Най-тихото място на света може да ви побърка

Най-тихото място на света може да ви побърка

Радиочестотна анаехова камера, Antennas Research Group, Тракийски университет Демокрит, Гърция. Вътрешните повърхности са покрити с пирамидален радиационно абсорбиращ материал (РАМ), направен от гумирана пяна, импрегнирана със смес от карбон и желязо. През 2015 г. Майкрософт изгражда стая, която вече е официално вписана в книгата Гинес като най-тихото място на земята. Някои казват, че науката е злато. Но това със сигурност няма да е вярно, ако се озовете в най-тихата стая на света – никой не може да оцелее повече от час. Следвайте "Гласове" в Телеграм.

През 2015 г. Майкрософт изгражда стая, която вече е официално вписана в книгата на рекордите на Гинес като най-тихото място на света. Наречена анаехова камера, тя е разположена в централния офис на компанията в Редмънд, Вашингтон.

Само малцина успяват да оцелеят в тази стая за по-дълъг период от време – максимум час. След няколко минути започваш да чуваш сърдечните си удари. След още няколко минути чуваш костите си как скърцат и как кръвта тече през тялото ти.

Идеята на анаеховата камера не е че не можеш да чуеш нищо, а че тя премахва всички външни шумове и ти позволява да чуеш непрестанните звуци на собственото си тяло. Само в смъртта тялото е в пълен покой.

Местата, които смятаме за тихи, обикновено звучат по-шумно от прага на човешкия слух, което е около 0 децибела. Шумът в тиха библиотека например може да достигне до 40 децибела.

„Когато завъртиш глава, чуваш движението. Можеш да чуеш дишането си и то е доста шумно“, казва Хондараж Гопал, главен дизайнер на този проект на Майкрософт.

Без звуците, които проникват от външния свят, абсолютната тишина постепенно се превръща в звънене в ушите. Това в повечето случаи предизвиква загуба на баланс, заради липсата на реверберация в помещението, което нарушава пространствената ориентация на човек.

Дизайнът на пространството отнема две години. То е създадено от 6 пласта бетон и стомана и е леко отделено от останалата част на сградата, в която е разположено. Под него е инсталирана зона от ударопоглъщащи пружини. Отвътре, в пода, тавана и стените са инсталирани клинове от фибростъкло, за да пречупват звуковите вълни преди те да имат възможността да преминат през стаята.

Конкурент за анаехов етикет

Има още една стая, която се надява да спечели титлата най-тиха стая в света. Тя се намира в лабораториите Орфийлд, Минеаполис, конструирана е от учения Стивън Дж. Орфийлд и е държала рекорда за най-тиха стая преди Майкрософт да го счупи през 2015 година.

Орфийлд казва пред "Ню Йорк Таймс", че е кандидатствал неговата стая да си върне титлата и в момента чака отговор от мениджърския екип на Гинес за световни рекорди. Представител на Гинес потвърди, че запитването на Орфийлд е получено и екипът е в процес на оценяване на доказателствата и критериите за преглед.


Източник: jpost.com

Превод за "Гласове": Екатерина Грънчарова

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Алоооу, преводача!

    22 Фев 2023 11:13ч.

    anechoic chamber => безехова камера. За тези, които не знаят - по времето на соца и тук имаше такава, лицензирана за измервания, в ИРЕТ. С идването на демокрацията същата стана склад за памперси и с това приключи спортна дейност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На 21.09.2022 г. в ТУ бе открита СЕРТИФИЦИРАНА безехова лаборатория

    22 Фев 2023 11:28ч.

    https://www.tu-sofia.bg/newsEvents/17659

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Днес има огромен брой безехови камери в производствени предприятия по света

    22 Фев 2023 11:34ч.

    Не мислете, че са създадени за експерименти върху хора. Традиционно такива помещения се създават на базата на производствени предприятия. Така например в големите автоконцерни има задължителни безехови камери, където се регулира силата на клаксона на автомобила, а също така се тества силата на звука на звуковите ефекти на функционалните бутони на автомобила. В големите компании за мобилни телефони също има и безехови камери, в които се тестват излъчваните радиовълни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не ни трябват такива неща. Това са излишни разходи, а ние сме бедна и малка страна.

    22 Фев 2023 11:34ч.

    Да наблегнем на туризма и ресторантьорството, таксиметровите и транспортни услуги, изделия на леката промишленост (шивашки услуги), земеделие и хотелиерство. Останалото не е залък за нашите уста.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И разграбване на построеното от Народната Република

    22 Фев 2023 11:38ч.

    33 години минаха, а брашняния чувал още продължава да пуска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, и с разграбване. По какъв друг начин, освен с наследени дядови имоти и жълтици, можеш да се реализираш икономически?

    22 Фев 2023 11:56ч.

    После времето всичко заличава, всичко се забравя и следите се замитат и разтварят като бяло облаче в миналото. А придобитото остава, развива се и укрепва. Не просто оцеляване, а успех на всяка цена - това е водещата идея за всеки, държащ на материалното благополучие, на материалния фундамент на духовния просперитет на семейството си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Име

    22 Фев 2023 11:35ч.

    Най-тихото място на света е разположено на два метра под земята и е с гарантиран достъп. След като се озовете в него вече нищо, дори софтуер на Майкрософт, не може да ви побърка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи