В. Димитров: Най-добрите спасители за КТБ са други банки, не държавата

В. Димитров: Най-добрите спасители за КТБ са други банки, не държавата
Не е добра идея основен акционер в Корпоративна търговска банка (КТБ) да стане Българската банка за развитие, която е с държавно участие - най-добрите спасители на банки са други банки, а не държавата. Това коментира в интервю за Дарик радио проф. Валери Димитров, бивш председател на Сметната палата и специалист по банково право.
<div id="textsize" style="overflow: hidden; display: inline; width: 622px; padding-bottom: 15px; color: rgb(63, 63, 63); font-family: tahoma; font-size: 14px;"> <p>Според него е добре Фондът за гарантиране на влоговете да участва само като временен спасител и преходен акционер в КТБ, дългосрочно обаче трябва да се търсят инвеститори, които да гарантират стабилността на банката и да върнат доверието на клиентите.&nbsp;Не виждам причина опериращите в България банки да не бъдат допуснати да участват в спасяването на КТБ, добави проф. Валери Димитров.</p> <p>&bdquo;Тук основният въпрос е, след като досегашните основни акционери са лишени от право на глас, очевидно е, че или те сега трябва да осигурят ликвидност на банката, да осигурят достатъчно средства, за да се успокоят вложителите и другите кредитори на банката, или те трябва да бъдат заменени с други основни акционери. Това очевидно ще стане чрез увеличаване на капитала на банката, при което новата емисия ще бъде насочена към други инвеститори, които ще станат акционери в банката&rdquo;, коментира проф. Димитров.&nbsp;</p> <p>&bdquo;Фондът за гарантиране на влогове може да бъде използван като временен акционер спасител на банката. След това той и Централната банка трябва да намерят достатъчно надеждни нови инвеститори. За мен най-доброто е това да бъдат други банки. Българските банки по начало, които оперират на българския пазар, те са с висока капиталова адекватност, ликвидни, в много добро състояние. Не виждам причина да не им бъде дадена възможност те да оздравят тази банка. Може това да бъде или една голяма банка, или група от банки, които да осигурят тази ликвидност. Но когато става дума за спасителни операции най-добре това да бъде направено с частни пари, не с държавни пари, категорично. Най-добрите спасители на банки са други банки&rdquo;, добави бившият шеф на Сметната палата.<br /> <br /> &bdquo;Ако има такава идея, основен акционер в банката да стане Българската банка за развитие, това е лоша идея. Тя е банка с държавно участие. Влизането на държавата, макар и косвено, като спасител на една банка и като основен акционер, не е добра идея. Образно казано да се стига до национализация на банка като трайно състояние, това не е добра идея&rdquo;, каза проф. Димитров.&nbsp;<br /> <br /> Според него &bdquo;опитът от банковите фалити в периода 1996-1997 г. добре показа как държавата се справя като основен акционер на банките. Категорично това не е удачен вариант&rdquo;.</p> </div>

Коментари

  • Алекс

    24 Юни 2014 0:26ч.

    От къде на къде пък държавата ша спасява банкстерските организации? Ако моя бизнес фалира, държавата ще ме спаси ли? Ми не, разбира се ! Така и банкстерите да се оправят сами, а не да са свещени крави. Точка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Корпоративна Търговска Банка

    24 Юни 2014 0:44ч.

    За мустакатият пишман банкер - габровският циганин Цветан Василев и неговата Корпоративна Търговска Банка - клиентите са му скъпи. Сега ще пият по една студена вода и ще сънуват високите лихви за които се полакомиха. Сега пишман банкера се крие във Виена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи