка и управление на проекти“, „Планиране и стратегическо управление“, „Системи за оценка и текущ контрол“. Обучавал е представители на общини, областни администрации, училища, НПО, фирми в над 20 населени места на страната. През 2006 година получава магистърска степен по стопанско управление от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ (ВУ). В периода 2004 – 2007 работи като програмен директор в Института по „Отворено общество“, където ръководи звеното за подготовка и управление на проекти по европейски програми. Под прякото му ръководство са спечелени международни проекти в социалната сфера и регионалното развитие на обща стойност 1 500 000 лева; работи в партньорство с редица утвърдени европейски консултантски фирми от Германия, Великобритания, Холандия, Италия, Словакия. Бил е също така и член на Българската асоциация по управление на проекти."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи