Владислав Сурков: ЕС се издигна върху руините на СССР

Владислав Сурков: ЕС се издигна върху руините на СССР

Важно интервю. Изобретателят на "Путинизма" не е говорил от началото на войната в Украйна. L'Express успя да разговаря с него.

 -  „Има десетилетия, в които нищо не се случва, и седмици, през които се случват десетилетия.“ Това ли са седмиците, които Европа преживява в момента?

 - Да, през последните седмици САЩ отприщиха словесна буря срещу Европа. Но засега това са само „безсмислени приказки“, истинското „главно събитие“ тепърва предстои.

Вашингтон излиза от стагнацията. Сега има перестройка, гласност и ново мислене. Съветската перестройка завършва с разпадането на Източния блок. Дали НАТО и ЕС ще се разпаднат в резултат на американското преструктуриране вече не е риторичен, а напълно практически въпрос. От вас зависи.

- След срещата в Рияд преговорите изглежда започват много успешно за Русия. Но какъв резултат може да се счита за победа за Русия?

 - Военно или военно-дипломатическо поражение на Украйна. Разделянето на тази изкуствена квазидържава на естествени части. Възможно е да има маневри, забавяния и дори спирания по пътя. Но ще премине.

- Променили ли са се целите на Русия в Украйна след 24 февруари 2022 г.?

- Стратегическите цели не са променени, тактическите се коригират в процеса на изпълнение на стратегията.

- Написахте в една статия „За Русия постоянната експанзия не е просто една от идеите, а истински екзистенциал на нашето историческо съществуване“, а също така в друга статия пишете „тясно е, скучно и неудобно... и немислимо за Русия да остане в границите на неприличния свят“. Какви трябва да бъдат границите на Русия според вас?

- Имаше един период, в който издигнах разпространената във философските среди концепция за „руския свят“ до нивото на официална идеология. Руският свят няма граници. Руският свят е навсякъде, където в една или друга степен прониква културното, информационното, военното, икономическото, идеологическото и хуманитарното влияние на Русия. Тоест на всички континенти. Концентрацията на нашето влияние варира значително в различните региони, но никъде не е нула. Така че ще се разширяваме във всички посоки и тогава, както Бог пожелае, и докато ресурсите стигат. Основното тук е да не се пренатоварваме. Не взимайте трофей, който е твърде тежък, за да го носите.

- Тази философия не оставя място за субектността на народите. Да бъдеш част от „Руския свят“ означава ли задължително да искаш сближаване или обединение с Русия? Възможно ли е да се анексират нации със сила? И най-важното-  защо?

— Не виждам в това, което казах, ни най-малък намек за отричане на субектността на народите.

Субектността на украинския народ се игнорира именно от Европа, която на два пъти подкрепи държавните преврати в Киев. Повече от половината украинци през 2014 г. например са говорили руски в ежедневието, у дома и на работа. По-малко от половината са подкрепяли присъединяването към ЕС и още по-малко присъединяването към НАТО. Противно на мнението на хората, поне на мнозинството от тях, те се опитват насилствено да подчинят Украйна на Запада, неясно защо.

Точно сега, докато водим този разговор, срещу моята страна се използват европейски оръжия, включително френски, за подкрепа на марионетния киевски режим, който разчита не на мнозинството от украинския народ, а на антируското прозападно малцинство. Западът продължава опитите си за насилствена колонизация на Украйна.

- Ако „правилните“ граници на Русия включват, според вас, Украйна, тогава връщането на Украйна в сферата на влияние на Русия било ли е съзнателна цел на външната политика на Русия след разпадането на Съветския съюз? С други думи, повторното анексиране на Украйна цел, която Москва преследва по различни начини от 1991 г. насам?

- Тази цел е преследвана не само от Москва, но и от Киев. В различни периоди, по различен начин, понякога повече, понякога по-малко успешно. И в Русия, и в Украйна след разпадането на СССР, винаги е имало хора, много хора, които са мислили за сближаване на нашите страни или дори за обединяването им. Все още има много такива от двете страни на фронта. Което е естествено, тъй като сме народи с един корен. Мирното сътрудничество беше възпрепятствано от двата подкрепяни от Запада преврата в Украйна през 2005 г. и 2014 г. И в двата случая украинците бяха незаконно принудени да приемат управлението на едно агресивно малцинство, обсебено от митовете на политизираната етнография и миражите на европейската интеграция. Това малцинство въвлече Украйна във война.

- Не мислите ли, че именно конфликтът с Русия може да създаде украинската нация и нейната „антируска“ идентичност? Включително сред онези рускоговорящи украинци, които може би са изпитвали повече симпатии към Русия преди 24 февруари 2022 г.? С други думи, не създаде ли самата Русия това, чието съществуване отрече?

- Украйна е изкуствено политическо образувание, в което неестествено бяха притиснати най-малко три много различни региона: руският юг и изток, руско-неруският център и антируският запад. Те никога не са се разбирали и не биха могли да го направят на първо място.

Военното влияние върху Украйна ще ни позволи да разделим руското от антируското, или, казано по евангелски, овцете от козите.

Няма да има повече антируско от преди. Но той ще бъде заключено в първоначалната си територия и ще спре да се разпространява в руските земи. Украйна може един ден да получи истинска държавност, но само в рамките на естествени и следователно много по-скромни граници.

- Връщайки се към темата за настоящите преговори, европейците не бяха поканени на тях, въпреки че те са най-заинтересованата страна. Какво мислите за това?

- Какво означава,че не са те поканили? И американците никой не ги е канил. Те се обадиха сами. Проявиха инициатива. През всичките тези години Русия заявява, че е готова за преговори. Европа можеше всеки момент да отговори на тези изявления и да започне диалог. Още не са започнали. Други го започнаха.

В същото време всички разбират, че без участието на ЕС е невъзможно устойчиво уреждане. Балансираното разделение на Украйна трябва да включва дял за Брюксел.

- Съдейки по някои ваши изказвания, имате ниска оценка за Европейския съюз. Вие обаче често говорите за Европа като за отделен субект на международната политика. Какъв трябва да бъде образът на политическа Европа според вас?

- ЕС е създаден през 1992 г., веднага след разпадането на СССР. Вашият Съюз се издигна върху руините на нашия. Това малко им е влязло в главата на вашите политици. Европейският съюз започна да се разширява неконтролируемо и, бих казал, необмислено. Качи наднормено тегло. Увлечен от количеството за сметка на качеството. Възникна раздута, прекалено колегиална управленска структура, генерираща само половинчати мерки. В такава среда израснаха няколко поколения европейски политици, чиято професия е половинчатостта. Време е Европа да реши дали е държава или не? Страните-членки делегираха своя суверенитет на Съюза, но не целия – още една полумярка! В резултат на това нито ЕС, нито неговите членове притежават пълен суверенитет. От тази несигурна, междинна позиция е необходимо или да се върне към предишното състояние на чисто икономическа общност, или да направим решителна крачка към суверенна федерация. И двете изискват воля и сериозна доза добър стар авторитаризъм.

Много европейци смятат така. Евро-Тръмпистите и евро-Путинистите набират сила. Може би те ще укрепят Европа. Трябва да им дадем шанс да съхранят великата европейска култура, свързана с руската и американската. Иначе можете да научите за бъдещето на Франция, и не само Франция, от романа на Мишел Уелбек „Подчинение“.

- В една статията пишете: „Нашата победа ще промени както нас, така и т. нар. Запад. Това ще бъде нова стъпка към интеграцията на "Великия север", където страната ни ще действа като "сълидер" на световния триумвират. Все още ли вярвате, особено в светлината на последните събития, в появата на този „Велик Север“, обединяващ Европа, САЩ и Русия?

- В бъдеще Западът ще стане по-авторитарен, а Русия ще стане по-малко авторитарна, отколкото е сега. Балансът между дисциплина и свобода в нашите политически системи ще стане по-близък. Дори и да отнеме време, чрез конфликти и трагедии, САЩ, Европа и Русия със сигурност ще достигнат високо ниво на взаимно разбирателство и взаимодействие. Става въпрос за оцеляването на великата северна цивилизация, част от която са руската, европейската и американската култура, в условията на почти непоносим демографски натиск от юг.

- Защо и как Русия може да стане по-малко авторитарна? Досега системата върви само към по-голям авторитаризъм – какви условия трябва да бъдат изпълнени, за да се получи обратната тенденция?

- Задачата за вътрешнополитическа стабилизация в Русия като цяло беше решена още през нулевите години (2000-2009г.). В момента тече процесът на стабилизиране на международното положение на страната. Когато тази цел бъде постигната, ще се създадат предпоставки за частично облекчаване на системата.

- Какво място виждате за Китай и неговия съюз с Русия в този проект „Глобален Север“?

- В основата на геополитическата доктрина на Китай е тезата за многообразието, съвместното съществуване и сътрудничеството на различни цивилизации. Това е един много добре обмислен и привлекателен модел на световен ред. Великата китайска цивилизация ще съжителства и ще си сътрудничи с Великата северна цивилизация. Съюзът между Китай и Русия е част от това междуцивилизационно сътрудничество.

- Появата на Тръмп в САЩ и разрастването на националистическите партии в САЩ признаци ли са за сближаване между тези блокове? И дали подобно сближаване е хоризонтът за края на „геополитическата самота“ на Русия?

- Геополитическата самота е константа в самовъзприятието на нашата нация. Просто казано, това е разбирането, че можете да разчитате само на себе си. И затова трябва да се запасим с търпение, хляб и оръжия „за черни дни“.

Идването на Тръмп не променя нищо тук. Тази категория не е в сферата на текущите международни отношения. Тя принадлежи към сферата на нашето национално съзнание и подсъзнание.

- Вие създадохте „Путинизма“. Можем ли да кажем, че Тръмп го е адаптирал за САЩ?

- Когато Тръмп беше избран за първия си мандат, бяха публикувани статии в доста реномирани американски издания, в които се твърдеше, че неговият екип използва моите пропагандни методи и някои мои политически идеи. Не знам дали това е истина, или постистина, или полуистина. Президентът на САЩ тогава публично каза, цитирам: „бъдещето принадлежи не на глобалистите, а на патриотите“, „свободният свят трябва да приеме своите национални основи, които нямат нужда от подмяна“, „ако искате демокрация, дръжте се за суверенитета си“... Всичко това са по същество принципите на суверенната демокрация, формулирани от мен в началото на 2000-те години и станали концептуална основа на Путинизма. Съвпадение? Кой знае.

Така или иначе, очевидно е, че идеологически Тръмп е по-близо до Путин, отколкото, да речем, до Макрон.

- Смятате ли, че, както казва Виктор Орбан, либералната демокрация е остаряла, включително и за западните страни, които са я създали?

- Уважавам културните особености на другите народи, дори и тези особености да ми се струват малко странни. Ако либералната демокрация е характеристика на политическата култура на определени нации, това е изключително тяхно право и работа. По същия начин, ако либералната демокрация не подхожда на моята страна, това е работа на моята страна. Либерализмът, а с него и либералната демокрация, не са остарели. Това, което им се случва е криза, а не смърт. Хипотезата за тяхното превъзходство и универсалност просто е опровергана.

- Може ли САЩ на Доналд Тръмп да стане съюзник на Русия?

- Тръмп не изглежда като човек, който се нуждае от съюзници.

- Не е ли политическата система, която създадохте в Русия, „демокрация с монархически архетип“, уязвима в зависимостта си от личността на един човек – лидера?

- Няма идеални политически системи. Всеки модел ще има уязвимост. Нашият модел, както всеки друг, съдържа специфични рискове и кодове за самоунищожение. Просто е най-ефективният за нашата страна. Прекарах десет години в създаването му. Вижте, работи. Имаме нужда от цар. Периодите на нецарство винаги са завършвали с катастрофа за нас. Многополярността е добра във външната политика, но не и във вътрешната.

-  „Периодите на нецарство винаги са завършвали с катастрофа за нас“ — защо мислите, че това е така? Какво е това в природата на Русия, което я кара да има нужда от цар?

- Имам сто хиляди отговора на този въпрос. Ще дам най-краткия: не знам.

- Прилича ли е днешна Русия на тази, която си представяхте през 1999 г.?

- Да, на 99.9%.

- В допълнение към политическия авторитаризъм, Русия през последните години добави завой към консервативните ценности (нарасналата роля на Руската православна църква в обществения живот, „анти-ЛГБТ*“ програма). Планирана ли е тази еволюция? За вас консерватизмът политическа технология ли е, която ви позволява да мобилизирате обществото в даден момент, или е характеристика на Русия?

- Всички трансформации на политическата система, които започнаха през 1999 г., се основаваха от самото начало на доста консервативни и относително традиционалистки идеи. Още тогава говорих за матрицата, за архетипите на националното съзнание, които не могат да бъдат пренебрегнати. Грешката на руските либерали в края на 80-те и началото на 90-те години беше, че те се отнасяха към Русия като празно пространство, върху което може да се изгради всичко. Те забравиха, че Русия съществува от хиляда години, че нейните основи и носещи конструкции не са построени от нас и много преди нас. И че тази основа и тези структури предопределят не само широки възможности, но и очевидни ограничения за по-нататъшно държавно изграждане.

Що се отнася до политическите технологии, тяхното значение като цяло се преувеличава. Политиката е сфера преди всичко на емоциите, страстите и едва след това на технологиите. Винаги, в крайна сметка, се свежда до въпроса за властта, най-древната, тъмна и ирационална страна на човешката природа. Технологията помага да яхнем вълната, но не я създава.

- Какво бихте избрали, когато се изправите пред въпроса на Евгений Замятин: „или щастие без свобода – или свобода без щастие“?

- Ако въпросът е поставен по този начин, тогава нямам избор. Сартр е казал: „Човекът е осъден да бъде свободен“. Обречен! Така че да, свобода. Няма значение с какво и без какво.

- Каква свобода може да има без политически свободи?

– За мен свободата е абсолютно неполитическо понятие. За мен режисьор, който в либералната демокрация се страхува да покани велик актьор във филма си само защото е бил „канселиран“ поради клеветническо изобличение, е роб. За мен бял човек, който коленичи пред черен човек само защото преди много време бял човек е потискал черен човек, е роб.

За мен директор на фирма, който назначава някого на важна позиция в компанията не защото този някой е най-добрият, а защото е трансджендър, е роб.

В същото време всички тези роби формално имат всички политически свободи.

- С какво се занимавате, откакто напуснахте Кремъл?

- Живея личния си живот. Но никога не говоря публично за него.

- Това означава ли, че вашето активно участие в политическия живот на Русия приключи? Създали ли сте всичко, което е трябвало да създадете?

- Вече казах, че създаденото с мое участие е 99,9% в съответствие с моите идеи. Все още не мога да реша какво да считам за 0,1%: незначително отклонение на резултата от плана или значителен недостатък от моя страна? Ще си помисля.

Редакцията на L'Express е публикувала редакторски коментар, заедно с интервюто. "Гласове" го публикува, за да могат читателите да оценят по-точно някои от особеностите на днешното възприемане на руските позиции на Запад.

Владислав Сурков, може би най-енигматичната фигура в Русия, мълчи. И все пак човекът, който „произведе“ Владимир Путин, сенчестият съветник, който се превърна в прототип на страховития кремълски магьосник в произведенията на Джулиано да Емполи (писател, автор на романа "Магьосника от Кремъл"- бел.ред.), има какво да каже за Русия и човека, който я управлява. Отне ни време да се приближим до него и да го убедим. Защото този страхотен политик, който може да се счита за „архитект“ на руската политическа система, се дистанцира от човека, на когото служи две десетилетия, Владимир Путин. Никой не знае какво прави Сурков днес. В интервюто, което даде, той избегна въпроса.

Защо да интервюирате Владислав Сурков, който е пълна противоположност на нашия демократичен идеал?

Струваше ли си да посветя материал в L’Express на някой, който смята Украйна за „изкуствено политическо образувание“, което може да бъде върнато само „насилствено“, както той заяви в интервю за руския телеграм канал WarGonzo няколко месеца преди началото на войната?

Абсолютно да. Да дадеш думата на истинския магьосник на Кремъл означава в известен смисъл да влезеш в главата на Владимир Путин.

Въпреки че вече не е на поста, Сурков все пак разбира всички тънкости на путинизма. Той знае нейните основни насоки и цели, тъй като той до голяма степен ги е поставил...Ето как трябва да се приема това интервю: рядък документ, който ни показва как руското правителство, в тези моменти на високо международно напрежение, преследва своите непосредствени и дългосрочни цели, на хиляди километри от хаотичния Доналд Тръмп.

Източник: actualcomment.ru

Превод: Владислав Наков за "Гласове"

 

 

Коментари

  • ?????

    21 Март 2025 7:36ч.

    Прочетох само заглавието. Персонажът не заслужава повече. Надява се че пак ще го привикат, но духат други ветрове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що си

    21 Март 2025 8:41ч.

    правиш труда да коментираш тогава?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    21 Март 2025 13:58ч.

    Президент подписал указ об отставке главного куратора Украины и Донбасса - http://static.kremlin.ru/media/events/files/ru/ANpdOf2WstQo5bstSst5AqCSDdCSxkM5.pdf Той общо взето е един от главните виновници за Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, Русия загуби Украйна в 2014 заради този персонаж

    21 Март 2025 16:19ч.

    и още един предател наречен ген. Беседа. Най лошото е, че Путин изпраща Беседа на преговорите в Рияд. Очевидно Путин не може или не желае да си направи изводи по кадрови въпроси. Примерът с Шойгу също показва това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    21 Март 2025 21:01ч.

    Честно казано Беседа е съвсем непублична фигура и нищо не мога да кажа за него. Иначе съм чел разни украински сайтове, но това нищо не значи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ирония

    21 Март 2025 7:41ч.

    руски имперски словослагател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хммм

    21 Март 2025 17:39ч.

    В голяма грешка си. В Раша има една хубава традиция да се спазват правилата и да се вслушват в експертите, в по-умните. Путин дори и добър ученик, минал школата на КГБ има нужда и НЕ Е САМОДОВОЛЕН и самонадеян пуяк за да пренебрегва правила и знания, които му изграждат поливките и управленските решения. За разлика от нашия циркаджийски маймунарник в парламента и президентството президентството ни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    21 Март 2025 7:52ч.

    Изключително интервю с неправилно поставено заглавие. Основата теза на Сурков: АКО РУСИЯ НЕ СЕ РАЗШИРЯВА ТЕРИТОРИАЛНО ЩЕ ИЗЧЕЗНЕ! Аз без да съм Сурков съм казвал същото преди 20 години. Ако бях на мястото на Казахстан, Беларус и прочее Прибалтика с Молдова щеше вече студена пот да ми е избила по челото.... 🤔😎

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не четеш добре

    21 Март 2025 9:22ч.

    Сурков не е казал териториално разширеие, а всякакво друго - културно, духовно, икономическо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    21 Март 2025 9:33ч.

    Ъхъм, и въобще не разфасова Украйна, кат прасе преди Коледа....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Град Козлодуй

    21 Март 2025 8:01ч.

    Слава на Русия✌✌✌✌✌✌✌✌✌👍✨

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Защо се е дистанцирал от Путин ?

    21 Март 2025 8:14ч.

    Явно защото реалността не е това, което е искал. Тези 99,9 % не са истина. "Путин" е фасада, зад която стои Хунтата на милиардерите. И затова няма никакъв "цар" , а низ от договорняковщини. Не пожелателното мислене на русофобите прави Путинова Русия слаба, прави го Реалността. Военната реалност най-вече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    21 Март 2025 10:36ч.

    Никаква реалност не съществува преди хипотезата на изказването. А характерно за глупака с претенции не е просто, че обича да превръща по хашлашки начин хипотезата в идеологическа хипертеза, а изобщо че прибягва до използването на мислене чрез опорки, именно базирайки се на хипотетични обяснения, вместо на обикновени феноменологични дескрипции. Защото именно при последния случай се забелязва, че няма никаква реалност, дори и в качеството й на ноумен (регулатив), какъвто обикновено й отреждат онтологично невежите прапагандистчета като теб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    21 Март 2025 14:05ч.

    Айде, бе. Цар си е. Еднолично обяви войната и само еднолично може да я спре. По- скоро след като го ликвидират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чукча

    21 Март 2025 16:42ч.

    Глупак ли си или да? Научи се да четеш, вместо да ни заливаш с лозунги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    21 Март 2025 8:38ч.

    Ъхъм , слаба. Путин върна "МЕГАСМЪРТТА"! Тва е термин на Бжежински описваш периода в Европа от 1914-1945г. Путин върна този период и най-интересното е че населението е изключително доволно.Всички се страхуват не от войната от примирието! 🤔 Целта на Путин е ИМПЕРСКИ ТЕРИТОРИАЛЕН РЕВАНШ! А Империя се гради с огън и меч!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логото

    21 Март 2025 10:42ч.

    Глупости, такава цел не може да бъде самоцел за умен и даже мъдър човек като Путин. В най-добрия случай съпътстващите жертви и разрушения могат да се обяснят с поговорката "покрайй сухото гори и суровото", а не защото някой си Херострат обичал пожарите и се кефел да гори ярко, кат същий Нерон. Целта на Путин е самото прицелване на самия хоризонт на наличното, чието автентично име е transcendental empire. Останалото е някакъв женчовски исторически романтизъм, опитващ се да минава за великоримска имперска мъжественост, базираща се на отвъдепохални легенди и психични репродукции. Тоест, това са си някакви твои фантастики, удобно приписвани на Путин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    21 Март 2025 14:06ч.

    Зипе, вземи се пенсионира накрая. Ти загина в момента в който фатмаците разбраха, че не си ходил в казарма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    21 Март 2025 15:23ч.

    Имах предвид киевското джудженце като го ликвидират

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    21 Март 2025 8:55ч.

    След война винаги идват добри времена, защото елитът крадци и развратници - самогъзци, са притиснати от ветераните и инвалидите за да има добро и прогрес. След виетнамската война, след Гражданската в САЩ, след ПСВ в Европа се свалят много елити и се правят социални държави.. ВСВ. винаги е така, едно изтрезняване, кризата е промяна.. С режимът на Путин е свършено, задава се СССР 2.0 и в Украйна. А САЩ няма да се въздигнат от самогъзният си елит. Трябва в конституцията да се забрани НЕОЛИБЕРАЛИЗМЪТ - държавни и общински поръчки към частни фирми, приватизацията и концесията. Трябва бюлетината да 5 на 10 сантиметра, всяка партия и кандидат да си я печатат сами. Плик от общината. Кутията от дебело стъкло се отваря пред неограничен брой свидетели и камери, микрофони, се показват ясно всяка бюлетина, и тя се залепя на стъкло дебело 30 мм и площ 2 метра на 2 метра пред всички. Накрая се слага друго стъкло със същите размери върху бюлетините и се слага прозрачна бързо втвърдяваща се смола между стъклата. Излага се на видно място и охранявано от който иска и с колкото камери иска. Три вида депутати да има. Мажоритарни депутати, партийни депутати, и избрани чрез жребий. За да се регистрира за кандидат депутат трябва да има 200 застъпници, подписи. 20 изборни общини само, с по 6 места - депутати. Един с жребий, един мажоритарен, и един с партийна воля - ако имат достатъчно гласа за партията. На всеки 2-години се сменя половината парламент. Партийният депутат да може да се сменя по воля на цялата партия, по всяко време. Нито капитализмът, нито кейнсиянството което е като войната - копаеш дупки и заравяш дупки, са увеличили и с процент средната класа, когато и да било, а само социалистическите мерки и леви практики.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • первые пять лет жизни Владислава Суркова звали Асланбек Андарбекович Дудаев

    21 Март 2025 9:10ч.

    защо в обкръжението на путин има почти само не-руснаци?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Интересен въпрос,

    21 Март 2025 9:17ч.

    досущ като при Ленин но не при Йосиф Висарионович!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ==>

    21 Март 2025 11:45ч.

    50% руснак + 50% чеченец - това му е било нужно на Путин за Втората чеченска гражданска война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евро-Тръмпистите и евро-Путинистите набират сила. Може би те ще укрепят Европа.

    21 Март 2025 9:18ч.

    на този форум виждам, че и булгаристанските туркоиди-путинисти набират сила. За съжаление господин Сурков е пропуснал да ги спомене в интервюто.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Ат.

    21 Март 2025 9:54ч.

    Доста наивни интервю с калпазански въпроси, пример оня въпрос за свободата и щастието. Франсетата винаги са гледали на света от високо и са си мислили, че са най-умни ... струва ми се, че едва ги изтърпя Сурков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явно не четете както трябва!

    21 Март 2025 9:56ч.

    Отново показахте пълната си неинформираност по темата! Характерно за хора, които смятат, че всичко могат и разбират, а слушат, и виждат само това, което им харесва.Много преди Сурков, истинският архитект на съвременна Русия е писал трудове и правил прогнози.Човекът, който се ползва с огромно уважение в Русия и в света-Евгений Примаков.Това, че някакъв си европейски журналист се изхвърля е друг въпрос.А В.Сурков изказва своето мнение и по всичко личи,че е много интелигентен и културен човек.Отново има и отявлени злобни и абсолютно неадекватни русофобски коментари.Ваше право е! Но ставате смешни в очите на по- информираните хора.На пак повтарям-ваше ПРАВО Е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ==>

    21 Март 2025 11:57ч.

    Кой е този Евгений Примаков? Фамилията Примаков е носил по майчина линия и произходът на тази фамилия е от юдаистката фамилия Примо. Майка му е била от юдаистки произход, родена в Грузия, отгледала сина си отделно от бащата, от когото е забременяла, докато е била в УССР. Юдо-ционистът Примаков не скри задоволството си от потопяването на 12.08.2000г. на най-модерната и голяма за времето си руска подводна лодка (подводен крейсер) "Курск". Защо Примаков беше толкова доволен от смъртта на руския екипаж на "Курск"? Някой знае ли? Защо на 12.08.2000г., по време на най-голямото военно-морско учение на руския флот от времето на СССР, президентът и върховен главнокомандащ Владимир Путин беше изпратен на почивка в Сочи? Някой знае ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Акаденков

    21 Март 2025 9:58ч.

    ...не бях чел интервюта с него... впечатли ме... доста... френският коментар отдолу е за боклука...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в самия характер на въпросите от журналиста се чете концептуално безсилие и слаб визионизъм

    21 Март 2025 10:33ч.

    Възхититеблно интервю, от гледна точка на експертност и спонтанна теоретична красота на отговорите си. Показва не толкова превъзходството, колкото различието на руския културален архетип, който в лицето на Сурков си има ненадминат експертен говорител, а нсъщност (про)мислител. А културно самобитното не може да се рейтингува или канцелира. И който го прави, отрязва собствените си ръце, а даже и глава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Март 2025 10:39ч.

    В духа на казаното от Сурков - Тези, които без да се замислят, най-напред се насочват към етноса, са роби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    21 Март 2025 11:03ч.

    А това не се ли отнася и за България и за нашите евроатлантици, които искат да обърнат на 180 градуса хилядолетния курс на българската държава: "Те забравиха, че Русия съществува от хиляда години, че нейните основи и носещи конструкции не са построени от нас и много преди нас. И че тази основа и тези структури предопределят не само широки възможности, но и очевидни ограничения за по-нататъшно държавно изграждане."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изначално свръхестествен е интервалът между руския екзистенциален визионизъм и западните месиански претенции за патент спрямо дискурсите за свободата и демокрацията

    21 Март 2025 11:08ч.

    Забележете как руският човек се отнася към свободата - като качество и идиосинкраза на личността, и как количествено и като сбор от фрагменти гледа на нея западният журналист, считайки, че без политически свободи, при това медийно изтъквани (както се казва - писани, ала съмнително осъществявани) плюс евентуално някакви други видове свободи от социалния регламент, това давало пълната свобода. Отговорът идва веднага: свободата е абсолютно неполитическо понятие. С това, впрочем, увисва веднага либерализмът и всяка възможна партийност. Защото тайната на свободата е в екзистенциалното, и ако то не остави съществуващото да бъде (както казва Хайдегер и както прави Едип), изобщо не би се отворило пространство на политическото като възможност за поддържане на свръхрепрезентативен режим, в рамките на който да можем да различаваме разните му политически акторчета и институцийки, които си изкарват хляба с извечно лъжовно празни бръщолевения и релевантните им обещания за "политически права и свободи", които уж били "основата на свободата".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • от автора на горния пост

    21 Март 2025 11:13ч.

    Да поясним, защото след скобите смисълът нещо се е прекъснал: свободата е самата чиста спонтанност на свободно обживяващия присъствието си, а не свобода откъм присъствието в институционалния и каталожен ред на нечия свръхрепрезентация, предварително идеологически и политически наложила ти какво е свобода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    21 Март 2025 13:58ч.

    Понятието свобода било неполитическо. Това са софизми. Понятието "политическа свобода" Е политическо понятие. Това задоволява ли ви? Това е една от базисните ценности, и за капиталисти, и за комунисти, от стотици години. (Същите спорят за реализацията, но не за лозунга). Избирате робството, дискриминацията, невежеството? Кажете си го направо и се опитайте да защитите своето кредо, вместо да жонглирате с една дума, която на това отгоре постоянно изпускате.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • политическата свобода не е категория от общофилософски характер, а най-често идеологема

    21 Март 2025 16:45ч.

    Свободата не се свежда едностранно до политическа свобода - научи се да различаваш представа от идея. И изобщо не знаеш какво е софизъм... или искаш с тая думичка да прикриваш неясноти по базови въпроси от философската образованост?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • айде да уточним още, макар че глупакът пак ще ни обвини в софистична еквилибристика

    21 Март 2025 16:57ч.

    За свобода в смисъла на чиста идея може да говори само онтологията, от позициите на метафизически дискурс. Понятието "политическа свобода" е частнонаучно или доктринерно-идеологическо, с определени деонтологични ангажименти и натоварености, и съвсем не е разположено в действителната модалност, в която се употребява чистата онтологична идея за свобода. Свобода е нещо, което не зависи от никакви определения спрямо битието чрез фиксирано знание. В този смисъл, свободата е извечно учене и узнаване, а не отношение спрямо нещо, което вече се знае. Статусът на чистата идея е предпредикативен и идеален. Статусът на политическата свобода е полагане на концептуална самотъждественост спрямо подръчна структура или функционално предназначение, което предварително зависи от наличието на чистата идея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да припомним кои са трите трансцендентални идеи на чистия разум

    21 Март 2025 17:05ч.

    Според Кант, те архитектонично увенчават сградата на метафизиката и се извеждат посредством критика на чистия разум: БОГ, СВОБОДА, БЕЗСМЪРТИЕ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    22 Март 2025 21:35ч.

    Разбира се, че е софизъм. Все едно да кажeм, че в Газа сега няма глад, защото гладът е биологическо състояние, а не политика. Следователно... не може да има политика на глада. Имаш свобода изобщо, и политика на свободата в частност. Както и нейната противоположност - политика на ограничения, на деморализация, на политическа неграмотност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • примерът ти е извращение на смисъла, крайно неподходяща аналогия

    24 Март 2025 21:00ч.

    Не съм говорил за свобода изобщо, а за най-конкретното, непосредствено и изявително измерение на свободата откъм чист онтос, което съвсем не се редуцира до възможни измерения на свобода чрез свръхрепрезентация на консенсусно знание или състояние, включително и политическо такова. чЧети ме внимателно какво пиша. Чети внимателно и интервюирания. Свободата е синтетично конкретна, непредопределима и извечно актуална, а не някакъв сбор от аналитично разчленими свои производни в рамките на множествен консенсус. не може някой отвън да ти налага с представи и откъм представителства какво е свобода, защото всяка свобода чрез знание е вече изпълнение на някаква повеля чрез предопределеност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прочее...

    24 Март 2025 21:07ч.

    Не се изкушавай да свеждаш общофилософското определение за свобода до свобода изобщо. Тук изобщо не говорим за свободата като абстрактна категория на класическата метафизика, която се опитва да онтологизира чрез извечно позитивни определения познавателните единици на един отнапред общосподелим опит. Философията е синтетично най-конкретната и точна наука именно защото не онтологизира готовите решения на едно абсолютизирано познание. Затова и по-горе казах, че свободата е перманентност на ученето, а не боравене с наготово/инклузивно внедрени представи относно това в какви граници би могло да се мисли и изживява онова, което наричаш например политическа или нравствена свобода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цветан Седможилищник

    21 Март 2025 11:53ч.

    Сурков открадна милиардите от меката сила на РФ и накрая се стигна до войната, наречена СВО' Защо Сурков не е в затвора?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    21 Март 2025 12:59ч.

    Що ли е седнал да се занимава с надупените от Лондон жабари!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Умен

    21 Март 2025 13:44ч.

    Очевидно дрънкало. Роб на ефектната фраза, каквото и тя да означава. Казва и скандални неща (като това за трофеите), само за да привлече слава, пък нека да е лоша. За съжаление, пост-съветските елити имаха и имат нужда от такива генератори на кълбета сценична мъгла. Напр. Арестович е чревовещател от същата категория в Украйна. Още по-лошото, е че размахват "рускостта" в едно многонационално общество, при това с добре обособени териториални клъстери! Тези мутирали сини рози на прехода са доста по-ефективни във взривяването на собствените общества отвътре, или в насаждането на вражда между народите, отколкото ЦРУ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Акаденков

    21 Март 2025 14:15ч.

    ...умен!?... сравняваш този и дрънкалото арестович?...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тука няма

    21 Март 2025 16:06ч.

    цензура, да знаете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Исках да кажа нещо де,

    21 Март 2025 16:07ч.

    ама се леко смутих.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    21 Март 2025 19:12ч.

    Представи те на Сурков що е Империя и как взаимно действа с "диминионите", " провинциите", "щатите", " губерниите" или "сатрапиите" , било то Император, Падишах, Шахиншах, Императорът на Велика Русия,емир на Бухара и Халиф,просто нямат нищо общо с история или реалност.Представя си Света с един домоуправител, което дори в панелка е абсурд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    21 Март 2025 19:16ч.

    Когато са писани "записки на федералиста" САЩ са били три милиона с робите(без да броя ирокезите, сиу и апачите)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    21 Март 2025 21:03ч.

    И уестърните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 18:17ч.

    Харесвам уестърните правени в Чинечита от Серджо Леоне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 18:25ч.

    Или пък " Бялото слънце над Пустинята" но това не е историята, което си е друга история. Тоя тъпак е просто голобрад Дугин или ерзац Серге́й Семёнович Ува́ров .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 18:39ч.

    Хегел не е прав. Историята, ако се осъзнае, не ни подготвя за бъдещето, но може да се надяваш да не настъпиш една мотика два пъти. А инак всеки ден е нов и животът е суров и кутия. Образованието е само да не правиш минали простотии, не да пресечеш сигурно улицата. За това се иска интелигентност ада вземаш ежесекундно решения в неопределеност. Другото е салафизъм-да върнем порядките на уммата хиляда години назад към сънуван Златен век дето е измислен векове след праведните халифи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 18:41ч.

    Куров!!! ИИ не се справя със сленга 6+.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 18:43ч.

    (След първите седем вече е късно да оформяш характер)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    22 Март 2025 22:33ч.

    Обожавам хубавите уестърни собено "Добрият, лошият, злият "и "Буч Касиди и Сънданс Кид".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Руслямити, колкото и да са тъпи, все пак осъзнават факта , че са прикрити нацисти , заблудили света след ВСВ , относно съвместните им престъпления с Хитлер за разпалване на ВСВ

    21 Март 2025 23:31ч.

    Затова каквито и тириторий да окупират, всяка съседна държава ще тежи като Демоклев меч над главите им и ще живеят обградени от Западни Берлини преглъщайки гладно пред нашите лъскави западни витрини , които всуе празнично ще лъщят за техните гладни учи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    22 Март 2025 20:14ч.

    Исторически твойта праволинейност напомня кръстоносният поход на "глупците". Исторически паралели без връзка с темата. Не знание, а вяра в проповед. Съжалявам. Аятилаха бе казал" магарета,натоварени с книги" ,но подобна добре ме не мост при теб не се наблюдава. Едно е да търсиш парадокса, друго е да размахаш плакат без да докажеш паралел. Блажени са нищите духом...поне не си събрал печал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "А дали е така?"

    03 Апр 2025 18:15ч.

    "ЕС е създаден през 1992 г., веднага след разпадането на СССР. Вашият Съюз се издигна върху руините на нашия. Това малко им е влязло в главата на вашите политици. Европейският съюз започна да се разширява неконтролируемо и, бих казал, необмислено. Качи наднормено тегло. Увлечен от количеството за сметка на качеството. Възникна раздута, прекалено колегиална управленска структура, генерираща само половинчати мерки. В такава среда израснаха няколко поколения европейски политици, чиято професия е половинчатостта. Време е Европа да реши дали е държава или не? Страните-членки делегираха своя суверенитет на Съюза, но не целия – още една полумярка! В резултат на това нито ЕС, нито неговите членове притежават пълен суверенитет. От тази несигурна, междинна позиция е необходимо или да се върне към предишното състояние на чисто икономическа общност, или да направим решителна крачка към суверенна федерация. И двете изискват воля и сериозна доза добър стар авторитаризъм."/ "За мен свободата е абсолютно неполитическо понятие. За мен режисьор, който в либералната демокрация се страхува да покани велик актьор във филма си само защото е бил „канселиран“ поради клеветническо изобличение, е роб. За мен бял човек, който коленичи пред черен човек само защото преди много време бял човек е потискал черен човек, е роб. За мен директор на фирма, който назначава някого на важна позиция в компанията не защото този някой е най-добрият, а защото е трансджендър, е роб. В същото време всички тези роби формално имат всички политически свободи."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи