Съдът прекрати и второто дело за конфискация срещу Христо Бисеров

Съдът прекрати и второто дело за конфискация срещу Христо Бисеров
Софийският окръжен съд (СОС) е прекратил и второто дело за конфискация на имущество срещу семейството на бившия зам.-шеф на парламента и на ДПС Христо Бисеров, показва проверка на правния сайт "Лекс". Въпреки че процесът беше възобновен от Върховния касационен съд (ВКС) в началото на годината, преди дни съдия Евгения Генева от СОС за втори път го е прекратила, като е оставила без разглеждане иска на Антикорупционната комисия, който е за над 4 млн. лева.

 

Делото е резултат от разследването за пране на пари и данъчни престъпления срещу Бисеров и доведения му син Ивайло Главинков. То започна през 2013 г. Обвиненията срещу Главинков за пране на пари не стигнаха до съд, докато бившият депутат от ДПС беше оправдан за данъчни престъпления. През 2015 г. Антикорупционната комисия обаче заведе две дела за конфискация срещу Бисеров, съпругата му Мария и Главинков.

 

Едното беше в Софийския окръжен съд, като искът на комисията е срещу Мария Бисерова, Главинков и управляваната от него фирма "Солари Елов дол", а общият му размер е 4 081 099 лева. След като паднаха обвиненията срещу Главинков за пране на пари, съдия Генева от СОС прекрати делото, а определението беше потвърдено от Софийския апелативен съд, макар докладчикът Красимир Машев да беше на особено мнение, тъй като не споделя виждането, че прекратяването на наказателното дело е пречка пред процеса за конфискация.

 

Разнородната практика доведе до тълкувателно решение на ВКС в края на м.г., с което беше прието, че прекратяването на наказателното дело е абсолютна процесуална пречка за продължаване на процеса за конфискация. Последва остра реакция на КПКОНПИ, откъдето обявиха, че решението ще доведе до прекратяването на поне 20 проверки и дела за над 20 млн. лв. Парламентът преодоля решението на ВКС, след като с промени в закона регламентира, че и за висящите дела по стария закон за конфискация, а и за тези по действащия, прекратяването на наказателното дело или оправдателната присъда не са пречка за продължаване на делото за отнемане на имуществото.

 

Така ВКС постанови възобновяването на прекратеното на две инстанции дело срещу семейството на Бисеров и го върна на СОС.

 

Междувременно обаче последва неочаквано развитие на второто дело за конфискация за близо 2 млн. лева, по което ответник е и лично Христо Бисеров. То беше прекратено на първа инстанция от Софийския градски съд още преди последните изменения в закона, които не обвързват делото за конфискация с изхода от наказателния процес. През юни обаче състав на Софийския апелативен съд (САС), председателстван от шефката на съда Даниела Дончева, реши, че гласуваните от депутатите промени противоречат на правото на Европейския съюз (ЕС) и така потвърди и на втора инстанция прекратяването на делото. Съдия Дончева, която беше и докладчик по него, написа в определението, че промяната в Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (ЗПКОНПИ) (според която дори подсъдимият да е оправдан за престъпление или делото срещу него да е прекратено, това не е пречка за производството по конфискация) от 3 януари 2019 г. ясно и недвусмислено противоречи на Директива 2014/42/ЕС за обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз.

 

Затова САС приложи директно директивата, която има преимущество пред националното право, а в нея се казва, че "конфискация означава окончателно отнемане на имущество, постановено от съд във връзка с престъпление". В случая с Бисеров пък престъпление няма, тъй като той беше оправдан за данъчни и валутни престъпления, а обвиненията в пране на пари отпаднаха още преди края на делото.

 

От застъпеното виждане на САС се възползва Главинков, който чрез управляваната от него "Солари Елов дол" - ответник по второто дело за конфискация в СОС, поиска и то да бъде прекратено.

 

Пред окръжния съд фирмата е мотивирала позицията си за недопустимост на производството, като се е позовала именно на цитираната от съдия Дончева директива. Така и съдия Генева от СОС е възприела позицията на апелативния съд, за да прекрати повторно делото. Според нея преодоляното от парламента тълкувателно решение на ВКС остава актуално, защото извлича аргументи именно от Директива 2014/42 ЕС, за да постанови, че прекратяването на наказателното дело е абсолютна пречка пред това за конфискация.

 

"Настоящият състав споделя това становище, защото намира, че е съобразено с принципната позиция и трайната тенденция при тълкуването на законите за т.н. "гражданска конфискация" от ВКС...Въпреки че тълкувателното решение касае отменена правна норма от националното право, то илюстрира дълбокото и обосновано убеждение на съда, тълкуващ закона и унифициращ съдебната практика. По изложените съображения съдът намира, че делото следва да бъде прекратено", се казва в определението на съдия Генева, което антикорупционната комисия може да обжалва пред апелативния съд.

 

 

 

 

 

Коментари

  • БАЙ ХОЙ

    27 Sep 2019 16:20ч.

    "Знам толкова много, че няма как да ме осъдят!" / Хр. Бисеров /

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да си припомним!

    27 Sep 2019 16:31ч.

    https://www.informiran.net/wp-content/uploads/2019/03/%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD-730x491.png

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Шумахер Пет., 27/09/2019 - 06:24 (нов)

    27 Sep 2019 16:33ч.

    Близо 300 съдии призоваха за защита на демократичните ценности https://www.segabg.com/hot/blizo-300-sudii-prizovaha-za-zashtita-na-demokratichnite-cennosti Препоръчвам да се прочете коментара на Вижте следното: всичко по-долу е Ваше дело! Благоевградският окръжен съд оневини Цанко Дренски (съпруг на депутатка от НДСВ Теодора Дренска) по дело за укриване на 200 хил. лв. ДДС. И сега обърнете внимание на „темпоритъма”/Ахмед Доган/, на правораздаването: Деянието е извършено през 1997 г., съдебният процес стартира през 2005 г., съдът се произнася 2014 г. Железни да са били доказателствата, щяха да ръждясат като "Титаник" на дъното на океана за тия 18 години. Като доказателство за идентичността на тези две реалности е достатъчно да напомня малко скандали по темата: 50-100 стигат ли, за да изпитате срам? Злополучните кандидатки за КС съдия Венета Марковска (конфликт на интереси и търговия с влияние), зам.-шефката на Апелативната спецпрокуратура Галя Гугушева (неясни имотни сделки в особено големи размери), съдийката Веселина Тенева (неясни имотни сделки)… Прокурор Кокинов, прокурор Ситнилски, миналото /а и бъдещето!/ на следовател Пеевски… Мога много дълго да продължа поименната проверка на съмнителната слава. Мноооого дълго! Съдии, които вземат имоти като социално слаби, прокурори – хотелиери, кръг „Белите покривки”, списъка на Красьо Черния, кумицата на Цвъчко - шефка на СГС, Ченалова. Много от тези имена вече са нарицателни за всичко друго, но не и за правосъдие. На виден магистрат приписват думите, станали нещо като виц: „Мога да се корумпирам, мога и да не се корумпирам. Ти какво предлагаш?” Да помните, че Хр.Бисеров премина през Вас, съдиите, като експрес и заедно с всичките си престъпления отиде да отмаря в Швейцария, да речем? И целия този комфорт му беши осигурен от подписалите обръщението съдии "за осъзнато и отговорно поведение в защита на основните демократични ценности, човешкото достойнство и обществения мир"? Ами, ашколсун! И колко още политици "почерпихте" без присъда или с малка условна? А? А като се видяхте в ъгъла, започнахте да говорите за "демократични ценности"? Мога да продължа списъка и с десетки други, Христо Бисеров, напр. Ще припомня само думите му: "Толкова неща знам, че е абсурд да вляза в затвора!" И не влезе...Изводите оставям на Вас. Ако ни Ви мързи, помислете, г-да магистрати...И това е само един от десетките случаи, с които мога да Ви запозная! Ако трябва да отговорите, "г-да защитници на демокрацията", единственото, което можете да направите е...само да мигате на парцали!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Damian

    27 Sep 2019 17:19ч.

    Правилно! Бисеров забогатя чрез корупция,което в България си е законен начин,ако не и единственният...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    27 Sep 2019 17:38ч.

    Сумата за конфискация вече не е същата , защото една трета е лапната от съдебния състав !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи