Седмокласниците в цели области едва докарват тройка по математика на Националното външно оценяване, съобщава "Сега". С помощта на големи области като София и Варна средният резултат от външното оценяване по математика и докарано до скромните 35,29 от 100 възможни. Под средното обаче остават цели области, в които резултатите са много ниски.
Това показват обявените от Министерство на образованието и науката резултати от националното външно оценяване в 7 и 10-ти клас.
София-град и Варна са единствените области, които са минали прага от 30 точки като среден резултат. Покрай големия брой ученици в тях това води до вдигане на средния успех за страната. Всички останали области са под прага от 30 точки като среден резултат, а на дъното на класацията са Сливен, Разград, Видин, Шумен, Силистра.

Анализът на работите показва, че учениците срещат проблеми с голяма част от материала и с базови умения. Около 2/3 от тях са се затруднили да прилагат свойствата на пропорциите. Проблеми има и при разчитането, използването и интерпретирането на данни, представени с текст или диаграма, както и при съставянето на математически модел на реални житейски ситуации и преобразуването му с математически методи и алгоритми. Картината е толкова лоша, колкото и миналата година – тогава средният резултат бе 35,32 т.
По български и литература в 7 клас има незначително подобрения спрямо м.г. – средният резултат е 55,04 т. при 53,6 т. за 2022 г. 9 от областите са минали прага от 50 точки. Най-нисък е резултатът по БЕЛ отново в Сливен – среден резултат 39,09 т. По БЕЛ учениците се справят значително по-добре. „Те умеят да намират и извличат информация от текст. Над 75% от седмокласниците не се затрудняват при определянето на синоними и антоними“, показва анализът на МОН. Две от задачите с избираем отговор са затруднили учениците: определяне вида на употребено в изречение местоимение и определянето на вида на изречение по състав.
При задачите с отворен отговор най-трудна се е оказала 25-а задача.

Министерство на образованието и науката обяви резултатите от Националното външно оценяване за 7 и 10 клас. Седмокласниците и десетокласниците подобряват успеха си на изпита по български език и литература, сочат данните на МОН, цитирани от dnes.dir.bg.
Средният резултат за 7-и клас е 55,04 точки. 13 ученици са постигнали максимален бал от 100 точки, 15 ученици - 99,5 точки, 34 ученици - 99 точки.
По български език и литература седмокласниците се справят успешно със задачите с избираем отговор. Повече от 3000 ученици са получили максимални или много близко до максималния брой точки от работата си върху тези задачи. Умеят да намират и извличат информация от текст. Над 75% от седмокласниците не се затрудняват при определянето на синоними и антоними. Две от задачите с избираем отговор са затруднили учениците: определяне вида на употребено в изречение местоимение и определянето на вида на изречение по състав.
При задачите със свободен отговор най-трудна се е оказала 25-а задача. През тази година учениците трябваше да разтълкуват внушенията на стихове от одата "Опълченците на Шипка" - близо 2/3 от седмокласниците са се затруднили да разтълкуват смисъла на посочените стихове.
През тази година седмокласниците работиха върху разказа "Ева, която расте и се смалява" и по-голямата част от седмокласниците са се справили с преразказа, като средният брой точки на задача 26-а е 17,8 точки от общо 35.
На изпита от националното външно оценяване по български език и литература 181 седмокласници са получили 0 точки. Това са 0,3% от явилите се ученици.
Средният резултат, постигнат от седмокласниците на Националното външно оценяване по математика, е 35,29 точки. Той е съизмерим с резултата, постигнат през миналата година. Максимален резултат от 100 точки имат 262 ученици, а 180 ученици имат 0 точки.
Източници: "Сега", dnes.dir.bg