България подкрепя членството на Република Македония в ЕС и НАТО

България подкрепя членството на Република Македония в ЕС и НАТО
България подкрепя членството на Република Македония в НАТО и Европейския съюз, както разбира се и на всички страни от Западните Балкани. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски след срещата си с премиера на Македония Никола Груевски в Кюстендил, съобщава БГНЕС. Държим на договор за добросъседство и сътрудничество и се надяваме работата по него да продължи в по-ускорени темпове, заяви Орешарски.
<p>Според българския премиер за изглаждане на съществуващите различия би било добре да организираме още чествания на отделни исторически събития и личности, които се интерпретират по различен начин от двете страни. Пламен Орешарски е запознал с тази си позиция македонския си колега.&nbsp;По думите на Орешарски с Никола Груевски са имали откровен разговор на четири очи.</p> <p>Днес имаше и срещи на министъра на външните работи на Македония Никола Попоски, на транспорта Миле Янакиевски, на земеделието Любчо Димовски с българския вицепремиер Зинаида Златанова, транспортния министър Данаил Папазов, на земеделието Димитър Греков и на външните работи Кристиан Вигенин.</p> <p><em>Както и в началото казах на срещите бяха обсъдени и други въпроси и ние считаме, че определените различия в политически и външнополитически план не трябва да бъдат никаква пречка за развитие на двустранните взаимоотношения в икономически, търговски план и като план за по-добрата връзка на инфраструктурата. Считаме, че това е важно за по-добрата връзка между хората, живеещи в двете страни</em>, добави Орешарски. Той благодари на македонския си колега за откровения стил при разговорите.</p>

Коментари

  • ?

    29 Юли 2013 0:39ч.

    На дипломатически език „разговорите са протекли в дух на откровеност” означава, че нищо не са се разбрали. Какво като ги признахме първи и ги подпомогнахме с военна техника, за благодарност антибългарската кампания се засили. Български делегации се прогонваха, правеха се филми с откровена антибългарска насоченост. Ако в Македония се наречеш открито българин те очакват репресии, дори и съд. А сега им се слагаме с обещанието да ги подпомогнем за членство в ЕС. Македонците са непоправими. Тази страна се управлява от просръбска върхушка. А най-същественото е, и те много добре го знаят, че нямат своя история като самостоятелна държава, ако не е мита за Александър Македонски, който е в основата на историческото им самочувствие. От другата страна албанците пък го считат за албанец и името му било Лека и не е далеч времето когато голяма част от Македония ще бъде албанска провинция. Още сега албанците настояват да се проведе преброявана на населението на Скопие и твърдят, че в мнозинството са албанци, отделно, че исторически го считат за населено място основано от албанци и наименованието му било Скуп. Албанската стратегия за решаване на националния им въпрос се основава на тактиката стъпка, по стъпка като първата стъпка бе Косово, а втората ще е бъде Македония. Правени са пресмятания, че при 20 годишните броя на македонците и албанците са по равно, а при 16 годишните албанците са в повече. Истината е много проста, една и съща история не може да се раздели между два народа, които са се обособили в две отделни държави.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    29 Юли 2013 19:11ч.

    Актуална ли е снимката по-горе ? Наистина ли двамата министър-председатели и други министри са без вратовръзки ? Това е навярно онази прочута приемственост между властите в България - след мутро-простаците следват пак мутро-селяндури. Върховно постижение !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • някой

    29 Юли 2013 20:22ч.

    Македонският политически връх категорично не желае членство в НАТО и ЕС, но се страхува да го каже открито и ясно. Вероятно този процес ще получи развитие по принуда, но след Сърбия. Обещанието, че ги подкрепяме няма никакъв смисъл. Те стоят много по-близо до Словения и Хърватия и ако се нуждаят от някаква помощ ще я получат от тях, но в никой случай от България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .

    29 Юли 2013 20:51ч.

    Който не разбира от протокол да не се обажда, защото се излага и най-вече показва интелектуалното си ниво. Работни срещи най-често се провеждат без вратовръзки, с което се демонстрират по-близки отношения от официалните. Срещи без вратовръзки провеждат и най-големите в света. Дано не прочетат горното заключение Обама и Путин. Виж да се обадиш когато президента Желев на прием в посолството на САЩ се ръкува с американския посланик с наметнато сако на лявата, а жена му отне недопитата чаша, това е друго.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи