Закон ще отмени поставянето "под запрещение"

Закон ще отмени поставянето "под запрещение"
Министерски съвет прие проектозакон за физическите лица, който премахва поставянето "под запрещение" и урежда правата на хората в будна кома и на тези с психични увреждания. Документът ще бъде внесен в Народното събрание в изпълнение на международен ангажимент на България по Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, ратифицирана от българския парламент през 2012 г.

 

Заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева прогнозира, че промените в закона ще имат голям социален ефект. Според нея: "Запрещението е един остарял, архаичен механизъм, безсмислено ограничаване на хората с ментални увреждания - обрича ги на гражданска смърт като ги лишава от всякакви права".

Новият законопроект дава възможност на хората с психични увреждания, включително и деменция, да получат подкрепа в области, в които те не могат да се справят сами, смята Мичева.

По данни на правосъдното министерство в момента 7 000 лица са поставени под запрещение и са лишени от права. В бъдеще кметовете, които са органи по настойничество сега, ще поискат от съдилищата отмяна на запрещението и ще се постановят мерки за подкрепа, които съдът ще контролира и видоизменя, ако се налага, на всеки две години.

Заместник-министърът напомни, че срещу България има две осъдителни решения от Европейския съд по правата на човека за нарушаване на правата на хората с психични, ментални увреждания и има още едно висящо дело.

През 2014 г. Конституционният съд задължи Парламента да приеме законодателство, което да отговаря на съвременните изисквания и да отмени запрещението.

Основната идея на новия законопроект е, че всички хора се раждат равни пред закона, дори и хората с ментални увреждания имат право да упражняват самостоятелно своите права.

Проектозаконът ще позволи на родители на деца с психически заболявания да могат да планират след смъртта си какво ще се случи с децата им.

Чрез него ще може да планираме, ако изпаднем в деменция, какво да ни се случи, което ще стане чрез подаването на предварителна декларация.

В законопроекта се уреждат и правата на хората в будна кома.

В проектозакона се предвижда и сериозна наказателна отговорност за лица, които злоупотребят с хора с психични, ментални или интелектуални увреждания.

Предвидено е наказанието за злоупотреба с доверие да е лишаване от свобода до осем години. Ще има и защитен механизъм, според който съдебните решения ще се вписват в регистър "Население", като всяко трето лице - банка, нотариуси, държавни институции, с право на достъп, ще имат вярна информация дали едно лице е в състояние на мерки за подкрепа или защита.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Истина

    27 Юли 2016 14:19ч.

    То и досега нямаше добро решение за тези хора и не се лекуваха навреме за да не се нарушат правата им се оставят да се самоубиват или в психоза да убиват защото не са на лечение а сега не знам. Трагедия пълна. Не ги е срам управляващите да си играят по този грозен начин със съдбите на тези нещастни хора които имат нужда от постоянно обгрижване и лечение. Или с това си измиваме ръцете а близките им да му мислят защото те ще са отговорни с кмета. Срам за нацията ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи