Днес работещите в трите обществени медии излязоха на протест с искания за достойно възнаграждение. Минимум 15% увеличение на заплатите искат синдикалните организации КНСБ и КТ "Подкрепа" в БНТ, БНР и БТА. Необходимите допълнителни средства от бюджета са общо 14 млн. лева - 6 млн. лева за БНТ, 5 млн. лева за БНР и 3 млн. лева за БТА.
Изпратено е писмо до финансовия министър за спешна среща, на която да бъдат обсъдени възможностите как това да се случи.

Протестът под надслов "Трудът в медиите има стойност" започа в 12 ч. и блокира кръстовището пред Софийския университет.

Недялко Данов, оператор, Стачен комитет на БНТ: "Ние искаме достойни възнаграждения за достойния ни труд. Защото се оказва, че системното недофинансиране на трите държавни обществени медии всъщност поставя под въпрос съществуването на нашите професии за в бъдеще. БНТ е бюджетно предприятие и се финансира от държавния бюджет, но се оказва, че от 2009 година до този момент няма нито един лев в перо разходи за персонала - това са трудовите възнаграждения на служителите."
Дарина Григорова, БНР: "Финансирането на БНР и на БНТ е на час програма, както БНР, така и БНТ не прави само програма. То е и в интернет, то е навсякъде, така че не може да бъде ограничено само с един час програма и по този начин да се измерва труда на IT-специалисти, на музиканти, на звукорежисьори, на архивния фонд, на Златния фонд - там също са хора с висше образование, които получават изключително ниско възнаграждение."
Валерия Димитрова, БТА: "Една заплата нето между 1100 и 1300 лева каквато получава млад репортер в БТА е крайно недостатъчна за нормален начин на живот. Тези хора стоят при нас около 1-2 години като през това време са ангажирани най-опитните ни репортери, най-опитните ни редактори да ги обучават и след като мине този период те си тръгват."

Екипите на БНТ продължават да изпълняват служебните си задължения и няма да има прекъсвания на програмата и промяна на програмната схема.
Източник: БНТ
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм