Говорихме по всички важни теми - от свързаните с вярата, до темите, свързани с актуалния дневен ред, каза пред медиите премиерът Росен Желязков след аудиенция при папа Лъв XIV във Ватикана. Желязков уточни, че със Светия отец са говорили за европейския дневен ред, войната в Украйна, ролята на Ватикана като посредник за преговори, за всички измерения на тази трагедия в Европа - хуманитарни, политически и геополитически. Поговорихме дори и за изкуствения интелект и неговите измерения за това как човешките добродетели да не бъдат заместени от виртуалната среда, каза премиерът. Желязков води българската делегация на традиционната визита в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Според Росен Желязков се вижда засилването на дипломатическата роля на Ватикана от началото на понтификата на папа Лъв XIV. „Ние се надяваме и руската страна да приеме това посредничеството, защото Ватикана е неутрална, но същевременно хуманитарно и хуманно ангажирана територия, и може да послужи като истински мост за намирането на временно и трайно решение, но всичко е въпрос на добра воля и добро желание“, добави той. По думите му папата е един ангажиран проповедник, който все повече ще влиза в ролята на дипломат.
За нашата делегация е изключителна чест, че това е първата официална делегация, която посещава папа Лъв XIV, коментира още министър-председателят.
Росен Желязков подари от името на българската делегация на Негово Светейшество папа Лъв XIV омофор – литургическа одежда, символ на духовната и епископската власт, с раннохристиянски символ на „Добрия пастир“, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Омофорът е изработен специално за случая в България от утвърдения експерт по църковни одежди Нина Димитрова. На Великден, в последната си публична изява, папа Франциск носеше такъв омофор, получен като подарък през 2019 г. при визитата си в България.
Извезаните символи върху омофора носят дълбок духовен смисъл. Кръстът символизира безусловната Божия любов и саможертвата на Христос, приемайки върху себе си греховете ни чрез разпятието, както и победата над смъртта и надеждата за Възкресението. Розата, емблематична за България, олицетворява красотата, трудолюбието и любовта, като също така е мост между земното и небесното, символ на вечността, възраждането и духовната сила. Образите на Светите Апостоли Петър и Павел, почитани в Римокатолическата църква, са духовните стълбове на Христовата вяра. Апостол Петър, изобразяван с ключове, символизира духовната и папската власт като приемник на Свети Петър, докато Апостол Павел представлява мисията на църквата в света, а книгата в ръката му е символ на неговите послания и основа на християнската теология. Двойната символика на Апостолите Петър и Павел олицетворява двете начала на църквата – устойчивостта и приемствеността, представена от Петър, и мисионерския дух и вдъхновение, носени от Павел.
На държавния секретар на Ватикана, Негово Високопреосвещенство кардинал Пиетро Паролин, бе поднесена икона, изобразяваща Свети княз Борис-Михаил – Покръстител на българския народ, съобщиха от кабинета. Този дар е свързан с националните чествания по повод 1160 години от Покръстването на българския народ. Иконата е изработена ръчно в България от изявения иконописец Жельо Маринов Желев. Негови икони са подарявани от името на правителството на Република България на дипломати, както и на папа Йоан Павел Втори, на Вселенския патриарх Вартоломей и други.