Олаф Шолц на конгреса на ПЕС в Берлин. Снимка: "Гласове"
Германският канлер Олаф Шолц благодари на Сергей Станишев за работата му като президент на ПЕС и изказа признанието си за ролята му като обединител на европейската левица в последните 11 години. Шолц направи това в заключителната реч, с която закри конгресът на социалистите в Берлин:
"Времената на промяна и предизвикателства са времена за единство и решителни действия. Ние сме най-голямото политическо семейство и с най-дълбоки традиции. Заедно имаме златна възможност да оформим бъдещето на Европа към по-добро. Ето защо, си поставяме за цел да бъдем най-голямата политическа сила в ЕП след изборите през 2024 г. Има един човек, който изигра огромна роля за успеха на нашето семейство. Истински европеец и политически лидер с опит. Благодаря ти, Сергей, за изключителната работа през последните 11 години."
Благодарност изказа и новият президент на европейските социалисти Стефан Льовен, бивш премиер на Швеция:
"Благодаря на Сергей за отлично свършената работа начело на ПЕС. Той беше чудесен представител на нашето ляво политическо семейство, защото не се отклони от ценностите ни нито за миг и показа кои са най-важните цели, към които се стремим. Освен това успя да обедини ПЕС по възможно най-добрия начин, каза Льовен.

Стефан Льовен и Сергей Станишев. Снимка: "24 часа"
По повод на войната в Украйна Стефан Льовен заяви, че Европа трябва да продължи да прави това, което прави - да подкрепя Киев.
"ЕС трябва да продължи да показва, че е единен в отговора и позициите си. Защото Русия не бива да спечели тази война. Ако оставим Путин да я спечели, то всички ние се намираме в опасност тогава", добави Льовен. И подчерта, че помощта за Украйна трябва да бъде и военна и финансова.
Много е важно в тези трудни времена Украйна да ни чувства като партньори и да знае, че и в бъдеще ще сме такива, подчерта той.

Европейският комисар по външна политика Жозеп Борел също присъства на конгреса. Снимки: "Гласове"
Станишев коментира предложението на ПЕС за Европейски пакт за енергийна сигурност.
"Трябва първо да има спешни мерки за защита на икономиката и хората. Защото те нямат време да мислят за бъдещето, сметките ще идват сега.
Трябва да се промени европейския енергиен пазар, който не отговаря на действителностите на днешното време. Пазарът трябва да бъде регулиран, защото той не работи като общ европейски пазар. Трябва да се търси общо закупуване на енергия отвън. Трябва да се направи цялостна трансформация, за да бъдем по-малко зависими от доставки на гориво и енергия извън ЕС. Било то газ, нефт. Не става дума само за Русия, но и за други източници. Защото в момента Европа кърви финансово в 2 посоки - към Русия, където Газпром декларира огромни печалби за първото полугодие, и към САЩ и другите доставчици. Това е огромна възможност и затова Зеленият преход, който изглеждаше малко абстрактен на много хора, да започне да работи и да ни прави независими и устойчиви в електро- и енергопроизводството в Европа."
"Можем да имаме грандиозни планове за бъдещето - за зеления преход, дигитализацията и други неща, но ако нямаме сега пакет незабавни мерки, които да помогнат през тази зима и следващата година на хората да оцелеят и да си плащат сметките, бизнесът да работи и запазва работните места", подчерта Станишев.

Източници: "Епицентър", БНТ, бТВ