В. Тончев: Наследството от ГЕРБ при еврофондовете е трагично

В. Тончев: Наследството от ГЕРБ при еврофондовете е трагично
Наследството, което ГЕРБ завеща в усвояването на еврофондовете, е трагично, заяви социологът Васил Тончев, цитиран от БГНЕС. "Виждаме, че наследството, което оставят в тази сфера, е трагично. И най-ясният показател за това е, примерно, да се сравним с Гърция. Там усвояват еврофондовете почти 100 процента", добави социологът.
<table cellpadding="0" cellspacing="0"> <tbody> <tr> <td> <p>Според него причината за това е, че там <em>процедурите са почти директни - подписваш договора и си получаваш парите, а ако не изпълниш условията, може някога и да ги върнеш</em>.</p> <p><em>Това, което е при нас, и начинът, по който са направени нещата, показва, че всичко е оплетено в една трагична ситуация. Такава, че да не може да се работи и да се усвояват европейските пари. У нас има една бюрокрация, която да може да контролира нещата и направо да рекетира съответните изпълнители по договорите</em>, заяви социологът.</p> <p>Пример за това според него е замразяването на плащанията от страна на Европейската комисия&nbsp;по Оперативна програма &quot;Околна среда&quot;, <em>което спука пропагандния балон на ГЕРБ за успешно усвояване на еврофондовете</em>.</p> <p><em>Виждаме, че нещата са трагични. Не само по &quot;Околна среда&quot; виждаме, а и по останалите програми ние просто не можем да усвоим парите, които ни се предоставят</em>, категоричен е Тончев.&nbsp;Той предупреди, че партийното говорене е опасно. <em>Ние отново се държим неточно. Отново, ако погледнем в Гърция, там също са постоянно партийно противоборство, но когато се изправят пред ЕК или където и да е в света, те са единни. При нас е точно обратното &ndash; ние отиваме там като на арбитраж, да се топим един други, за да може някой си да натопи другия, а не да получи дивиденти за себе си</em>, заяви Васил Тончев.</p> </td> </tr> </tbody> </table>

Коментари

  • kocev

    26 Ное 2013 21:40ч.

    За условията и изискванията към кандидатите за получаване на субсидии по така наречените Европейски фондове: Сравнете огромния брой документи и сложност изискваща специална подготовка на изработващия, които трябва да подготви и изпрати кандидата в България, както и кратките срокове /10-15 дни/ за подаване след &quot;отваряне&quot; на съответната процедура, с тези в другите държави членки на ЕС. Ще видите фрапиращи разлики в ущърб и бюрократично затруднение за българските кандидати. Често се изискват и документи, за които има достатъчно данни и информация във вече наличните регистри в държавната администрация. Също така и прекалено дългите срокове за проверка и отговор към кандидатстващия и изключително кратките срокове за съответните допустими допълнения и корекции. Това трябва &quot;рязко&quot; да се промени и да се опростят допустимо процедурите и изискванията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • коцев

    26 Ное 2013 22:25ч.

    Този откога започна да се изказва за усвояването на еврофондовете ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи