Милиардер излетя със „Спейс Екс“ за първата частна разходка в открития космос (Видео)

Милиардер излетя със „Спейс Екс“ за първата частна разходка в открития космос (Видео)

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм 

Във вторник милиардер авантюрист излетя за втори път с ракета на компанията „Спейс Екс", за да осъществи първата частна космическа разходка в открития космос, съобщи АП, цитирана от БТА.

За разлика от предишния си чартърен полет, този път технологичният предприемач Джаред Айзъкман си поделя разходите със „Спейс Екс", което включва разработване на чисто нови скафандри, които да бъдат тествани в космическия вакуум.

Лошото време причини двуседмично закъснение на излитането на мисията, наречена "Поларис Дон". Екипажът се нуждаеше от благоприятни прогнози не само за изстрелването, но и за спускането дни по-късно. С ограничени запаси и без възможност да достигнат до Международната космическа станция (МКС), те нямаха друг избор, освен да изчакат условията да се подобрят.

Ако всичко мине по план, за първи път частни лица ще проведат космическа разходка, но без да се отдалечават от капсулата. Смятани за една от най-рисковите части на аеронавтиката, космическите разходки досега бяха единствено приоритет на професионални астронавти.

Първото излизане в открития космос бе осъществено от бившия Съветски съюз през 1965 г., последвано плътно от САЩ, за да стане днес редовна практика на екипажите на Международната космическа станция.

Айзъкман, заедно с двойка инженери от „Спейс Екс" и бивш пилот-изпитател от военновъздушните сили, стартира преди зазоряване на борда на ракета „Фалкон 9" от Флорида. Излизането в открития космос е планирано късно в сряда или в четвъртък, по средата на петдневния полет.

Но първо астронавтите трябва да стигнат далеч отвъд МКС - на височина 1400 км, което ще надмине рекорда за прелитане над Земята, поставен по време на проекта „Джемини" на НАСА през 1966 г. Единствено 24-те астронавти от серията „Аполо", които са летели до Луната, са стигали по-далеч.

Планът е да се прекарат 10 часа на тази височина - изпълнена с екстремна радиация и осеяна с отломки, преди да се намали наполовина овалната орбита. Дори тази по-ниска орбита на 700 км ще засенчи МКС и дори тази на космическия телескоп „Хъбъл" - най-високата, до която са летели астронавтите от совалките.

И четиримата астронавти ще носят скафандри на „Спейс Екс" за излизане в открития космос, тъй като цялата транспортна капсула „Дракон" ще бъде разхерметизирана за двучасовото излизане в открития космос, излагайки всички на опасната среда.

Айзъкман и Сара Гилис от „Спейс Екс" ще се редуват да излизат за кратко през люка. Те ще изпробват черно-белите скафандри, като движат телата си в различни посоки.

И двамата обаче ще имат непрекъснат физически контакт с „Дракон" с ръка или крак, докосващи капсулата или прикрепената към нея опорна конструкция, която наподобява върха на стълба за басейн. Няма да висят в края на 3,6-метровите прикрепящи въжета и няма да демонстрират реактивни раници. Само скафандрите на НАСА на МКС са оборудвани с реактивни раници, които се използват единствено при спешни случаи.

Пилотът Скот „Кид" Потийн и Анна Менън от „Спейс Екс" ще наблюдават излизането в открития космос отвътре. Подобно на предишните полети на астронавти на „Спейс Екс", и този ще завърши с приводняване край бреговете на Флорида.

На пресконференцията преди полета Айзъкман - главен изпълнителен директор и основател на компанията за обработка на кредитни карти Shift4, отказа да каже колко е инвестирал в полета.

„Спейс Екс" си партнира с Айзъкман, за да финансира разработването на скафандъра и свързаните с него разходи, казва Уилям Герстенмайер, вицепрезидент на „Спейс Екс", който преди това е ръководил космическите мисии на НАСА.

„Наистина започваме да разширяваме границите с частния сектор", каза Герстенмайер.

Това е първото от трите пътувания, които Айзъкман купи от Илон Мъск преди 2 години и половина, скоро след като се завърна от първия си частен космически полет на „Спейс Екс" през 2021 г. Айзъкман финансира това туристическо пътуване за неразкрита сума, като взе със себе си победители в конкурси и оцелял от рак в детството. Благотворителният полет събра стотици милиони за детската изследователска болница „Сейнт Джуд".

„Не съм бил роден, когато човек е стъпил на Луната. Със сигурност бих искал децата ми да видят как хората пътуват до Луната и Марс, как политат и изследват нашата Слънчева система", каза 41-годишният Айзъкман преди излитането.

Източник: "24 часа"

 

 

Коментари

  • Странно

    10 Sep 2024 15:01ч.

    Херметизацията предпазва и от "екстремна радиация", така ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То да е само това

    10 Sep 2024 17:16ч.

    От години ни будалкат с всякакви небивалици за тези "космически" пътувания. Ще ги разходят на една височина, ще им кажат, че е космоса видиш ли и ще им вземат парите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А с тези смешни костюми

    10 Sep 2024 17:19ч.

    най-безопасно ще е да се разходят до някое блато да ловят жаби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 23фр23рфв23

    10 Sep 2024 20:56ч.

    аз като бях дете и до към 25 вярвах в тези глупости, даже в детската градина май като са ме питали каква професия искам да имам като порастна, казвах "космонавт", докато всички други бяха - лекар, полицай, пожарникар, ала бала... даже си мислех, че това ми е най-голямата мечта - да отида в далечния космос и да видя другите планети и да кацна на повърхността им, но сега като осъзнавам какви големи лъжи са това, вече само ги съжалявам тея глупаци дето само си дават парите за едното нищо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Въпрос

    10 Sep 2024 17:20ч.

    Щом могат да ни лъжат за една пандемия, кое ни кара да вярваме, че не ни лъжат за Космоса?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    10 Sep 2024 22:19ч.

    Репортажът от днешния космически старт акцентира основно върху новата модна линия на скафандрите на Мъск. Тя революционна се отличава от познатия ни космически аутфит. Няма ги вече старите масивни оранжеви скафандри. Новите са олекотени, издържани в класическо булчински бяло, ефектно контрастиращо с цвета на ботушите. Като всеки героичен ботуш Мъсковият ботуш е тъмен, оцветен в характерно сиво, напомящо козината на каналния плъх. Космическият ботуш е безспорно е търсен акцент, инспириран навярно от стилната модна линия на великия Хуго Бос - създател на неотразимете СС униформи. Новият футуристичен скафандър е известен с името "Стармен". Създаден е от холивудеца Хосе Фернандес. Негово дело са костюмите от "Капитан Америка" и Батман против Супермен". Неизменна част от скафандъра са шлема и ръкавиците. Шлемът е 3D-принтиран. Ръкавиците позволяват на астронавта да използва тъчскрийните и дори да си бърка в носа, докато се наслаждава на космическите гледки. Скафандрите са изработени от лека и приятна на допир материя. Астронавтите са толкова очаровани от докосването с нея, че някои от тях отказват да носят бельо. Скафандърът е снабден с авангардна система от ципове, управлявана от изкуствен интелект. По този начин всеки астронавт може да безпроблемно да практикува есхибиционизъм в безтегловност. Апропо, реплики на новия скафандър вече се продават в елитните вериги магазини. Предлагат в три основни разновидности. Скафандър-пижама - мек като бархетна пижама, с шлем шумозаглушаващ звуци от хъркане и пърдене. Ръкавиците към него имат функционалност, стимулираща мануалния секс. Вторият модел се рекламира като костюм за строга господарка. Към неговите ръкавици е добавен и специален космически садо-мазо камшик. Този модел е стабден с ципове, позволяващи лесно оголване на задника. Третият модел е предназначен за природолюбители. Облечени в него те спокойно може да влизат във всякакви в блата, реки, канали и да ловуват риби, раци, жаби, порове, светулки, да следят размножаването на видрите или просто да се скрият от преследващи ги полицаи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Bai Stavri

    11 Sep 2024 0:02ч.

    Хаха, мисля че Хугото се е справил далеч по-добре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    10 Sep 2024 23:07ч.

    Изгледах видеото от днешния старт на Айзъкман , милиардера-евреин. Замислих се какви ли думи ще изрече новият пръв американски астронавт, когато стъпи на месечината. Залагам, че този път това ще е краткото и експресивно "УААУ". Апропо, припомних си и за лунната програма на НАСА отпреди 50 години. Малцина знаят, че астронавтът Джон Йънг е место е споделял, че е дълбоко свързан с България. Той завинаги остава влюбен в българските обувки и лютеница. Защо ли? Както е известно, за нуждите на лунната програмата НАСА закупува от обувния завод "Яко Доросиев" голяма партида уякчени каучукови подметки. По-късно се разбира за какво са им били нужни. Оказва се, че цялата партида е била използвана за изработка на специални обувки за газене на лунната повърхност. Американците така и не успяват да разгадаят тайната на българската цървулена технология, останала още от Бакиш. Времето напредва, датата да кацане на Луната наближава, а астронавтите все още нямат подходящи обувки. Заради това НАСА, чрез подставена фирма, закупува от български каучукуви подметки. От тях изработват луноходки. Такива чепици е носил и Джон Йънг. Останал изключително доволен от тяхното качество. "С тези обувки всяка моя стъпка бе като хороводен танц" - пише по-късно той в благодарствено писмо до завод "Яко Доросиев". В знак на признателност астронавтът подарява на заводския музей снимка от своята първа стъпка на Луната. Подарява им също предната регистрационна табелка на луномобила от Аполо-16, както и квитанция за платената му гражданска отговорност. На снимката ясно личи оставения от обувката му лунен отпечатък с текст "Това е само един 45-и номер Яко Доросиев, но е една голяма стъпка за човечеството".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    10 Sep 2024 23:21ч.

    Първата в историята на човечеството космическа разходка е направена още преди близо 50 години, така че подобни опити нито са новина, нито постижение. Въпросът е защо човечеството деградира толкова, че след десетилетия отново му се налага да прави нови първи опити за иначе отдавна осъществени неща, като "разходка в космоса", "кацане на Луната" и прочие стари постижения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куци Коньов

    10 Sep 2024 23:41ч.

    *60 години

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи