Кирил Вътев: 178 храма са подпомогнати чрез Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г.

Кирил Вътев: 178 храма са подпомогнати чрез Програмата за развитие на селските райони 2007 - 2013 г.

Броят на храмовете, подпомогнати у нас чрез Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2007-2013 година, е 178, каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, който присъства на откриването на петото издание на Църногорски събор "В сърцето на Граово".

Събитието започна днес и ще продължи до неделя край Църногорския (Гигински) манастир "Св. св. безсребреници Козма и Дамян" над брезнишкото село Гигинци.

Министър Вътев посочи, че по ПРСР в периода 2014 - 2020 година средства ще се осигурят за 89 храма в страната, като проектите са в процес на изпълнение. Той подчерта още, че по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони отново са предвидени средства, които ще бъдат отделени за запазването на духовния и културния живот в малките населени места.

Преди началото на Църногорския събор министър Вътев посети и разгледа изпълнените проекти от страна на едноименния манастир и отбеляза, че манастирът е получил финансиране в размер на над 7 млн. лв. чрез ПРСР. С тях са извършени реконструкция на старо манастирско крило, за собственото земеделското стопанство, както и за реконструкция на пътя до манастира. В момента се изпълнява проект за над 586 хил. лв. за реставрация на художествените елементи в църквата и ремонт на сградата за поклонници в светата обител.

"Културно-духовното развитие е фактор за подобряване на качеството на живота в селските райони, намаляване на миграцията на хора, опазване на културното наследство и традиции в тези райони", заяви Вътев. 

Петото издание на Църногорския събор "В сърцето на Граово" се провежда със съдействието на Министерството на земеделието и храните и "Обединени български животновъди". Културната проява беше предшествана от колоквиум на тема "Пътуване с един багаж - Сърцето. Туризъм в реално действие. Места за настаняване из Краищенско Светогорие". Научният форум събра представители на местната власт, духовенството, научните среди, бизнеса и др. Колоквиумът бе модериран от председателя на Управителния съвет на НПО "Краищенско светогорие" Весела Барбукова. 
Бе представена визия за привличането на туристи за повече от един ден в област Перник и развитие на съвременен регионален туризъм. Присъстващите на колоквиума бяха единодушни, че за това би спомогнало изграждането на подходяща хотелска инфраструктура и места за настаняване. Споменати бяха и добрите примери около възстановяването на съществен брой църкви и манастири в област Перник чрез инициативата "Краищенско Светогорие", които вече се радват от страна на поклонници от други краища на страната. Продължава работата и по създаването на подходяща инфраструктурна свързаност до обектите.

Една от изненадите в първия ден на народния събор "В сърцето на Граово" е концертът на пернишкия камерен оркестър "Орфей" с диригент Райчо Христов. Представена бе и изложба за живота и делото на архимандрит Зиновий Поппетров - виден просветител, църковен деятел и възрожденец, родом от земенското село Враня стена.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • софиянец

    08 Юли 2023 1:46ч.

    2007 - 2013г. ъова според моите изчисления е е едн декада назад, отделно селски райони и Православно Христианство е толкова...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какви храмове, какви селски райони, какви 5 лева?

    08 Юли 2023 3:38ч.

    По конституция, църквата е отделно от държавата. Не се нахраниха тия смрадливи калимявки!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хара Мати

    08 Юли 2023 9:59ч.

    А колко кинтаж се е върнал обратно към Пачко Пачков Барцилонски?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи