Присъединяването на Украйна към НАТО засега е изключено, тъй като това би въвлекло страните от алианса в състояние на въоръжен конфликт с Русия. Това заявява председателят на Мюнхенската конференция по сигурността Кристоф Хойсген пред вестник Rheinische Post, съобщава ТАСС.
По думите му, приемането на Украйна като член на НАТО сега „директно би въвлякло алианса във войната, тъй като в съответствие с член 5 от Северноатлантическия договор ще бъдат длъжни да се притекат на помощ“ в конфликта с Русия.
В навечерието на започващата във вторник среща на върха на блока във Вилнюс Кристоф Хойсген подкрепи доставката на бойни самолети за Киев, а също така се изказа в полза на скорошното влизане на Украйна в НАТО. "Украйна трябва и ще стане член на НАТО веднага щом обстоятелствата позволят", посочи той.
Съпредседателят на Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ, част от управляващата коалиция) Ларс Клингбайл също е на мнение, че до края на конфликта с Русия влизането на Украйна в НАТО е изключено. „НАТО не може да приеме Украйна, докато тя е във война, в противен случай Германия и други съюзници автоматично ще станат страни в конфликта“, каза политикът в интервю за портала RND, публикувано днес. Той обаче подчерта, че на срещата на върха във Вилнюс блокът ще даде "ясен сигнал" за задълбочаване на военното сътрудничество с Киев.
По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че Украйна няма да получи покана за НАТО на предстоящата среща на върха във Вилнюс на 11-12 юли, но ще ѝ бъде изпратен силен сигнал, че „вратите на алианса остават отворени“. Той също така каза, че НАТО ще приеме многогодишна програма за военна помощ на Украйна, която трябва да се изпълнява независимо от хода на конфликта с Русия, посочва ТАСС.
НАТО прие политическо изявление на срещата на върха в Букурещ през април 2008 г., че Украйна в крайна сметка ще стане член на НАТО, но не представи План за действие за членство, първата стъпка в правния процес на страната за присъединяване към организацията.
През февруари 2019 г. Върховната рада одобри поправки в конституцията, в които е записан стремежът на страната да се присъедини към НАТО. Президентът на Украйна Володимир Зеленски многократно е заявявал, че Киев иска да получи конкретни срокове за присъединяване към алианса.
Източник: ТАСС
Следвайте "Гласове" в Телеграм