Парите за образование в бюджета намаляват, въпреки че Асен Василев твърди обратното

Парите за образование в бюджета намаляват, въпреки че Асен Василев твърди обратното

Бившият министър на образованието Красимир Вълчев коментира парите за образование в бюджета на Асен Василев:

Разходите за образование в проектобюджета за 2023 година намаляват реално и падат на 4,1% от БВП. През 2021 и 2022 година бяха 4,5 % от БВП.

Намаляват за първи път от 2015 година, когато беше одобрен Законът за предучилищното и училищното образование и беше постигнато съгласие, че не трябва да се понижават като процент от БВП. Съгласие, което беше записано в чл. 281 на Закона и което финансовите министри преди Асен Василев подкрепяха и спазваха.

Днес това съгласие се нарушава и отваря вратата да се прави и в бъдеще. Намаляват, въпреки законовата разпоредба.

Въпреки че са едни от най-ниските в ЕС като процент от БВП.

Въпреки че са с най-висока обществена възвръщаемост от всички публични разходи и дългосрочно най-силно индуцират растеж и благосъстояние.

Случва се това, за което предупреждавахме последните две години. Ще пестим от разходи за развитие и образование, за да платим сметката за популизма. И тъй като сметката пак не се връзва, ще обезкървим и енергетиката. И понеже пак ще продължаваме да сме на дефицит, ще вземаме още дългове и ще плащаме още повече за лихви и погасявания. Все за сметка на бъдещето. Връзваме бюджета като икономисваме от образование, инвестиции и растеж, бъркаме в джобовете на следващите поколения и отлагаме енергийния преход. Защото няма 10 млрд. лева от спрени кражби. Бяха политическа лъжа. Няма и повишена събираемост. Напротив, понижена е. И каквото имаше за оглозгване и прибиране се взе - Хемус, пари от ПВУ, други капиталови разходи.

Разбира се от Асен Василев и пригласящите му съпартийци следващите дни и седмици ще чуете обратното - че разходите за образование са увеличени. Номинално са увеличени, но реално са намалени. Ако не актуализираш разходите за дейности, стипендии, храна, възнаграждения поне с процента на инфлация, те реално са намалени.

И в действителност това е бюджетът за образование за 2023 - възнагражденията ще се актуализират с 15 %, за да компенсират инфлацията, останалите разходи намаляват реално. Намалени реално ще са разходите за приобщаващото образование, издръжка, материална база и висше образование. Системата е платила инфлационен данък на бюджета, но е компенсирана само частично. Нетният ефект е намаление. Образованието реално е антиприоритет. Въпреки че министър-председателят е бивш министър на образованието и науката. Впрочем, аналогично е при разходите за наука - падат от 0,45 от БВП на 0,42. Но нали никой не се съмнява, че реалният министър-председател е Асен Василев.

Пример за разликата между номинална и реална стойност са разходите за храна. Храната е поскъпнала с над 30 процента последните 18 месеца. Общините финансираха тези разходи за детските градини с такси, събирани от родителите. Но със закон им беше забранено да продължат да събират такси, за което получиха компенсация от държавния бюджет. Тази компенсация обаче не е увеличена с бюджета за 2023 година. Детските градини ще трябва да купуват по-некачествена храна. Или учителите ще трябва да научат децата да ядат по-малко. За да могат популистите да продължават да се хвалят, че са премахнали таксите. Гласуват премахване на таксите, за да реализират политически дивиденти и след това забравят, че трябва да актуализират компенсацията. Крещящ пример колко нечестни и вредни са ляво-популистките политики.

Все пак с проектобюджет 2023 има и добри новини. Основната от тях е, че последните години имаме надпартиен консенсус, че възнагражденията на учителите трябва да се поддържат на ниво 125 % от средната заплата за страната. Това е важно не толкова и само заради учителите, а за развитието ни като държава. Ако имаме добри и мотивирани учители, ще имаме и добро образование. Същото важи и за преподавателите във висшите училища и учените.

По-високите възнаграждения и разходи за образование не са достатъчно, но са задължително условие за качествено образование. Трябват още много други усилия, но голяма част от дейностите в системата просто си изискват пари. Лошите резултатите днес са и заради това, че предходните десетилетия пестихме от образование. То е като градината - тя изисква много други грижи, но без поливане няма да даде плодове.

 

Коментари

  • Куци Коньов

    02 Юли 2023 15:17ч.

    Кокорчо е завършен мошенник и пълен некадърник, който се интересува само от келепир. Не бива да бъде допускан до управленски позиции нито в държавния, нито в частния сектор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    02 Юли 2023 15:23ч.

    С най-добри намерения до бившия министър на образованието, също и до писарушките: Не се пише запетая непосредствено пред "че", когато то е съставна част от сложни съюзи, а именно: въпреки че, само че, така че, в случай че, поради това че, при все че, при условие че и подобни... и т.н. СЛОЖНИ СЪЮЗИ! После дечурлигата били неграмотни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е прав!

    02 Юли 2023 20:41ч.

    Увеличават се с много парите за висше образование, с няколко стотин милиона от НПВУ, но са само за наши хора, както объкновено в България. Не може да се дава по обективни критерии, и за разлни дейности, задачи, а само на избранници, които лично си решават на кого и за какво да дават да им върши работа. Най-отгоре в мафиотската пирамидална структура стои Денков. Точно както си беше преди 89-а година.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не се правете на по-различни

    04 Юли 2023 19:12ч.

    В образованието се следва същата крадлива пирамида, както при останалите сектори. Пари се дават даже повече, но те не са за учителски заплати, за обновяване на базата, за спорт на децата, храна, отдих и т.н. Пари се дават само за т.н. "проекти", т.е. някакви пълни безмислици от рода на това, как да накараш момчета да сложат розови фланелки, за да се джендъросват, и да наречеш това ден на толерантността. За такива идиотизми се дават стотици милиони всяка година. Както в София кметицата даде пет милиона за гей парада, както министерство на културата дава редовно десетки хиляди на гейове да си играят на драг кралици и т.н. От това повече трябва да се притесняваш. Не случайно Денкоглу, който стои начело на тази пирамида каза, че ще идват германци да ни подобряват образованието. Ако не знаете, в Германия обучението в джендърство и ЛГТБ е задължително - явно това ще въвеждат и у нас. Родител, който не пусне детето си на такова обучение, го дават на прокурор и съд, а може да му вземат и детето. От това се притеснявайте. Ама като сте решили да сте подлоги на ППДБ, не се правете на по-различни - не ви отива. Или се махайте от това управление, или и вие сте същите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи