Стотици самолети в Европа и САЩ са с фалшиви сертификати за безопасност на двигателите

Стотици самолети в Европа и САЩ са с фалшиви сертификати за безопасност на двигателите

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Авиоиндустрията е разтърсена от скандал с фалшифициране на сертификати за безопасност на двигателни части на самолети, в който е замесена британската компания AOG Technics. Airbus и Safran, две компании във френската аеронавтика, са пряко засегнати от тази афера, както и американските United American, Southwest и Delta.

Големите американски авиокомпании инспектират самолетите си, след като стана ясно, че британският доставчик на части за най-широко използвания търговски реактивен двигател е извършил огромна измама със сертифициране на безопасността, съобщи Wall Street Journal.

Как беше разкрита измамата:

Фалшифициране на сертификати: през лятото Safran, GE Aerospace и CFM International са предупредени от сервиз за поддръжка относно резервни части за двигатели CFM56 – най-продаваният самолетен двигател в света с 34 000 бройки, произведени за около тридесет години – придружени с фалшифицирани удостоверения. „Този ​​доставчик беше доставил определен брой части на определен брой сервизи и всички тези части бяха доставени с фалшифицирани документи“, съобщи Оливие Андриес, шефът на Safran, пред Асоциацията на журналистите от аеронавтиката (AJPAE).
Тази манипулация породи сериозни опасения относно безопасността на полетните операции.

Около 100 засегнати двигателя: Досега около 100 авиационни двигателя са идентифицирани, че са оборудвани с части на AOG Technics. Тези двигатели тип CFM56, произведени от CFM International, се ползват за различни самолети, включително Airbus A320 и Boeing 737 NG. „Към днешна дата около сто двигателя са идентифицирани с части на AOG Technics “, каза Оливие Андриес.

В края на август Bloomberg съобщи, че европейските авиационни регулатори са изразили загриженост, че двигателите, задвижващи редица самолети от по-старо поколение (Boeing 737 и Airbus SE A320), са били ремонтирани с фалшиви части. Те са доставени от AOG Technics Ltd, базирана в Лондон. Освен, че е доставяла фалшиви части за двигатели, компанията е създавала и фалшиви профили на свои служители в LinkedIn.

Разследване на сертифициращия орган: Сертифициращите органи, включително американската FAA и европейската EASA, веднага започнаха разследване, за да определят степента на манипулиране и нейното въздействие върху безопасността на въздухоплаването. Това разследване продължава и има за цел да идентифицира всички въпросни части.
В прессъобщение Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA) изрази съжаление, че „многобройни сертификати за разрешение за пускане в експлоатация на части, доставени от AOG Technics, са фалшифицирани“.

Потенциален риск за сигурността: Фалшивите части се предлагат под различна форма и представляват потенциален риск за сигурността на полетите. Поради това авиокомпаниите са помолени да премахнат двигателите си, за да сменят съмнителните части.

Съдебно производство: Safran заведе съдебно дело в Обединеното кралство след разкритията. Британският съд изиска AOG Technics да предостави пълен списък на всички части на CFM56, закупени и продадени от компанията, заедно със свързаната документация, в рамките на 14 дни. Адвокатът на Safran, GE и CFM International Матю Рийв е убеден, че AOG Technics е участвала в „умишлен, нечестен и сложен план за измама на пазара с фалшифицирани документи в индустриален мащаб“, каза той пред Ройтерс.

Източник: obektivno.bg

 

 

 

Коментари

  • Стефан

    09 Окт 2023 10:36ч.

    Информацията потвърждава за стомилионен път основното правило на капитализма- печалбата е всичко, а човешкия живот и сигурност- нищо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "сертификати"

    09 Окт 2023 10:49ч.

    Нали гледахме как се сертифицират ваксини за 3 месеца, които засягат няколко стотин милиона човека.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дупнат с три игли

    10 Окт 2023 10:21ч.

    Така е. Във Варна ПОСТАВЕНИЯТ президент Росен Плевнелиев остави поредното усещане, че се държи като слънчасал. Плевнелиев се изтъпани на площада пред съда и подскачайки неадекватно рече, че Варненският окръжен съд бил модел за България. Плевнелиев бе зает да се хили като изоглавен и като си тръгна, хукна да се връща бягайки, защото забравил, моля ви се, да каже довиждане на шефката на съдийките Ванухи Аракелян. Зевзеци от площада коментираха, че Росен Плевнелиев спешно трябва да се прегледа при известния варненски психиатър Войнов, защото има видими ментални смущения в поведението, лицевите мускули и неадекватните подскоци и хилене...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Чен Ун

    09 Окт 2023 11:15ч.

    Що не си видиш кочината, бе Дачков. Там поради липса на части ползват два самолета за да може един да лети и то по вътрешни полети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    09 Окт 2023 15:26ч.

    Е то нали за кочината става дума. От двете страни на Северния Атлантик.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бакалина

    09 Окт 2023 16:11ч.

    С каквито свине сме се сдоужили р-б соломончо и североатлантиците, такива прасета ще станем!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кака Радка

    09 Окт 2023 23:39ч.

    Или не..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Русия все повече ще се отклонява от глобалните изисквания за безопасност при авиополетите

    10 Окт 2023 0:22ч.

    https://news.bg/disasters/ruski-samolet-sas-161-dushi-na-borda-katsna-avariyno-v-pole-kray-novosibirsk.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изповедта на пилот на Аерофлот за работата по време на войната: Остарели карти и самолети, разглобени за части

    10 Окт 2023 0:31ч.

    Поради санкциите Русия беше отрязана от актуализирането на картите на международните маршрути, което прави кацащите самолети опасни. The Insider, пожелал анонимност, разговаря с пилот на Аерофлот за това как изглеждат отвътре последиците от санкциите за руската авиация. "Русия участва в създаването на чужди самолети, но главно като доставчик на суровини - например титан. Така е още от съветско време: знаем как да добиваме суровина, имаме много титан и той лесно се обработва. Първоначално титанът се използва ефективно в съветските подводници и се създава добро производство. Всичко това е наследено от Русия. Въпреки че титанът се предлага по целия свят, в Русия той се добива в големи количества и очевидно не е много скъп. Следователно руският титан се намира в почти всички самолети в света. Те обаче могат да заменят нашия титан, въпрос на време и пари е, а ние няма с какво да им заменим самолетите.. А Sukhoi Superjet не сме го произвели, а само го сглобихме в Комсомолск на Амур и то също ясно как е сглобен, ако погледнете статистиката. Сега де факто нямаме собствени самолети. Има, разбира се, MS-21, дори е сертифициран, но има огромен брой проблеми. Те са се прицелили в композитен самолет, без да имат собствено производство на композити и без идея как да работят с тези композити. Създаването на композитно крило беше огромна грешка за тях. Ще трябва да се смени изцяло след, например, сблъсък с голяма птица. Във всеки случай, масово производство на MS-21. Де факто е невъзможно да се произведе успешна серия граждански самолети местно производство. За да замените ефективно един самолет с друг, трябва да имате огромни ресурси и контрол. В една разграбена държава на страха нищо не може да се гради, а ако се гради, ще е много криво. Ако ситуацията се промени коренно, да го наречем така, ще са необходими 10-20 години, за да се създаде такава система. Но тъй като все още не сме свидетели на реалистичен преход, няма отговор на въпроса кога нещата ще се променят." >>> https://theins.ru/confession/252319

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Ройтерс": Аерофлот и други санкционирани авиокомпании разглобяват самолети за резервни части

    10 Окт 2023 0:35ч.

    Ходовете са в съответствие със съвета, който руското правителство даде на авиокомпаниите през юни да използват резервни части от някои самолети, така че останалите чуждестранни самолети да могат да продължат да летят поне до 2025 г. Според събеседника в момента се разглобяват самолетите на Аерофлот Sukhoi Superjet 100 и практически новият Airbus A350. Компанията също взе оборудване и резервни части от самолети Boeing 737 и Airbus A320 за други свои самолети. Друг източник от индустрията припомни, че руските превозвачи сега летят по-малко маршрути поради западните санкции, така че има неизползвани самолети, които могат да бъдат разглобени. Новите поколения самолети - A320neo, A350, Boeing 737 MAX и 787 - са оборудвани с технологии, които трябва постоянно да се актуализират, уточнява агенцията. Руското министерство на транспорта и Аерофлот не отговориха на исканията за коментар на информацията. Източникът добави, че двигателят за друг Superjet вече е свален от един Sukhoi Superjet. В същото време експерти от индустрията обясниха, че двигателите често се сменят между различни самолети, те обикновено се доставят по отделни договори. Според събеседниците, в рамките на една година след влизането в сила на санкциите, за Русия няма да е лесно да поддържа модерни самолети в експлоатация. Също така Ройтерс, позовавайки се на данни от Flightradar24, твърди, че от края на юли около 50 самолета на Аерофлот, или 15% от флота му, не са летели, включително самолети, обект на санкции. ---> https://theins.ru/news/253942

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Специалният представител на Путин по въпросите на околната среда, екологията и транспорта Сергей Иванов: Запасите от пътна и авиационна техника ще стигнат за три до четири години

    10 Окт 2023 0:42ч.

    "Беше правилно споменато от вицепремиера Хуснулин, че ние ще живеем със стари доставки още три или четири години: пътно оборудване, авиационно оборудване и друго транспортно инженерно оборудване. Но сега трябва да мислим какво ще се случи след три или четири години." По-рано Хуснулин каза, че са възникнали проблеми с пътностроителната техника в Русия: "Ще минем през още година или две, може би три, и тогава трябва да помислим какво да правим с техниката, с която работим днес." >>> https://theins.ru/news/252752

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Броят на авиокатастрофите в Русия расте. Експертите очакват катастрофи: никой не проверява качеството на частите от Индия и Иран

    10 Окт 2023 0:45ч.

    От средата на миналата година броят на тежките произшествия в руската авиация бързо нараства . Според експертите основната причина е пълната неподготвеност на Русия за санкции и липсата на качествен контрол върху частите, които сега се купуват от партньори от "приятелски страни", без да преминат необходимата сертификация.От средата на 2022 г. започна поредица от инциденти в руската авиация - на летище Внуково един от самолетите „изгуби“ части от фюзелажа, поради което друг самолет не успя да излети навреме. През същия месец самолет Boeing 737-800 AK NordStar изтече реактивно гориво; на следващия ден в Иркутск Airbus на Ural Airlines загуби колесника си по време на кацане. Още на следващия ден предното стъкло на Боинг 737-800 на Nordwind Airlines се спука по време на полет от Сочи до Уфа. На 29 ноември екипажът на АК "Россия" при кацане в Пулково съобщи, че задкрилките на самолет "Еърбъс" са заседнали; на 1 декември спешно кацна "Боинг" АК "Нордуинд", който трябваше да лети по маршрута Санкт Петербург - Гоа в Шереметиево поради постепенно намаляване на налягането в херметична кабина. От първите дни на януари инциденти започнаха да стават почти всеки ден. Освен това един от най-честите проблеми беше шасито ( https://t.me/aviatorshina/3233 ). >>> https://theins.ru/news/259043

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Апчетата, Горинов!

    09 Окт 2023 11:22ч.

    Пак си свърнал от здравната пътека!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Karl-Marx-Stadt

    09 Окт 2023 12:44ч.

    „При достатъчна печалба капиталът става смел. При сигурни 10% той вече може да бъде употребен навсякъде. При 20% той се оживява. При 50% той става безумно смел. За 100% капиталът ПОГАЗВА С КРАКАТА СИ ВСИЧКИ ЧОВЕШКИ ЗАКОНИ. ПРИ 300% НЯМА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ, НА КОЕТО ТОЙ ДА НЕ СЕ РЕШИ – дори с риск да увисне на бесилката. Ако смутовете и кавгите носят печалба, той ще ги подбужда.“ – Карл Маркс

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    09 Окт 2023 15:23ч.

    Не е Карл Маркс. А някакъв англичанин, не помня името, работнически лидер, когото Маркс цитира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така работи демокрацията - хващат измамник, завеждат съдебно дело срещу него, след което се мисли как да се отработят пропуските с последваща регулация и контрол

    09 Окт 2023 23:31ч.

    ( https://www.dailymail.co.uk/news/article-12598495/The-dangerous-scam-aviation-history-mystery-fraudster-duped-worlds-biggest-airlines-using-FAKE-turbines-nuts-bolts-3-MILLION-scheme-army-hoax-staffers-dummy-offices-including-one-near-Buckingham-Palace.html ) AOG Technics е основана в Обединеното кралство през 2015 г. от Хосе Алехандро Замора Йрала, за когото се смята, че е 35-годишен от Венецуела. Рекламира бизнеса си с фалшиви профили в LinkedIn и виртуален офис близо до Бъкингамския дворец . Всеки, който потърси адреса на фирмата - The Nova Building на Buckingham Palace Road 79a - ще намери луксозен офис блок със стъклени фасади. В действителност AOG Technics изобщо няма физическо присъствие там. Компанията изглежда просто е наела пощенски адрес само за $150 на месец. Бизнес документи в Обединеното кралство разкриват, че първият официален адрес на компанията е малка къща в крайбрежния град Хоув, в Южна Англия. След това заема втора жилищна сграда в Хоув, преди да се премести в Лондон през 2017 г. и в крайна сметка да се установи в The Nova Building. Документите, подписани от Yrala, също разкриват, че компанията е имала около 3 милиона долара активи през 2022 г., което показва мащаба на начинанието. Сега е изправен пред съдебно дело. След този скандал авиационни експерти се питат как предполагаема измама от такъв мащаб е могла да се осъществи в индустрия, пълна с регулации - и където една дефектна част може потенциално да коства живота на стотици хора. Проблемът не е нов за самолетната индустрия - чрез фалшива документация може да се представят стари части за нови или за разтоварване на части, на които липсва проследимостта, необходима, за да се гарантира, че са безопасни. Въпреки че разработчиците на части за самолети са строго регулирани и е необходимо отделно одобрение за производството им, не е необходимо официално разрешение за създаване на складове за тяхното разпространение. "Това е област на регулиране, която трябва да се разгледа, тъй като повечето търговци на стоки се самосертифицират", казва авиационен експерт Сиймор. "Те осъзнават, че не е в техен интерес да предоставят фалшиви части, така че имат свои собствени системи за качество и много саморегулиране, но нямат официално регулаторно одобрение." Е, вероятно сслед този скандал, ще се стигне фо официално такова. Или друго, но във всеки случай ще има решение. Така, както всеки човек се учи от грешките, така и бизнеса намира решение, когато се появи проблем. Ако подобен скандал се случи в авторитарен режим, като този на Путлер в Рашата, или ще има самоубити, или арестувани и изпратени в каторга, като разработчиците напр. на свръхзувковите УЖ неуловими за ПВО ракети "Кинжалите", когато се установи, че могат да бъдат сваляни от американските ПВО системи Patriot. >>> https://www.investor.bg/a/527-svyat/374757-razrabotchitsi-na-hiperzvukovite-ruski-raketi-imat-golemi-nepriyatnosti

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи