Бомбардировки в Сирия, ново гласуване в ООН

Бомбардировки в Сирия, ново гласуване в ООН
Сирийският град Хомс отново е бил бомбардиран в събота сутринта, въпреки прекратяването на огъня и само няколко часа преди гласуването в Съвета за сигурност на ООН за изпращането на мисия от наблюдатели в размирната арабска държава.
<p>Сирийските сили са бомбардирали центъра на Хомс, един от знаковите градове на всенародното надигане срещу режима на Башар ал Асад. Това на практика означава край на прекратяването на огъня, което влезе в сила в четвъртък в Сирия.</p> <p>Това съобщават източници от опозицията. Поради ограничения достъп на западни медии, информацията не може да бъде потвърдена от независим източник, уточнява &bdquo;Ройтерс&rdquo;.</p> <p>В Хомс &bdquo;имаше нарушения, но не и сражения между армията и бунтовници&rdquo;, е заявил пред Франс прес Рами Абдел Рахман, председател на сирийската Обсерватория за правата на човека. Град Хомс е наричан &bdquo;столица на революцията&rdquo;, уточнява агенцията.</p> <p>В Ню Йорк членовете на Съвета за сигурност на ООН ще гласуват проекторезолюция за изпращането в близките дни на предварителен екип от трийсетина невъоръжени наблюдатели. Той трябва да бъде прелюдия към изпращането на мисия от 250 души.</p> <p>Няколко часа преди гласуването обаче Русия, която е важен съюзник на режима на Башар ал Асад, и западните страни все още не можеха да се разберат по някои текстове в проекторезолюцията. Москва е против поставянето на много условия пред Дамаск.</p> <p>Западните страни изискват, от своя страна, серия от гаранции за сигурността на наблюдателите, тяхната свобода на движение, която трябва да бъде "пълна, безпрепятствена и непосредствена&rdquo;, както и конфиденциалност на придвижването им в страната.</p> <p>Текстът е с много по-малка принуждаваща сила за Дамаск, отколкото предишните две проекторезолюции, които Русия и Китай блокираха в Съвета за сигурност. Москва успя да премахне искането за &bdquo;безпрепятствен&rdquo; достъп на наблюдателите и изключи осъждане на нарушенията на човешките права в Сирия.</p> <p>Миналия декември там бе изпратена мисия от 165 наблюдатели от Арабската лига, но те бяха прогонени от ескалацията на насилието, довела до смъртта на повече от 10 хил. души от началото на март м.г. досега.</p>

Коментари

  • дрън-дрън

    14 Апр 2012 23:52ч.

    Мисията от Арабската лига беше изтеглена, защото започна да дава инфо и за безчинствата на т.н. опозиция. Сега ще се опитат да натресат на Сирия косовския сценарий за международна мисия на уж \"наблюдатели\" като прелюдия на пряката военна намеса. Там първо подлъгаха сърбите да изтеглят войските си от Косово, където веднага се намърда АОК, а после им спретнаха инсценировката \"Рачак\" , с \"масово убийство на цивилни лица\", начаса легитимирано от \"наблюдателите\" с \"безспорни доказателства\", което послужи за повод за подготвената отдавна от НАТО военна намеса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    15 Апр 2012 5:20ч.

    След американските военни намеси по света почти винаги като последствие остават проблеми в регионите. Едно такова тяхно творение на Балканите е измислената държава Косово, като след него те се изхлузиха и оставиха проблемите на грижите на ЕС. Скоро проблемът „албанския фактор”, през Македония ще се усети и на нашата граница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?

    15 Апр 2012 6:27ч.

    Още нещо във връзка с горното, тъй като нашето внимание е насочено преди всичко към отдалечени райони от нас, а не обръщаме внимание на случващото се в непосредствена близост. Преди време един немски журналист бе нарекъл албанците „палестинците на Балканите”. Ако някой не знае, нека знае, че албанците считат славяните и нас българите като пришълци от руските степи и тундри, като сме нахлули и завзели изконните земи на техните прадеди илирите, за чиито потомци те се считат. Най-елементарно е да се вземе молив и сметне, че гъстотата на населението в Албания и Косово, в сравнение с регионите около тях е от 2 до 3 пъти по-голяма, като се има предвид, че територията в тези страни 2/3 е планинска. Албанците търсят наоколо зад техните граници жизнено пространство и в това отношение се надяват изключително в подкрепата на досегашния си най-голям съюзник САЩ. Стигна се дори до там, че албанците нарекоха наскоро Скопие най-големият албански град на Балканите. Време е да гледаме не оттатък морета и планини, а какво става на няколко десетки километра от нашата граница.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ???

    15 Апр 2012 17:35ч.

    ??сега и от Албанците ли да се плашим.Албания в НАТО ли е?Ще прекроява границите ли?Ако е така ,то Гърция и Сърбия са "по-страшни".Нали и ние искаме да си "връщаме" Македония.С такова мислене "далеч"ще стигнем?Впрочем албанците са мощен фактор на Българщината в Македония,тъй като,верни на своята традиция,непоколебимо считат македонците за Българи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ????

    15 Апр 2012 20:12ч.

    Я попитайте албанците защо наричат българското малцинство в Албания „македонци” и защо ги карат да учат по буквари и учебници издадени в Македония??? Нашите президент, премиер и др. не можаха да убедят албанските управници да признаят малцинствен статут на българите в Албания, чието присъствие там е доказано и археологически и исторически. Който не е запознат с албанската стратегия за решаване на националния им въпрос да не се обажда. Първата стъпка в тази стратегия бе Косово и тя се оказа успешна. След нея следва Македония, като в най-добрия случай Македония се федерализира на райони по етническо присъствие, което и сега до голяма степен е изградено и се чака удобен момент за узаконяване. Албанците не са съгласни със сегашните граници на своята страна, установени от Лондонската конференция и ги считат за несправедливи. Косово е пример, че границите понастоящем на Балканите, най-вече с помощта на НАТО, могат не само да се изменят, но и да се създават нови държави. Само чакайте и гледайте какво ще се случи на 28 ноември т.г. по повод 100 годишнината от независимост на Албания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ???

    15 Апр 2012 23:41ч.

    Гърците пък си имат "мегали идея", според която земите на юг от Балкана са техни!Ха сега де?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ????

    16 Апр 2012 2:26ч.

    Само че гърците си нямат две държави, а албанците си имат и още ще имат. Албанците се заканват и на гърците да видят сметката, но още не им бил дошъл редът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимка

    16 Апр 2012 7:55ч.

    Най-лошото е, че групата, която управлява Македония и се изхранва от лъжата, че има отделен македонски народ няма да се откаже от келепира и ще остави албанците да вземат и Македония. тях не ги интересува какво ще стане с нея. Това население досега не е било обявявано само за албанско, но и това ще стане с помоща на полиштическата коректност на Европа и САЩ.Докато не се събудят обикновените хора и не се появи силно движение за присъединяване към България, няма да има гаранция,че тая \"държава\" ще я бъде. Нека да вземат пример от кипърците! Като тигри се бориха за Еносис- присъединяване към Гърция. Против англичаните- съюзници в НАТО. Не успяха. Изтърпяха и една война. Окупираха им половината остров. Но поне опитаха. Държаха се достойно, като мъже, една дума не казаха против майката Гърция. И сега живеят с чиста съвест и в благоденствие. Имат гърците две държави, ????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • `Анонимка

    16 Апр 2012 8:02ч.

    Апропо, нека да си спомним,че тая година е 100 години от Балканската война.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ???

    16 Апр 2012 21:00ч.

    всички тия раздъждения по-горе не биха били излишни ако сега беше 1912 година.Ако за някои светът е съшия - да се въоръжаваме и да дрънчим оръжието та да треперят комшиите.Как си представяте прекрояване на границите сега и при наличието на НАТО и членството и на комшиите ни в него - не ми е ясно.Нейсе,всеки затова си има глава на раменете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ????

    17 Апр 2012 3:39ч.

    А кой нападна Сърбия, има-няма само преди десетина години и кой създаде Косово – НАТО, който не пита никоя от балканските страни, защото те са безгласна буква, а тези от тях, които са членове на НАТО така и не участваха във офанзивата. Защо се правим на ударени. Сега към „бурето барут” – Балканите е добавен и фитилът, който албанците непрекъснато напомнят, че могат да го запалят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ???

    17 Апр 2012 19:40ч.

    Уважаеми ????.нашите гледища са противоположни.Ти явно си съгласен с начина по който сърбите третираха косовските албанци.И смяташ че ние(т.е.НАТО)трябваше да седим и да гледаме безпомощни това грубо посегателство върху исконните права на човеците.Достатъчно тежка и до днес е грешката със закъснялата намеса на НАТО в Босна,където бяха избити над 100 хиляди невъоръжени босненски славяни.Освен това,както се вижда,никой не се меси на Сърбия във вътрешните работи.Ако не бяха започнали етническото прочистване-сега нямаше да има държава наречена \"Косово\".Благодарение на НАТО някои крайни злоупотреби станаха невъзможни.За съжаление ,нещата винаги са несъвършенни . А пък албанците ако наистина си играят с барута,също няма да бъдат толерирани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи