Ивайло Калфин: В Бюджет 2023 няма политики, не очаквайте чудеса

Ивайло Калфин: В Бюджет 2023 няма политики, не очаквайте чудеса

"Бюджет 2023 влиза в сила късно в годината, затова не очаквайте чудеса или нещо особено да се случи през следващите пет месеца. Този бюджет е просто за да има нещо до края на годината. В него няма политики", коментира пред БНР Ивайло Калфин, икономист, бивш вицепремиер, социален и външен министър, бивш евродепутат, сега директор на Европейската агенция за подобряване на условията за живот и труд. 

Той добави, че по-любопитно е какво ще влезе в бюджета за следващата година, в който наложителни са политики. "С този механизъм, който е избран за управление, има доста голяма политическа несигурност. Липсата на ясен политически ангажимент, зад който стои мнозинство в парламента, създава съответната нестабилност". 

Според Калфин България е готова за Шенген, но това, което трябва да се случи, е решение в Нидерландия и в Австрия, което не е свързано с програмата на българското правителство. Относно срока за влизане на страната ни в еврозоната - началото на 2025 година, е прибързано очертан. 

"Подготовката за еврозоната не е политически, а икономически процес. Очаквам някое правителство да се ангажира и да си постави цели, свързани с увеличаване на производителността и на доходите - конвергенция със страните от еврозоната. Подготовката на икономиката е оставена на това, каквото се случи", посочи той в предаването "Неделя 150". 

По думите му диференцираното данъчно облагане трябва да се случи при личните доходи, защото системата в България помпа огромни неравенства и рано или късно ще вземат своята социална цена. 

Интервюто на Явор Стаматов с Ивайло Калфин в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.

Източник: БНР

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • Отвратен

    30 Юли 2023 14:32ч.

    Отдавна никой не очаква НИЩО от безродници, от хора, които се интересуват единствено от личния си интерес!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    30 Юли 2023 14:33ч.

    Напротив! Приемате ни еврото не е ли политика?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Един

    30 Юли 2023 15:00ч.

    Не, не е. Няма нормален човек, който се качва на потъващ кораб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евроатлантиците не са нормални

    30 Юли 2023 16:45ч.

    Иначе нямаше да са евроатлантици

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Габриел и Петков

    30 Юли 2023 14:34ч.

    Просто блестящи тази сутрин по Хоризонт. Талантливи млади хора зарязали рахатлъка си на Запад за да помогнат на окрадена от путлеристите България. Една от конституционните промени ще бъде връщане на паспорта на Кирил откраднат от туземците. На път отива във ноща рамковата бригада.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гражданин

    30 Юли 2023 14:58ч.

    Да си вземат багажа и директно там, откъдето са дошли. Не сме ги викали и нямаме нужда от тях!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие нямате, ама те имат нужда да ви досъсипят и доограбят.

    30 Юли 2023 15:02ч.

    Докато не постигнат целта си, няма отърване. Примирете се. Хайверът и шампанското са за тях. За вас е папуреното брашно, в случай че благоволят да ви го оставят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • знаете ли че

    30 Юли 2023 14:41ч.

    Чета в един сайт за трейдърски стратегии. И авторите използват много често "аз не съм агностик". Това е заместваща дума на "аз не съм идиалист" - "аз вярвам в материалистическият диалектизъм".. Да сетих се, че и Маркс е бил такъв. Идеализът и материализмът са два отделни полюса. Идеализмът вярва - че всичко въпрос на вяра и плод на нашият ум. Материализмът вярва в логиката на 100%. По принцип християнството вярва - че битието определя съзнанието, и богат няма да влезе в раят. Ако даваш ще ти се даде, ако нож вадиш от нож ще умреш, ако прощаваш ще ти се прости. Та, забелязвам, че стратегиите на МАСОНИТЕ, световната власт и конспирации, планове, са агностични. Китай и японците, също планират и ползват агностизмът. Англия, Германия, САЩ, в историята си, икономиките си.. Латинска Америка, Русия, Източна Европа, Ориентът, Турция, арабите, те са гностици, ИДЕАЛИСТИ, вярват във вярата, че това което искат ще стане, дори ако логиката не на тяхна страна. Хазарт.. нещо като комарджията.. Айн щайн е попитал ДЕСНИТЕ - ИДЕАЛИСТИТЕ, дали вярват - че Луната съществува само докато я виждат. Попитал такива физици. Ленин пък е писал за такова нещо, за емпирокритизмът, срещу такива физици - идеалисти, вярващи в квнтовата неопределеност - "попщината" - както ги определя. Да квантовата неопределеност връща идеята на дясното, че бедност и богатство зависи от позитивното мислене - ПОЗИТИВИЗМЪТ. Тоест всеки сам си е виновен, съществува само егоизмът и собственият свят и собствената воля. Тоест всичко произлизало от умът, съзнанието определя битието. (само констатирам)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жълт котарак

    30 Юли 2023 14:49ч.

    Научи се да пишеш граматически правилно и тогава пиши разсъжденията си, моля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това словесно, дето си го надробил,

    30 Юли 2023 15:05ч.

    да го посолиш и изсърбаш с един краешник от щурчова погача.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бюджет 2023

    30 Юли 2023 14:51ч.

    утъпква пътеката на България към Шенген и еврото и слага възпиращ наморник на родните изкуфели русороби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    30 Юли 2023 14:59ч.

    Каго гледам колко сте неграмотен, очевидно е кой е изкуфял!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Естествен роман, Г. Негосподинов

    30 Юли 2023 18:26ч.

    До 14:26 Любител на кенефната поезия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българофоби нямат място във властта

    30 Юли 2023 15:28ч.

    Чудеса очаква единствено Кокорчо, който е готов да умори българите, но да се придържа към подадената им от вън линия за Еврозоната, че и акушерката вече е изпразнила хазната. Не стига, че крадат безскрупулно и на едро, но и посягат на Конституция, национален празник, децата чрез НПО джендъри и продават всичко българско на безценица срещу комисионни и рушвети, а за усрайна това е безплатно и количествено доволно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТАЙНА

    30 Юли 2023 15:42ч.

    Да не би да сме леви, социалисти, и да вярваме, че ЕС, НАТО, САЩ, са леви и социалисти, да правят СВОБОДА, РАВЕНСТВО, БРАТСТВО. И да - чакаме да станем равни с тях? Колкото Латинска Америка станаха равни с тях. Дясното мислене трябва да очаква ние да сме слугите в НТО, ЕС. В ЕС има четири помещения, етажа. Ние и Румъния, Македония, сме най долното, ЧЕТВЪРТОТО. Третото са Варшавската тройка-четворка и ПРибалтиките. Второто са Италия, Гърция, Португалия и Испания.. Мексико, Чили, кой? Кой в Латинска Америка не е градинар и слуга в градината на САЩ. И робът, слугата, няма нужда от картечница, нито да бара в касата, да прави пари... Ето защо и нашата армия няма да има никога добра боеспособност, СЛУГА СЛУГИ, ДА??!!!!!!! Или вярвате, че ЕС, НАТО, САЩ - СА ЛЕВИ??? ОБИЧАТ РАВЕНСТВОТО, ИСКАТ РАВЕНСТВО, ДА ПРАВЯТ ДРУГИТЕ БЛАГОДЕНСТВАЩИ???? Да знам, че хората са глупави и вярват в чудеса, мислят парите - МАМОНЪТ - кесаревото, за съвместимо с БОЖИЕТО. Не знаят, как Йова - Господът на който служеха юдеите, е закреймил роялизмът и дясното, като робство и гнет. Блудният син е изхарчил наследството си в живот в ДЯСНОТО. Българите направиха това с приватизацията, и раздържавяването на здравеопазване и всичко. Граденото от бащи и деди. Покривът се отдели от стените, стените от основите, това е дясното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само за мислещи

    30 Юли 2023 16:06ч.

    Чета в един сайт за трейдърски стратегии. И авторите използват много често "аз съм агностик". Това е заместваща дума на "аз не съм идиалист" - "аз вярвам в материалистическият диалектизъм".. Да сетих се, че и Маркс е бил такъв. Идеализът и материализмът са два отделни полюса. Идеализмът вярва - че всичко въпрос на вяра и плод на нашият ум. Материализмът вярва в логиката на 100%. По принцип християнството вярва - че битието определя съзнанието, и богат няма да влезе в раят. Ако даваш ще ти се даде, ако нож вадиш от нож ще умреш, ако прощаваш ще ти се прости. Та, забелязвам, че стратегиите на МАСОНИТЕ, световната власт и конспирации, планове, са агностични. Китай и японците, също планират и ползват агностизмът. Англия, Германия, САЩ, в историята си, икономиките си.. Латинска Америка, Русия, Източна Европа, Ориентът, Турция, арабите, те са гностици, ИДЕАЛИСТИ, вярват във вярата, че това което искат ще стане, дори ако логиката не на тяхна страна. Хазарт.. нещо като комарджията.. Айн щайн е попитал ДЕСНИТЕ - ИДЕАЛИСТИТЕ, дали вярват - че Луната съществува само докато я виждат. Попитал такива физици. Ленин пък е писал за такова нещо, за емпирокритизмът, срещу такива физици - идеалисти, вярващи в квнтовата неопределеност - "попщината" - както ги определя. Да квантовата неопределеност връща идеята на дясното, че бедност и богатство зависи от позитивното мислене - ПОЗИТИВИЗМЪТ. Тоест всеки сам си е виновен, съществува само егоизмът и собственият свят и собствената воля. Тоест всичко произлизало от умът, съзнанието определя битието. (само констатирам) .... Английската материалистическа мисъл по това време е представена от мислители като Джон Толанд, Антъни Колинс, Дейвид Хартли и Джоузеф Пристли. Материалистичните идеи намират отражение в историята на източната философия (Китай, Корея, Япония, Индия). Материализмът на Фойербах по-късно ще повлияе на Карл Маркс. Решаващо влияние върху европейската философска мисъл материализмът придобива в XIX век (Карл Маркс, Фридрих Енгелс, Лудвиг Фойербах, Давид Щраус, Якоб Молесхот, Карл Фохт, Лудвиг Бухнер, Ернст Хекел, Карл Дюринг). През 1870-те в Европа се появява нова философска и политическа теория, наречена марксизъм. Нейният основател, Карл Маркс, обяснява света и неговите закони, като подчертава материалистичните аспекти на живота като двигатели насветовната история, и затова нарича теорията си материализъм. Карл Маркс и Фридрих Енгелс, преобръщат идеалистичната диалектика на Хегел с главата надолу, като въвеждат две различни понятия: диалектически материализъм и исторически материализъм. Диалектическият материализъм е философско направление, изучаващо закономерностите и същността на битието, отношението на човека към света и историческите изменения на това отношение в процеса на практически и теоретически действия. Диалектическият материализъм е създаден от Карл Маркс и Фридрих Енгелс през XIX век и след това доразвит от Ленин през XX век. Той се счита за идеологическата основа на марксизма. Най вече е опозиция на хаосът оставен от идеализмът. Идеализмът е пропагандата на висшата класа. Идеализмът отхвърля логическите мисловност и реалности.. Идеализъм е философското течение, според което фундаментът на реалността, или на реалността, такава каквато я познаваме, е мисълта, или по друг начин казано – нематериалното. Епистемологически, идеализмът се проявява като скептицизъм относно познаваемостта на всяко нещо, зависимо от ума. В социологически план, идеализмът набляга на това как човешките идеи – особено вярванията и ценностите – оформят обществото. Като онтологична доктрина, идеализмът стига още по-далеч, заявявайки, че всички неща се състоят от мисъл и дух. Крайна версия на идеализма е разгърната във философското течение солипсизъм. Религиозната и философска идея за превъзходството на нематериалното и свръхестественото над материалното и естественото е древна и повсеместна. Все пак, може би най-ранните запазени твърдения, че светът се корени в мисловното и духовното, са от Индия и Гърция. Хинду идеализмът в Индия и гръцките неоплатонисти извеждат пантеистични аргументи за всемирно съзнание, което е в основата на природата на реалността. Школата Йогакара, възникнала сред Махаяна будизма в Индия през 4 век сл. Хр., основава своя идеализъм в голяма степен на феноменологичнен анализ на личното преживяване. Този поглед към субективното изпреварва Джордж Бъркли, който възражда идеализма през 18 век в Европа, чрез скептични аргументи против материализма - логиката - наукато - познаваемото. Начело с Имануел Кант, немските идеалисти като Георг Хегел, Йохан Фихте, Фридрих Шелинг, и Артур Шопенхауер са водещи във философията на 19 век.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ъъъ, ясно

    30 Юли 2023 16:29ч.

    Изказването е от рода, ето ме, още съм жив, напомням за себе си и желая да продължа да ви представлявам, вас глупавите българи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи