За пръв път арабски лидер настоя за военна намеса в Сирия

За пръв път арабски лидер настоя за военна намеса в Сирия
Емирът на Катар стана първият арабски лидер, призоваващ в Сирия да бъдат изпратени военни, които да сложат край на кръвопролитията в страната.
<p>В интервю за &bdquo;60 минути" по CBS News Хамад бен Халифа ал Тани приозова за военна намеса на арабските страни в Сирия с цел спиране на конфликтите там.</p> <p>На въпрос дали одобрява интервенция на арабските страни в Сирия, шейх Хамад бин Халифа ал Тани отговори, цитиран от "Ройтерс": &bdquo;В подобна ситуация, за да се спрат убийствата, трябва да бъдат изпратени войски".</p> <p>За пръв път арабски лидер призовава публично за военни действия в Сирия.</p> <p>Емирът на Катар, който преди време беше в много близки отношения с Дамаск, е сред най-активните критици на действията на президента Башар Асад при потушаването на протестите в страната, отбелязва "Ройтерс". В знак на протест Катар дори отзова посланика си от Сирия през лятото.</p> <p>По данни на ООН, цитирани от Би Би Си, загиналите от началото на протестите през март са близо 5000 души.</p> <p>В петък генералният секретар на Арабската лига Набил Елараби предупреди, че Сирия е на ръба на гражданска война. Той обясни, че режимът на Асад е склонил частично на плана на организацията, който предвижда изтегляне на тежковъоръжените от улиците, започване на разговори с опозиционните лидери и допускане на правозащитници и журналисти в страната.</p> <p>Мисията на Арабската лига в Сирия беше съпътствана с множество критики, предимно заради намесата на сирийското правителство. По-рано тази седмица един от наблюдателите, участвал в нея, подаде оставка. Той определи работата на мисията като фарс именно заради намесата на сирийските власти и контрола, който те са оказвали.</p>

Коментари

  • БС2003

    14 Яну 2012 23:55ч.

    Той с американците е д--е и гащи, както, впрочем, всички арабски режими с изключение на Сирия, а по-рано и на Либия -то затова са войните против тях, не заради някаква демокрация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майн

    16 Яну 2012 16:44ч.

    Справка – държавата Катар (приветствана, впрочем, от Обама като участник в „kародното възстание“ и бъдещ „миротворец в Либия“). Форма на управление- абсолютна монархия. Това е официално казано в конституцията на държавата. Държавен глава – емир, дошъл на власт след преврат, в който сваля … баща си, през 1955-а. Официално има три жени (неофициалните са … неофициални). Демократически институти – няма. Избори – няма. Политически партии – няма. Трудово законодателство - няма. Синдикати – няма, забранени са със закон. Свобода на изповеданията – няма. Съдебна система – шариат. Чужденци нямат право да търсят правата си чрез съд, но могат да бъдат съдени, без право на адвокат и на изявления. 20% от населението – местни араби, пълноправни граждани, живеещи от петролна рента или развиващи бизнес. 80% – всевъзможни бедняци и работници, наети от Африка, Индия и Пакистан. Не притежяват НИКАКВИ права. В частност – нямат право да напускат страната без разрешение на наелите ги работодатели, представители на горните 20 %. Което си е форма на робство. Демократични завоевания – може да се пие алкохол в къщи!!!! УРА !!! Също така жените имат право да шофират. Демокрацията е победила, значи. По отношение семейното право – пак шариат. Тоест, позволено е многоженството, а за прекалено големи волности (което е по преценка на кадията и показания на съпруга) катарските дами ги заравят до гърдите в земята и от близко разстояние им размазват главите с камъни. Общо взето, държава, олицетворяваща в чист образ идеалите, в името на които прогресивното човечество преди едно известно време срина една от най-ситите, образовани, неагресивни , уредени и процъфтяващи държави в Африка…

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи