Възможно ли е учен да вярва във възкресението?

Близо 2000 години Църквата се опитва да доказва, че Възкресението (физическото) действително се е случило. И все още доводите й са меко казано косвени. За непредубедения човек обратните доводи например на Лев Толстой звучат много по-смислено. Както пита Толстой, възможно ли е Исус, водил толкова забележителен живот преди разпятието, да е толкова незабележим след възкресението? Как така поне една проповед не изнесе? Да не забравяме и някои исторически несъответствия в цялата история. Исус би трябвало да бъде убит с камъни, което е еврейското наказание, а не разпънат на кръст, което е римско наказание. А ако все пак е разпънат, не му се полага погребение. Труповете на кръстовете не са били погребвани. Така че по-внимателно с "доказателствата".
Г-н Гюров,ако имате интерес към проблематиката - ето едно задължително четиво:NT Wright:"The resurection of the Son of God".Фундаментално изследване..Това,което пишете е недоразумение.
НМ, споменавате книга от 817 страници, а има още много други такива - хиляди и хиляди страници. А простичкото положение е, че големите истини не се нуждаят от толкова много страници. Кое по-точно от написаното от мен е недоразумение? Бих се радвал, ако можете да го обясните по краткия начин, по който го направих аз. А не да се позовавате на хиляди страници. Преди да се обсъжда празна ли е била гробницата и защо, би трябвало да се докаже, че въобще е имало гробница. И не чрез позоваване на фалшификати като поп Минчовото "писмо на Пилат до Тиберий".
http://nobelisti.com/ Антологията “50 Нобелови лауреати и други велики учени за вярата си в Бога” съдържа документирани цитати, подбрани от книгите, статиите и писмата на едни от най-авторитетните световни учени и творци. Тази информация беше събирана в продължение на 11 години предимно от библиотеките в София, Виена, Милано и Кембридж (Харвард), както и чрез личната ми кореспонденция с учени-нобелисти. Вярвам, че тази антология ще затвърди убежденията на християните, ще обнадежди търсещите и колебаещите се и ще бъде интересна за онези атеисти, които са достатъчно смели, за да се противопоставят на Айнщайн и Нютон.
http://nobelisti.com/ Книгата на атеиста Емил Лудвиг, описваща живота на Иисус, е оценена от Айнщайн като повърхностна и неправдоподобна. В едно интервю за американското списание “The Saturday Evening Post” (26 октомври 1929) Айнщайн изразява своето отношение към Иисус Христос: “- До каква степен сте повлиян от Християнството? - Като дете аз изучавах Библията и Талмуда. Аз съм евреин, но съм очарован от лъчезарната личност на Иисус от Назарет. - Чели ли сте книгата на Емил Лудвиг за Иисус? - Книгата на Емил Лудвиг е повърхностна. Иисус е твърде колосален в сравнение с писанията на разни празнодумци, колкото и хитри да са те. Никой не може да унищожи Християнството с остроумни фрази. - Вие смятате ли, че Иисус е историческа личност? - Безспорно! Невъзможно е човек да чете Евангелията, без да почувства реалното присъствие на Иисус. Неговата личност пулсира във всяка дума. Не е възможно един мит да бъде изпълнен с толкова живот.” (АЙНЩАЙН, цитиран в Viereck 1929).
http://nobelisti.com/ УИЛЯМ ФИЛИПС, Нобелов лауреат за физика Американският физик Уилям Д. Филипс (род. 1948) печели Нобеловата награда за 1997 “за своя принос към развитието на методите за изстудяване и улавяне на атоми с помощта на лазери”. Той е носител на наградата за лазерни науки “Артър Шолоу” за 1998 година. Филипс е професор по физика в университета в Мериленд и директор на физическата лаборатория в Националния институт за стандарти и технологии (NIST). Понастоящем Уилям Филипс живее със семейството си в Мериленд. “Аз съм твърдо убеден, че Бог е личност и това е фундаментът на моята вяра. За мен е напълно естествено да бъда обикновен учен и обикновен християнин. Това е също толкова естествено и за много други учени, които познавам като личности с дълбоки религиозни убеждения.” (ФИЛИПС, цитиран в Witham 2001 и Christie 2002). “Религията ни учи как да се отнасяме един с друг, а науката ни показва как Бог е конструирал Вселената.” (PHILLIPS 1999).
http://nobelisti.com/ Та така, от древните патриарси и философи до съвременните физици, химици и биолози, най-великите умове на човечеството ЗНАЯТ, че има БОГ, само наште възпитаници на Гимназията в Горно Уйно и Софийският Университет/ Институт по Алкохолизъм, Наркомания, Уродщина и Селяния /АНУС/ не знаят?
Генади, Как точно "всички" са узнали, че има Бог, и кои "всички" по-конкретно? Също така, щом всички знаят, че има Бог, сигурно е съвсем лесно да се опише как изглежда, какво прави и защо. Бихте ли казали накратко? Редакцията ни ще ви бъде благодарна, ако излезете извън рамките на обяснения от типа "Има Бог, защото има" и "Всичко е негово дело", които очевидно не струват за човешкия понятиен апарат, ако и нобелистите да се задоволяват с тях. :-)))))
Пардон, не си казал "всички", както обикновено говорят, помислили сме го по инерция. Но няма ли велики умове, които да са на мнение, че няма Бог? Молбата ни за по-точно описание на външния вид, личността, поведението и конкретните резултати от дейността му остава.
genadi, темата на тази статия е възкресението, а не вярата в Бог изобщо.
Нека все пак genadi и големите умове да опишат Бога, ще бъде полезно за човешкото познание. И без това много малко се знае за него (за Бога, не за genadi). :-))))) Нашата медия ("Шепоти", не "Гласове") много се съмнява във Възкресението, било на Христос или друго. Целият Нов завет според нас почива на ранноисторически илюзионизъм. Миналата година една вечер в редакцията нямахме пари и много дълго баяхме над един леген с вода, но не можахме да добием никакво вино, та се наложи да вземем 20 лева назаем от съседния плод-зеленчук, за да си купим реално такова. Оттогава съмненията ни във Възкресението извънредно много се засилиха. :-)))))
За винцето "насъщно" на заем все ще се намери, но за още животец (когато тръгне да свършва, де) едва ли! Така че по-леко с иронията. А, и още нещо - алюзията я разбрахме и така, нямаше нужда да ни я обяснявате специално.
С цялото ми уважение към д-р Райт, вярята и знанието са диаметрално противоположни понятия. Човек или знае, или вярва. Павел казва: "А вярата е даване твърда увереност в ония неща, за които се надяваме - убеждения за неща, които не се виждат" (Евр. 11:1) Възкресението, непорочното зачатие, чудесата и т.н на Йешуа са въпроси изцяло на вярата, а не на знанието. Никой не вярва, че Вторият храм е разрушен през 70 г.н.е от Тит. Това се знае, защото има множество различни исторически и археологични потвърждения за това. Няма нужда да се вярва в доказани по рационален начин факти. Вярата прави точно обратното - създава "факти" от недоказуеми твърдения. Д-р Райт казва, "Така ранното християнско упование в надеждата отвъд смъртта принадлежи очевидно на евреите, а не на езичниците". Това е неистина. Първо, еврейската Тора (Закон) поставя ударението върху земния живот, а не върху отвъдния. Ако някой е имал "упование в надеждата отвъд смъртта", това си е негов проблем, а не "прихванат" от евреите. И второ, има древни езически култове, в които възкресението играе същата водеща роля, както в християнството. Например персийският Митра (8-7 в.пр.н.е.), който имал 12 ученици, правел чудеса, бил убит и възкръснал на третия ден. Митра е божи син, изпратен на света от баща си - непобедимото Слънце - за да спаси хората от греховете им. Точно възкресението прави Митра победител. Ако император Константин беше избрал Митра, а не Йешуа, сега някой д-р митраист щеше да ни обяснява, че Митра наистина е съществувал.
Точно там е цялата работа - страхът от смъртта: когато човек умре, губи удоволствия, които харесва - природата, някои действия, на някои им е приятно да притежават. Sad... Винаги се намира по някой по-предприемчив, който да започне да раздува: аз съм велик. И хората, понеже ги е страх, се хващат. Ако не е Христос, ще е Дънов - никаква работа, цял живот с бял костюм, достатъчно пари и час по час в Париж. Защо? Защото българите били шестата раса, харесва им да го чуват и дават мангизи за да го слушат. И ходят на екскурзия, да дишат чист въздух. А биха могли да не си дават имотите и пак да имат приятели, и да дишат чист въздух. :-))))) Такива са всички монотеистични религии - аз ще казвам, а вие ще слушате. Източните религии - будизмът и разни вариации, нямат тази логика. За тях човекът е слаб спрямо природата, разчита на собственото си мислене, доколкото го има, и не се знае дали има прераждане. (Казват много предпазливо, че може би има.) Има спорадични доказателства, че има, но не се знае какво е точно. Лети си душата във вид на някакво компактно поле, лети си и по едно време - цък в някое бебенце, което тъкмо се ражда. Но не е сигурно, затова - природата и собственото мислене, друго няма. Целият нов завет е Стар завет 2, който казва по-аматьорски от първата копродукция: бъдете добри и честни един към друг, защото не се знае дали после ще има после. Няма нищо срамно да не знаеш нещо. Срамно е да не знаеш и да си нахален. :-)))))
може да има само един и то уклончив отговор: "Еба ли му майката?"
http://vr.ffwpu.eu/?p=337 50 НОБЕЛОВИ ЛАУРЕАТИ И ДРУГИ ВЕЛИКИ УЧЕНИ ЗА ВЯРАТА СИ В БОГА
Писането на умозаключения върху подобни теми е един безкраен процес, защото колкото хора има, толкова гледни точки се появяват. Със създаването на християнството се прави един успешен опит чрез монотеизъм, да се консолидира мисленето на огромна група от хора, което се оказва един много успешен проект. Нека се замислим малко, кой е в състояние да извърши такава радикална революция в мисленето? При всички случай някой много по различен от нас, защото макар и венец на природата, човека е затънал в предразсъдъци и пороци, които пречат на неговото израстване. А Исус е пример за подражание най вече във време на бездуховност. Описването на подобни духовни неща е нещо трудно, че дори и невъзможно, но това не пречи да се упражняваме. Така е и с опитите да се обясни възкресението. Всеки го разбира по своему и по правилно е да се каже, че това е нещо, което неможе да се обясни с думи. За това го и принизяваме до нашето човешко възприятие, че това е връщане на мъртвите. Това по всяка вероятност не е така, а е някаква алегорична форма за изказ на възкресението. По вероятно това е прераждане или материализиране, но след достигане на възможноста за боравене с духовните фини енергии, а за това се иска усъвършенстване. Но разсъждавайки с материалния си апарат в момента изпускаме най важното, че при това ново състояние, всички земни блага губят смисъл, а това за материалиста е недопустимо. Най показателно е това в исляма, където се казва на самоубийците, че ще влезат директно в рая и че ги чакат еди колко си девственици. Това ли е смисъла на живота тук и сега. Търсенето на облага колкото се може по голяма. И това показва колко лесно се стига до деформиране и изкривяване на човешката същност.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД