Серафим Роуз за историята на човешкия бунт против Бога: "Събудените" хора са последна фаза на стремежа към унищожение

Серафим Роуз за историята на човешкия бунт против Бога: "Събудените" хора са последна фаза на стремежа към унищожение

Автор: Серафим Роуз Следвайте "Гласове" в Телеграм

През 1962 година в САЩ излиза книгата на йеромонах Серафим Роуз, посветена на историята на нихилизма, преведена на български със заглавие "Човекът против Бога". В нея с изключителна дълбочина и духовен поглед се разказва историята за постепенното отпадане на западния човек от Истината. От Просвещението насам има три основни етапа на развитие на нихилистичната програма, пише отец Роуз - либерализъм, рационализъм и витализъм, за да се стигне до "младежите, идеалисти и практици едновременно, които с готовност решават трудните проблеми на днешния ден, стремящи се да разпространят някакъв по-универсален идеал, стоящ над тях, в “изостаналите” страни. Това са учените-ентусиасти, събарящи всички възможни “прегради” в протичащия днес процес на “вълнуващо” търсене и експериментиране. Това са пацифисти и идеалисти на ненасилието, борещи се за мир, братство, световно единство и преодоляване на вековната ненавист." Но пише Серафим Роуз тези "нови хора" не са опровержение на нихилизма, към който западното човечество върви в последните двеста години, а негов последен етап.

Предлагаме кратки откъси от книгата:

Нихилизъм

Какво представлява нихилизмът, в който съзираме първо-причината за революционността на съвременната епоха? Ако започнем да отговаряме, дори без да се замисляме, то можем веднага да дадем някои очевидни примери за нихилизъм: амбициозната разрушителна програма на Хитлер, болшевишката революция, дадаистката атака срещу изкуството. Почвата, родила тези движения, може да бъде представена чрез няколко „луди” от миналия век: поетите Рембо и Бодлер, революционерите Бакунин и Нечаев, лъжепророци от типа на Ницше. А на по-ниско, „еснафско” ниво у нашите съвременници се усеща днес смутно безпокойство, заставящо едни да следват магнетични фигури, подобни на Хитлер, други да търсят убежище в наркотиците и лъжерелигиите или да извършват “безсмислени” престъпления, които все повече стават присъщи на нашето време. Всичко това обаче е само ефектната повърхност на въпроса за нихилизма.

-----------------------

На практика всеки човек живее под светлината на някакво откровение, било то истинско или лъжливо, освещаващо или опорочаващо човека. Този, който не живее по християнското Откровение, живее по някакво друго, лъжливо откровение, а всички лъжливи откровения водят към бездната.

Пътят към тази Истина е тесен и болшинството от хората не го намират, тъй като вървят по “широкия” път. Обаче няма човек, който не би търсил Истината, защото такъв го е създал Бог, Който сам е Истина.

Либерализъм

Либерално-демократическата цивилизация, която в Западна Европа е била последна форма на стария ред, разрушен през Първата световна война и революциите от второто десетилетие на нашия век, и която продължава да съществува и днес в така наречения свободен свят макар и в по-фина “демократическа” форма, може да се характеризира от гледна точка на нейното отношение към Истината. Това не е отношение на открита враждебност или преднамерено равнодушие, защото нейните искрени апологети несъмнено се интересуват от това, което те смятат за истина. Това е по-скоро такова отношение, при което Истината, без да се гледа на някои външни прояви, престава да бъде в центъра на вниманието. Истината, която те изповядват – отделно естествено, от научните факти – се явява не духовна или интелектуална необходимост, а лежи като непотребен товар, дошъл по наследство от миналия век. Либералът продължава да говори, поне при официални случаи, за “вечните ценности”, “вярата”, “човешкото достойнство”, “високото призвание” на човека или неговия “неугасим дух”, даже за “християнската цивилизация”, но е напълно очевидно че тези думи вече не означават това, което са означавали по-рано. Нито един либерал не ги приема напълно сериозно, те са за него просто метафори, образност на речта, разчитаща повече на емоционалното, отколкото на интелектуалното си въздействие, градено в продължителното използване на тези думи и в спомена за онова време, когато тези думи действително са имали сериозен позитивен смисъл.

Реализъм

За разлика от размитостта и мъглявостта на либерализма реалистическият светоглед изглежда по-отчетлив и ясен. Мястото на агностицизма или уклончивия деизъм се заема от открития атеизъм, а мъглявите “висши ценности” се заменят от голия материализъм и егоизъм. Във вселената на реалиста всичко е отчетливо и ясно с изключение на това, което най-много се нуждае от точност и яснота, а именно определението в какво е нейното начало и край. В същото време, в което либералът възприема основните въпроси на битието като в мъгла, реалистът е по детски наивен: за него те просто не съществуват, за него въобще няма нищо освен очевидното.

-------------------------

Безжалостният реалист и “търсач на истината” Ницше, прелъстен от образа на “свръхчовека”, завършва с пробуждането на стремежа си към неистина и стремежа към власт. Марксическият реализъм в името на революционния хилиазъм (земен рай – б. пр.) завършва с чудовищна лъжа и измама, каквито светът дотогава не е познавал.

Любовта към истината, изгубила своя истински обект, минава за ирационална причина и се превръща в принцип на гибелта и разрушението, става враг на Истината, която не е могла да достигне, враг на всяка система, основана изцяло или частично на Истината, и в края на краищата във враг на самата себе си. Тя се превръща фактически в най-съвършената пародия на християнската Истина. Там, където християнинът търси окончателния смисъл на всичко и не се удовлетворява от нещо, докато не види, че той се опира на Бога и Неговата воля, там реалистът също се съмнява във всичко, но само за да отхвърли всяко предположение за нещо висше и да опрости и сведе всичко до най-очевидното и “основополагащо” обяснение. И докато християнинът във всичко вижда Бога, реалистът вижда само “расови” или “полови отношения” или “начин на производство”.

Витализъм

При либерализма и реализма нихилистическото заболяване е все още повърхностно, принадлежащо в основата си към областта на философията и разпространяващо се сред интелектуалния елит. При витализма, както и при марксизма - най-крайната проява на реалистическото съзнание, тази болест се развива не само качествено, но и количествено: за първи път обикновените хора започват да проявяват признаци на нихилизъм, който преди е бил ограничен сред неголеми общности.
Това обстоятелство несъмнено се намира в пълно съответствие с вътрешната логика на нихилизма, тъй като той, подобно на християнството, което е призван да унищожи, се стреми към всеобщност. В средата на XIX век най-възприемчивите мислители вече са предвидили перспективата “събуждане“ на масите, от които трябва да се възползват “ужасните опростители”, а във времето на Ницше, един от най-могъщите “пророци” на витализма, това предчувствие прераснало в увереност. Ницше вече е можел да види как “смъртта на Бога хвърля своята първа сянка в Европа” и макар “събитието само по себе си да е твърде велико, твърде отдалечено, твърде превъзхождащо възприемателните възможности на повечето хора, за да се предполага, че съобщението за него е могло да стигне до тяхното съзнание”, децата на този идващ век, век, ако си спомним, на триумфа на нихилизма, са станали такива хора като Ницше.

Християнската Истина, която се стремял да подрони либерализмът и която реализмът нападал, не е просто философска истина, а Истина на живота и спасението, и когато сред масите, възпитани в тази Истина, започва да се разпространява убеждението, че Тя повече не е достойна за доверие, в резултат се получава не просто излъскан скептицизъм, с който се утешават някои либерали, а духовна катастрофа с гигантски размери, чиито последици ще бъдат осезаеми във всички сфери на човешкия живот и мислене. 

След нихилизма

И действително, без съмнение, паралелно с описаното от нас, породено от нихилизма отчаяние, разочарование, ачовечност, се развива и направление оптимистично-идеалистическо, произвеждащо на бял свят свои собствени “нови хора”. Сред тях има младежи, идеалисти и практици едновременно, с готовност решаващи трудните проблеми на днешния ден, стремящи се да разпространят американския или съветския или някакъв по-универсален идеал, стоящ над тях, в “изостаналите” страни. Това са учените-ентусиасти, събарящи всички възможни “прегради” в протичащия днес процес на “вълнуващо” търсене и експериментиране. Това са пацифисти и идеалисти на ненасилието, борещи се за мир, братство, световно единство и преодоляване на вековната ненавист. Това са “сърдитите” млади писатели, ратуващи за справедливост и равенство и носещи в този печален свят колкото успешно, толкова и достъпно, новото “благовестие” за радост и творчество. Тук се отнасят и тези художници, чиито изображения на съвременния човек ние така безжалостно критикувахме по-горе, защото те се стремят да разобличат света, който го е произвел, и по такъв начин да му покажат друг път. Това са и голям брой обикновени млади хора, които са щастливи да живеят в толкова “възхитително” време. Те са честни, добропорядъчни, с увереност и оптимизъм гледат в бъдещето, където светът, най-малкото, ще познава щастието вместо скръбта.

По-старото поколение, прекалено деформирано от тази ера на нихилизма, през която то е преминало, за да сподели ентусиазма на тези млади хора, възлага на тях всички свои надежди. Може ли да се случи така, че ако затова благоприятства духът на времето, техните мечти да станат реалност?

Преди да отговорим на този въпрос, ще си зададем друг, по-фундаментален: каква е природата на вярата и надеждата, въодушевяваща подобни мечти? Отговорът е очевиден: тази вяра и тази надежда принадлежат изцяло на този свят. Художествените и научните новости, благосъстоянието и комфортът, изследването на нови светове, “мира”, “братството” и “радостта” в това им значение, в което ги разбира общественото съзнание – ето благата на този свят, които се постигат и които, ако се стремим към тях с тази преданост, с която прави това оптимистично настроеният “нов човек”, са духовно вредни. Истинският и вечен дом на човека не е в този свят. Истинският мир, любов и радост в Христа, които вярващият познава още в този живот, имат съвсем друго естество в сравнение със светските пародии, които “новият човек” изпълва с празни надежди”.

Съществуването на този “нов човек”, чиято вяра и надежда са ориентирани изключително към този свят, се явяват още едно доказателство за успеха на нихилистичната програма.

Даже днес, когато хората са станали така слаби, че не могат да гледат истината в очите, не трябва да се смекчава реалността на бъдещия живот. На тези, които се осмеляват да смятат, че познават волята на Живия Бог, и да го съдят за Неговата “жестокост” – било то нихилисти или по-сдържани хуманисти – може да се посочи това, в което всички те вярват – достойнството на човека. Бог ни е призовал не към съвременните “небеса” на покоя и съня, а към пълната обожествяваща слава на синове Божии, и ако ние, които Бог счита достойни за това, отхвърляме неговия зов, тогава за нас са по-добри адския пламък, мъката, служеща като последно и ужасно доказателство за високото призвание на човека и Божествената неугасима любов към всички човеци, отколкото нищото, на което се уповават нихилистите и маловерците в нашата епоха.

Човекът е достоен само за ада и нищо друго, ако не е достоен за Небесата.

-------------------------------

Юджийн Дениз Роуз е роден на 12 август 1934 г., град Сан Диего, Калифорния. На 14-годишна възраст Юджийн приема кръщение при методистите, но по-късно отхвърля християнството и става атеист.

През 1952 г. Юджийн завършва гимназията в Сан Диего. Есента влиза в колежа „Помона“, Южна Калифорния. През втората година от следването си в колежа Юджийн посещава лекция на английския философа Алън Уотс, която отваря интереса му към дзенбудизма.

През 1955 г., докато още е студент в Помона, Юджийн участва в лятно училище на Американската академия за азиатски изследвания в Сан Франциско. Записва се в курс, преподаван от Уотс, който е и ръководител на академията. В добавка към часовете Уотс, Юджийн и още трима практикували дзен медитация веднъж седмично.

Роуз завършва с отличие „Помона“ през 1956 г. и се записва като редовен студент в Академията за азиатски изследвания.Там се приобщава към бохемската контракултура на 50-те и се потопява в източните религии и философии. Под ръководството на даоисткия учен Джъ-мин Сие, Юджийн започва да изучава китайска философия.

Съквартирант на Роуз по това време е Джон, който е приел православното християнство. По препоръки на Джон, двамата отиват на православно богослужение в Руската задгранична православна църква „Всех скорбящих радост“ в Сан Франциско.

През есента на 1957 г. Юджийн се записва в Калифорнийския университет – Бъркли, за да довърши магистарската си степен по източни езици, като не прекъсва сътрудничеството си с Джъ-мин. По време на следването си Роуз приема християнството.

На 12 февруари 1962 година приема Свето Кръшение в православната църква, като получава името Евгений. След няколко години завършва с отличие боголовското училище в Сан Франциско, основано от архиепископ Йоан Максимович.

През 1967 г. Юджийн, заедно със своя приятел Глеб купуват земя близо до град Платина, Калифорния. Там построяват манастир и му дават името „Св. Герман Аляскински“.

През октомври двамата послушници са постригани в монашество - Юджийн получава името Серафим, а Глеб - Герман. През 1977 г. Серафим е ръкоположен за йеромонах от епископ Нектарий.

На 2 септември 1982 почива в Платина.

Източник: draganbachev.com

 

 

 

 

Коментари

  • "не е просто философска истина, а Истина на живота и спасението"

    10 Яну 2024 21:27ч.

    Ipsa Philosophia Christus. "Философията не е учение, а дейност." (Витгенщайн) Аз бих я нарекъл - перманентно самоактуализираща се работа по издействане на смисъл. Нихилизмът на Ницше не е вид интелектуална концепция за утеха, а непрекъснато героично усилие за полагане на онтологията като извечно актуализираща се воля за власт съобразно метафизически привилегирован реперен пункт на интерпретация на непосредствено разкриващото се налично битие. Тоест, по самата си ангажираност с подобна позиция, която е ек-зистентна и екстазна, Ницше е по-духовен от всякакви търсачи на призраци в рамките на т.нар. традиционна спиритуална метафизика, оказваща се безцелно страдателна, а не творчески изявителна, и представляваща единоначална свръхрепрезентация на една-единствена(та) и една-и-съща-та история, препотвърждавайки в крайна сметка сумрачното тържество на безличното и отчуждаващо безотносително време. Ницше е викарий на Второто Пришествие, чрез него Христос отново слиза чрез Духа Светаго и в душите на пробудените (избраните).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Иван Бангов

    21 Яну 2024 11:50ч.

    Ей, не ме карай да ти цитирам Витгенщайн. Пак нищо не си разбрал.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • авторът на поста

    23 Яну 2024 11:55ч.

    Постът над твоя не е с авторство на Бангов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Бангов

    13 Яну 2024 11:17ч.

    Какви са доказателствата за съществуването на Бога. Единствено Библията. Обаче поелседните изследвания на саамата Библия показват, че тя е фалшифицирана от монотеистите. Тук четет за преводача на най-старото копие на Библията Маоро Белиньо: Мауро Биглиньо Роден в Торино, Италия, 13 септември 1950 г Жанр История, Религия, Паранормални Влияния Rael ... още редактиране на данни Мауро Биглино е италиански есеист и преводач. Студент по история на религиите, специализирал превод от староеврейски, превел е масоретския текст за издателството Edizioni San Paolo. За Билиньо, чрез директен анализ на еврейските текстове на Библията, познанието и разбирането на религиозната мисъл днес е по-достъпно. Билиньо превежда буквално това, което чете в Стария завет, като умишлено пренебрегва тези аспекти на вярата, запазени за личната чувствителност. Затова Билиньо предлага изследване на Стария завет чрез буквалния превод на еврейския текст, Biblia Hebraica Stuttgartensia. По-специално, той подчертава технологичните познания на онези, които според автора биха създали човека по свой образ и подобие. Освен това той показва, че в библейските текстове има препратки към извънземни плавателни съдове - или поне до устройства, изградени с помощта на технологии, които не са били известни по това време и не са съвместими с нивото на технологично познание от периода - и присъствието на същества от други планети. В допълнение към теориите за НЛО, той разкрива преводи, които се различават по форма и съдържание от тези, приети от основните религии. В книгата си „Библията не е свята книга“ авторът се фокусира върху това как божествеността, духовно погледнато, не би присъствала в Стария завет, а също така поставя под въпрос възможни промени в текста през вековете. (по-малко) Mauro Biglino Roden v Torino, Italiya, 13 septemvri 1950 g Zhanr Istoriya, Religiya, Paranormalni Vliyaniya Rael ... oshte redaktirane na danni Mauro Biglino e italianski eseist i prevodach. Student po istoriya na religiite, spetsializiral prevod ot staroevreĭski, prevel e masoret·skiya tekst za izdatelstvoto Edizioni San Paolo.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Иван Бангов

    21 Яну 2024 11:50ч.

    Какви доказателства, бе човек? Та ти не можеш дори да докажеш, че външният свят, извън главата ти, не съществува. Айде, чакам да докажеш съществуването на външен свят. Тогава вече можеш да питаш за съществуването на Бог. И пак с тия извънземни. Боже, Божеееееее ... Аман от малоумници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 13 Яну 2024 11:17ч. Какви са доказателствата за съществуването на Бога. Единствено Библията.

    11 Авг 2024 9:39ч.

    А, защо са необходими доказателства?!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боевой

    11 Авг 2024 19:40ч.

    Теорията за Големия взрив не ти ли стига😉 Микробиологията също е толкова напреднала, че без Бог губи уравненията и резултатите са алогични. Живеем във време, в което се отърсваме от заблудите. Еволюцията на Дарвин е такава заблуда, която катастрофира в задънена улица!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Бангов

    09 Sep 2024 15:53ч.

    В Стария завет (Тората) на иврит не се говори за Бог, а за ЕЛОХИМ. Елохим е множествено число на Ел, което значи богове. Висшият на елохим е Елион. Елион дава на Яйхве (Йехова), който е един от елохим, Ханаан и евреите. Така, че Йехова не е общ Бог на целия свят, а само на евреите. Другите народности, даже в Хаанан имат други елохим. В Библията (не нашата, а най-старото копие, на мазоретската Библия) ясно се говири за Йехова не като Бог, а като войн, защото той започва войни с геноцид в съседните държави, за да си увеличи пространството. Той нарежда на Самуил да задължи Саул да избие всички, доколкото си спомням моавци, заедно с добитъка. Обаче Сааул избива всички, но оставя овцете. Так Самуил и Саул се скарват и Самуил предпочита Давид за цар. Това разказва Старият завет на Библията. В редица глави се дават устройства, които наподобяват съвременни технически, например луноход в книгата на Иезекил. Много патриарси са излитали в небесата с такива устройства, например Илия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димов

    19 Окт 2024 15:08ч.

    Доказателства има в науката, която прочее също като всичко останало е част от Божието творение. За нас православните доказателството се нарича вяра. Тя се намира дълбоко в човешкото сърце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван Бангов

    13 Яну 2024 11:24ч.

    Read the book of Maoro Begnlino "The Bible Is Not a Sacred Book — The Great Deception"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иншаллах

    14 Яну 2024 10:04ч.

    Има един коан "Ако срещнеш Буда, убий Буда"... Кой Бог е убил Ницше? Ницше, май, е бича, с който са бичувани фарисеите и търговците в храма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добромиротърсещ

    30 Яну 2024 20:58ч.

    Добре е да се пише и говори така, че да бъде ясно казаното. Ако то е прекарано през коя и да е философия или теория, ще бъде другозвучащо. Все едно кой какво знае или е чел, на чия школа е привържениек и колко знание има в себе си. Няма нужда да бъде докзвано, че Бог съществува на човек, който не търси Бог. или Душата ти копнее за Бог и Го търси навсякъде около себе си, или е нещо друго, но не е нужно неговото отрицание - най-малко по очевдината причина, на пишешщия, говорещия, дори търсещия. Сполай вам, търсачи и други човешки реализации!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • трябва да се мисли сериозно и задълбочено, преди да се пишат подобни опуси

    11 Авг 2024 10:17ч.

    Ницше е дълбоко мислещ философ, не популяризаторски драскач, какъвто Роуз се е опитал да го представи в произведението си от точно такъв тип. Правете разлика между четива, писани за забавление, и четива с дълбоко изследователски и изповедни нагласи, които така или иначе не са предназначени за широка публика, а само за високоинтелектуални духовни ценители. После някой ще остане обиден и ще започне и той да обижда... Методите на философията, езикът й, целите и задачите й, както и житейският път на философите, нямат нищо общо с онова, което широката общественост очаква от тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Любопитно

    11 Авг 2024 11:25ч.

    Защо всички говорят за Истината, а прескачат Вярата? В основата на човешкото съществуване трябва да се търси Вярата, изконната вяра на човека в Доброто! Вярата е тази, която издига човешкото същество на по - високо стъпало в земната еволюция. Въобще, иска ми се да обърна цялата ла-бала философска бълвоч, защото има някои неща, които и сбърканите глави не могат да обяснят. И защо трябва да се търси обяснение? Приемаш Вярата като благодат, а каква да бъде тя, ако не Божия? Ама какво ли разбирам от философия?:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не всяко светово описание е обяснение

    11 Авг 2024 12:34ч.

    Има различни личности, изискващи различни форми на наблягане. Това, което за теб е философски бълвоч, понеже си предпочиташ вярата без саморефлексия, за друг е дълбоко смислено и значимо. Според мен мъдрият човек се опитва да ги съчетава и двете, а не да отрича едното, само защото му изисква определени трудности. Само чиста вяра без устояване на смисъл според мен е дълбоко безотговорна, сиреч отнемаща инициативата на субекта на живеенето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Накратко!

    11 Авг 2024 13:12ч.

    Отмяната на религията тече от гръцко време, а всички, които се опитват да обяснят природата на природните неща, преди това време, за по-лесно ги слагат под един знаменател - философи. Между другото - на някои средновековни религиозни дейци също им прикачат това звание. Накратко - безнадежден спор!:)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прав сте, донякъде

    11 Авг 2024 21:52ч.

    Във всички държави, в стадия на цивилизацията, по- ярко или по- завоалирано, се прави опит за обяснение на света и човека извън божествените първоначала. Ние сме наследници на гръцката традиция, която е начало на европейското светоусещане. Т.н.европейска цивилизация е определена от много фактори- общини, форми на държавно управление.авление, светоглед, климатични особености и т.н, и т.н. В този регион, по древногръцка традиция ( не днешна Гърция) философията е познавателното поле, което се противопоставя на религиозните обяснения на света и човека. Първите опити са на Талес, Анаксимен, Анакдимандър, на натурфилософите. Това са първите опити човека да се освободи от зависимостта си от висши сили. Всичко е казано или загатна от древногръцките философи. По сетне, не са по- малко значими, в различни варианти се интерпретират ключови проблеми, съдържащи се в творчеството на древните гърци. Източната философия, обаче дава друга трактовка и интерпретация на същите проблеми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    11 Авг 2024 13:15ч.

    Хайде да не отъждествяваме Ницше с неолибералния поход срещу човечеството. Нито, той, нито "свръхчовекът" имат нещо общо с уродливия, безполов, лишен от мозък и идентичност псевдочовек, който те се опитват да ни наложат. Много редукционистка теза налага този Роуз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Озадачен

    11 Авг 2024 18:06ч.

    Браво на Дачков, че опитва да запознава хората с творчеството на о. Серафим Роуз. Горепосочената книга е важна, но само ако човек иска да разбере западната философия и в този смисъл има по-ограничено значение, защото ако си намерил Бог (или по-точно: ако Той ти се е открил), като цяло нямаш желание да се занимаваш с безплодните търсения на падналия човек, т.е. западната философия, а ако не си го намерил, няма да разбереш грам о. Серафим Роуз. Това е и причината, че тук някои се опитват да защитят Ницше. Всъщност раликата между Роуз и Ницше е колкото между небето и земята. Буквално. Защото единият се занимава с небесното, Божественото, а другият със земното. Иначе книгата е изключителна. Впрочем "Човекът против Бога" е само една от главите на книгата на о. Серафим Роуз, която книга остава недовършена поради кончината му. Но ако някой иска да разбере западния свят от гледна точка на Божието, при това в изключителна дълбочина, и има поне известна историко-философска подготовка (най-вече за да разбира контекста), ще остане възхитен. Някои, разбира се, ще предпочетат Ницше, но на всеки неговото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • фрагментите на Ницше за завързани проникновения спрямо земното в небесното и обратно - небесното в земното; такава диалектика, уви, е достъпна само на умеещия да изпробва парадоксите критичен философски разум

    11 Авг 2024 21:45ч.

    За съжаление нямате никаква компетентна и професионална преценка за Ницше, защото изхождате от предразсъдъци и се изказвате доста непрофесионално по въпроса. Разбирам Ви донякъде, не сте задължен да сте специалист, но според етикета трябва да запазим уважението в нужните граници. Ницше работи със съвършено друг метод и друг стил спрямо достоянията на което и да е богословие. Трудно е в наше време от догматично-богословски позиции да разобличиш такъв голям философ като Ницше; всъщност почти всеки един такъв опит (от това, което съм изчел) се прави без дълбоко разбиране и вникване в изповедите му - получава се почти без изключение едно претенциозно празнодумство, лишено обаче от всякакви логически и критико-методологични основания. Откъм друга възможна обозримост духовно рефлектиращият тип е тъкмо този на Ницше, защото учението му е освобождаващо от предразсъдъци и прекалено наивно "доверие добрите в мама и тате", към каквото са склонни някои от безкритично религиозните хора. Разбирам, че някои думи на Ницше не спрямо Христос (!), а спрямо християните и практиките на тяхното духовенство бодат като стрела и нараняват крехките психики на повечето от вярващите, но това не означава, че заради мръсната вода в легена трябва да изхвърлим и бебето. От професионална гледна точка критиките на Ницше за някои особи изглеждат напълно справедливи. Друг е въпросът, че философията, във връзка с предмета и метода си, като една от науките, при това най-изтънчената, не си поставя за цел да говори на изцяло конвенционален език. Това важи, разбира се, и за Нищше.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Озадачен

    12 Авг 2024 16:41ч.

    Това е безсмислен спор, който нямам намерение да водя с непознат. Бих могъл да опитам с жив човек, ако смятам, че наистина търси добросъвестно, но не и така. Просто ще се получат дълги, абстрактни и безплодни дискусии, в които нерядко философите намират само по себе си удовлетворение (включително и аз преди, без да съм бил философ). Освен това в повечето случаи се опитваш да обясниш какво е жълт цвят на човек, който никога не е виждал такъв, но си въобразява, че е, и нарича "жълто" нещо, което той е решил, че носи някакви признаци на жълтото, като освен това съставя цели конструкции да обяснява кое е жълто и кое не. Както е казал св. Амвросий Оптински: "Где просто, там ангелов со сто, а где мудрено, там ни одного." (оставям го на руски по очевидни причини)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ницше

    17 Авг 2024 11:05ч.

    е бил хоспитализиран 20 години в психиатрична клиника, там е писал книги

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дрън

    24 Авг 2024 10:56ч.

    И каквото от това? "Свестните у нас считат за луди"! Ницше в прав текст си е казал, че само ако си луд може да предизвикваш господстващите норми на стадото . Юродив ради Христа. Нищо ново. Едни да си били откровено луди, други са се играели, но и в двата случая са се страхували от тях и са ги мразели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Непреднамерено половинчат анализ

    18 Авг 2024 17:03ч.

    сякаш човешката история е започнала от средата на 19 век и изброените "-изми" са паднали от небето. Всъщност внушението на автора е, че те по-скоро са дошли от ада, защото са попречили на правилния път на човека към Бога, както авторът го разбира като православен християнин израснал в Америка. Той щеше да е по-интересен, ако беше описал само собствения си опит и оттам разбиране на Православието, най-малко защото всички цитирани от него автори са направили това. Техният живот ги е довел до философските им учения с техните истини, защото всяка философия е специфично търсене на истината, а за всяка намерена истина винаги има причина за нея. Тя не се постига само с четене на книги, защото Земята не е място за теоретизиране, а за пълнокръвно търсене, толкова пълнокръвно колкото е бил животът на философа. В християнството това се изразява с "Пътя, Истината и Живота" като метафори на човешкото съществуване на различни нива, каквито изисква самата човешка същност, Затова "Пътя, Истината и Живота" са неотделими, не могат да съществуват отделно, не може да има живот без път да бъде вървян и истина която да бъде осмислена по този начин. Това е основния пропуск на автора, той нито се е опитал, нито е разбрал търсенето на човека като комплексно същество, затова се крие зад абстракции, които по един скрит за нас начин, са му станали кристално ясни. С тяхна помощ той е описал някакви крайни учения, някъде там в Европа, после техните ужасни последствия като комунизъм и фашизъм, пак някъде там далече от Америка. Монашески откровения за свят в който не е живяно, но за това пък пълни с претенции че този свят е напълно ясен на автора, защото се е начел на правилната православна литература, така всичко му е станало ясно и тази яснота той иска да подари на страдащият от невежеството си свят. Защо ли Бог не е осигурил такава възможност на всички нас, да се начетем и да се произнесем що е човека, неговите грехове още от Адам и Ева и лъжовни философии? Защо вместо това ни е натоварил с глави, ако не за да ги обучим да могат да мислят и да търсят причините за всичко, и така сами да излязат от неяснотата, вместо само да я осъждат по монашески?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Smilodon

    06 Sep 2024 6:14ч.

    ,,Никой да не се мами; ако някой от вас мисли, че е мъдър на тоя свят, нека стане безумен, за да бъде мъдър. 19 Защото мъдростта на тоя свят е безумство пред Бога, както е писано: "Той улавя мъдрите в тяхното хитруване". 20 И пак: "Господ знае, че помислите на мъдреците са суетни." (1 Коринтяни 3:18-20, Синодален превод).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • за ученото незнание

    08 Sep 2024 18:31ч.

    Мъдростта затова е мъдрост, защото не е от този свят. Мъдростта е дар Божий, дар по избраност, който може да бъде изгубен при небдително изоставане в аналите на времето. "Мъдрост от този свят" е просто ученост.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Философите нямат претенции че са мъдреци

    20 Sep 2024 17:21ч.

    а желаят да изяснят нещата за себе си като човеци, с всичките им ограничения които също изясняват. Сократ е изразил това към мъдреците (софистите) с "Аз знам, че нищо не знам, но вие не знаете дори това". Той е нарекъл това индуктивен подход, отдолу нагоре, от дефиниране на частното (фактите) към общото (хипотезите), докато религиите използват дедуктивен подход, от общи твърдения (при тях догми) към частните случаи. Науката също използва дедукция, но при нея общите твърдения (теории) и частните случаи се отнасят за един и същи свят, докато при религиите са в различни светове, духовен и материален. Това прави религиозните дедукции непроверими и оттам цитирането е съмнително знание, особено за абстракции като мъдростта. Апостол Павел, когото цитирате, си е давал сметка за това пишейки на коринтяните "Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското. Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице в лице; сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и съм бил напълно познат." Само че за религиозните подобни уточнения са проблемни, на тях са им нужни догми които да цитират, тоест че не Апостол Павел, а директно Бог е изказал това и то е извън всякакъв анализ и съмнения, защото Бог е написал Библията, а не споменатите в нея 50-60 пророци и апостоли. Дори и явните грешки на Апостол Павел, че младите нямало нужда да се женят, защото второто пришествие на Христос ще е скоро, спокойно се отминават в името на запазване вярата в догмата. Чрез нея са си намерили оправдание за всички ужасни престъпления вършени от църквата им към еретиците, защото Христос е казал "Ако те съблазняват ръката ти или кракът ти, отрежи ги и ги захвърли – по-добре е за тебе да влезеш в живота без ръка или без крак, отколкото с две ръце или с два крака да бъдеш хвърлен във вечния огън. И ако те съблазнява окото ти, извади го и го захвърли – по-добре е за тебе едноок да влезеш в живота, отколкото с две очи да бъдеш хвърлен в ада." Разбира се този съвет се отнася за самите вярващи, а не за другите хора над които имат власт, но както е казал Епиктет "Ако видиш, че някой иска да се разпорежда не със самия себе си, а с други, знай, че той не е свободен: той е станал роб на желанието си да властва над хората." (Забавих се е отговора защото достъпът ми бе блокиран, малките хора също искат да властват).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Smilodon

    21 Sep 2024 10:53ч.

    Вероятно когато говорите за грешка на св.апостол Павел, визирате 1 Коринтяни 7:29-30: ,,Това ви казвам, братя, защото времето нататък е късо, та ония, които имат жени, да бъдат като че нямат; 30. и които плачат - като че не плачат; и които се радват - като че се не радват; и които купуват - като че не притежават;" (1 Коринтяни 7:29-30). Тук когато Св.Апостол Павел казва,че времето е късо, има предвид, че животът на човека е кратък, а не че Второто Пришествие нашия Господ Иисус Христос е близо както обясняват Светите отци. Това, че няма предвид, че Второто Пришествие е близо, става ясно от думите му в първото му послание до Солуняни: ,,А колкото за пришествието на Господа нашего Иисуса Христа и нашето събиране при Него, молим ви, братя, 2. да се не поколебаете тъй скоро в мислите си, нито да дохождате в ужас било чрез дух, било чрез слово, или чрез послание, като че ли от нас изпратено, какво уж настъпва вече Христовият ден. 3. Никой да ви не прелъсти по никой начин; защото оня ден не ще настъпи, докле първом не дойде отстъплението и се не открие човекът на греха, синът на погибелта, 4. който се противи и се превъзнася над всичко, що се нарича Бог, или светиня, за да седне като бог в Божия храм, показвайки себе си, че е бог." (1 Солуняни 2:1-4). Да, Светото Писание и Предание са боговдъхновени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пилона

    29 Sep 2024 20:43ч.

    Много точно казано!...Аз го казвам по кратко...,,учени талибани..Източното православие се е натъпкало с такива разсъждаващи талибани...Хапват , пийват на топло и уютно в някоя килийка в Неков манастир че спонсорирано с труда на вярващите .И не дават сметка от къде се плащат сметките за ток и ежедневна храна.На всичко отгоре затварят манастири като крепости .Човек да не проникне Но храна и пари..може.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги

    10 Окт 2024 7:24ч.

    Пътят-истината-живота??? Пътят на истината е във живота... Колкото по дълго живееш ще откриеш толкова повече истината.... Защо Истината не е открита ,защото ние хората не успяваме да живеем толкова дълго че да открием самата Истина!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    28 Авг 2024 17:57ч.

    Г-н Дачков, не е ли по-добре да бъдат забранени коментарите под подобни значими (меко казано, "значими"!) текстове. Иначе се получава класическо хвърляне на бисери пред свине. Свинете, освен да изядат бисерит, за нищо друго не ще ги използват - е, в случая "изяждането" е заменено с коментиране, което е едно и също. Нали бисерите в случая са предназначени за умствено украшение, тоест за замисляне - а не за умствено мляскане и дъвчене, сиреч за коментиране?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • случаен гражданин, обичащ да мисли задълбочено

    28 Авг 2024 19:24ч.

    Имхо, не е по-добре, защото не става въпрос за бисери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мими

    16 Sep 2024 8:41ч.

    В спора би следвало да се роди истината, от която се очаква да ни направи свободни. Докато има такива спорове - има надежда! Това е своего рода доказателство, че има пламък в мисълта на народа! Поздравления за сайта и темите, които поставяте, г-н Дачков! Бъдете здрав и свободен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гарантът за здраво общество и човек - човек сам, чрез страдание и вглъбяване да стига до истината, а не само да слуша абстрактни поучения от авторитети

    16 Sep 2024 15:55ч.

    Идейно-творческите търсения с критична преценка и преоценка, а не догматите, ще направят съвременното общество и човек наистина интересни и полезни на себе си и на останалите - линк към текст на руския журналист и мислител Ростислав Ишченко, чието послание наистина прозвучава вдъхновяващо в контекста на дискусията по тази тема - https://ukraina.ru/20240916/1057465546.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги

    10 Окт 2024 7:40ч.

    БОГ вечния въпрос...Съществува ли той? Ние хората сме слаби същества,имащи нужда от защита и напътствия...И ето Бог е отговора на нашата нужда... Тук не е важно дали той съществува, важно е че чрез Него ние можем да намерим спокойствие и надежда...Той се явява като наш родител, който остава с нас до Смърта!!! Реално ние винаги можем да разчитаме на Него , и същевременно да си осигурим спокойствие и надежда за нашите действия и бездействия.... И така Съществува ли Бог , и Да и Не!!! Ако ние вярваме в него да той съществува, с вярата си Ние Го поддържаме жив... Но ако ние не вярваме той няма причина да съществува!!! " Всеки има право на собствено мнение, все пак всеки вижда Истината различно!!! Въпреки че тя е само Една , но пък ние не сме еднакви."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи