След 10 г. преговори Китай и Русия сключиха газово мегаспоразумение

След 10 г. преговори Китай и Русия сключиха газово мегаспоразумение
След десетгодишни преговори Китай и Русия сключиха в сряда споразумение за доставката на газ. Документът бе подписан от петролния гигант Китайска национална петролна корпорация и руската компания "Газпром" в присъствието на президента Владимир Путин и китайския му колега Си Дзинпин. Споразумението ще осигури на първия потребител на енергия в света значителен внос от Русия, а на Москва - нов пазар в момента на напрежение с традиционните му европейски клиенти, съобщава "Ройтерс".
<p>Документът предвижда износът към Китай на 38 млрд. куб.м руски газ годишно в продължение на 30 г., на обща стойност от 400 млрд. долара (293 млрд. евро). Газът ще бъде пренасян по нов газопровод, свързващ сибирските полета с главните центрове на потребление в Китай.</p> <p>Според генералния директор на &quot;Газпром&quot; Алексей Милер въпросът дали Китай ще плати предварително значителен аванс, за да може руската компания да финансира част от необходимите инфраструктури, все още не е решен.</p> <p>Китай и Москва водиха 10-годишни преговори за това споразумение, като дълго време буксуваха по въпроса за цената на природния газ, пише &quot;Монд&quot;. &quot;Газпром&quot; не пожела да съобщи цената, която е записана в постигнатото споразумение.</p>

Коментари

  • пишман икономист

    22 Май 2014 1:32ч.

    Без да съм експерт мисля че, с този икономически акт фалирането на \&quot;Газпром\&quot;, май се отлага. Така че, нека в ЕС размислят и се разберат с Русия по отношение на геостратегическите амбиции. Мъдрата стара Европа имаше общ език с руснаците по време на Студента война, необходимо ли е сега, това нещо да се разрушава. Нека в света да има повече призиви за мир и човешко благоденствие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Цин Пун Му

    22 Май 2014 2:52ч.

    Няма начин да не е мега :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чапаев

    22 Май 2014 4:01ч.

    В самото начало на украйнската криза ЕС зае губещата позиция, като подкрепи профашистко правителство дошло на власт чрез държавен преврат. Тогава писах, че всичко ще се върне на ЕС като бумеранг. И это първите резултати: - Русия си върна Крим(известен като не потопяемия авионосец) и практически установи пълен контрол над Черно море от военно-стратегическа гледна точка. - от икономическа гледна точка - след 4-5 години Крим ще приема около 10 млн. туристи(като около 30% ще за сметка на България). В териториалните води има големи залежи на нефт и газ. - вместо да отговори на санкцийте остави ЕС да се перчи, а днес Барозу се моли на Путин да изпълни поетите ангажименти. Ако същите чиновници от ЕК и ЕП не пречеха на строителството на \&quot;Южен поток\&quot;, то в средата на 2015 г. щяхме да имаме директна връзка с Русия, а ние се молим иразчитаме на интерконекторни връзки по който върви само руски газ. - Русия сключи вчера и днес над 40 договора с Китай, при това не само за износ на нефт и газ, а също и за строителство на електро централи на руска територия, които ще изнасят продукцията си за Китай, а строителството на газопровода се превръща в най-мащабният проект през следващите 5 години. И при това още утре започват преговорите за доставки на газ по западното направление. И ако разгледате маршрутите на газопроводите ще видите, че става въпрос за разгърната газификация на руска територия. - Русия и Китай от вчера провеждат съвместни военни учения - още един удар на бумеранга по кухите ни глави. - а на 25 май има избори за ЕП. Очаква се явката да е 25-30 %, което ще е не само поредния удар на бумеранга, но и ще получим и един нелегитимен ЕП. Атова вече е следващата стъпка към разпадането на ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи