Следвайте "Гласове" в Телеграм
Агентите на Митническата и гранична защита на САЩ "рутинно извършват неразрешени претърсвания на джаджите на американците", като в някои случаи изтеглят текстови съобщения, снимки, дневници на обажданията и друга информация от устройствата и я качват в централната база данни на агенцията, където тя се съхранява в продължение на 15 години и е достъпна за 2700 оторизирани американски органи.
Откритието направи американския сенатор Рон Уайдън, който изпрати писмо до агенцията с призив за прекратяване на подобни дейности, наричайки ги "грубо нарушение на правата на американците".
В САЩ има Четвърта поправка на Конституцията, която забранява необоснованите претърсвания и задържания в страната и изисква заповедите за такива действия да се издават само от съд и само при наличие на основателна причина. Според Уайдън обаче граничните служители са злоупотребили с изключението от тази правна разпоредба, като са претърсвали съдържанието на телефоните и лаптопите на влизащите в страната, без да подозират, че е извършено престъпление. Той обаче добави, че изключението е въведено само за да се предотврати контрабандата, а не за да се позволи на агенциите да събират лични данни за граждани на САЩ и други държави.
Практикуваната процедура за "основно търсене" включва просто преглед на текстовите съобщения и снимките в устройствата на влизащите в страната лица от служител на агенцията. Но ако има "обосновано подозрение", че дадено лице е нарушило закона или представлява "риск за националната сигурност" на САЩ, с одобрението на служителя той може да пристъпи към подробно претърсване, като по възможност сваля информацията от устройството в база данни, в която могат да търсят служители на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ. Не се съхраняват записи за основните и подробните процедури за търсене, както и дневници за търсенията на служители на DHS в базата данни.
Писмото на Уайдън се позовава и на брифинг на Митническата и гранична служба през юни, в който се отбелязва, че базата данни се попълва със снимки, съдържание на текстови съобщения, дневници на обажданията, списъци с контакти и друга чувствителна информация от "по-малко от 10 000" устройства годишно. Граничните служители, каза той, също така заявиха, че правителствените служители, които искат информация от базата данни, не са съветвани да разкриват целта на исканията си, въпреки че тази практика е замислена като предпазна мярка срещу потенциални злоупотреби.
Сенаторът твърди, че граничните служители принуждават хората да отключват устройствата си за проверка, като ги заплашват с глоби до 1000 долара, съдебни дела и забрана за влизане в страната - дори за граждани на САЩ - ако откажат да предоставят пароли. В същото време представители на самата служба заявиха пред г-н Уайдън, че агенцията никога не се е опитвала да глоби пътник за отказ от сътрудничество и няма право да откаже на американски гражданин влизане в страната на това основание.
Американските активисти за правата на човека също са наясно с проблема. През 2020 г. Центърът за защита на електронната лична информация (EPIC) подкрепи съдебен иск, целящ да ограничи практиката на необосновано претърсване на съдържанието на електронните устройства на границата. Миналата година Американският съюз за граждански свободи (ACLU) и Фондацията за електронна граница (EFF) изпратиха петиция до Върховния съд на САЩ с искане да започне изслушване по проблема с неразрешеното търсене на съдържание на устройства. Правозащитниците се съмняват, че ситуацията може да се промени към по-добро без намесата на най-висшата съдебна инстанция.