Шефът на ИАЛ: До края на годината може да имаме доставка на детски ваксини

Шефът на ИАЛ: До края на годината може да имаме доставка на детски ваксини
Очакваме днес Европейската комисия (ЕК) да публикува българския превод на кратката характеристика на детската ваксина, което вече дава възможност да бъде прилагана у нас. Това обясни в предаването "Денят започва" на БНТ Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарства (ИАЛ).

 

ЕК е постигнала споразумение с компанията производител след 13 декември да бъдат извършвани доставки, тъй като педиатричната ваксина е в различна опаковка от тази за деца над 12 години - дозата е три пъти по-малка, обясни Кирилов. "В момента МЗ провежда разговори с компанията производител за условията на доставка у нас. Ваксината за деца отново ще бъде двудозова, с 21 дни интервал между двете дози", уточни той.

 

Към момента няма по-различни препоръки за прилагането на ваксината, заяви Кирилов. "В следващите дни ще има по-детайлна информация за количествата ваксини, които се очаква да бъдат доставени. Възможно е до края на годината да дойдат у нас", добави шефът на агенцията по лекарствата.

 

Има информация от ЕС, че е ускорена доставката, допълни Кирилов. Той е категоричен, че има достатъчно количества ваксини в България. 

 

"Близо 430 хил. ваксини на "Янсен" са поставени от началото на годината, но ваксината на "Пфайзер" е най-желана, от нея са приложени 2 070 000 дози. Постоянно се случва да се бракуват ваксини - до момента те са 210 000 дози, основно от ваксината на "Астра Зенека", като предстои да бъдат унищожени, допълни още Кирилов.

 

106 000 са поставените бустерни дози, основно от ваксината на Пфайзер, съобщи Кирилов. Той напомни, че препоръката е за поставяне на бустер с РНК ваксина, независимо от използваната преди това вид ваксина. Бустерната доза се поставя след шестия месец, допълни той.

 

Коментари

  • Moronic variant

    02 Дек 2021 9:16ч.

    Да обясня как, доста креативно, от файзър са сметнали ефективността на ваксината за деца. Групите, контролната и тази за изпитанията, са съответно 750 и 1518 деца. В нито една от групите няма нито починало, нито тежко разболяло се дете. Как тогава се смята ефективност? Ето така: "Vaccine effectiveness was inferred by immunobridging SARS-CoV-2 50% neutralizing antibody titers (NT50, SARS-CoV-2 mNG microneutralization assay).". Т.е. след като няма нито починало, нито разболяло се дете, експертите решили да мерят антитела. Което пак не значи нищо, защото, да потретим, няма нито починало, нито тежко разболяло се дете - най-тежките случаи са били лека настинка. Та, бройките на измерените антитела са сравнявани с бройката на антителата за ДРУГИ възрастови групи, в случая от 16 до 25 години, от други изследвания - и на тяхна база са смятали бройката на антителата, които биха предотвратили хоспитализации, хоспитализации в интензивното, и смъртни случаи. И съответно, на тази база са смятали ефективност. И това е само едно от нещата, при които са изкривили "науката". Линкове няма да давам, понеже модераторите не обичат мнения с официална информация, но всеки може да си го намери в търсачките с ключови думи "pfizer immunobridging", или направо "FDA Briefing Document EUA amendment request for Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine for use in children 5 through 11 years of age".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не закачайте децата!

    02 Дек 2021 9:16ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=OaWSyqDxgkA

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поредният идиот на амбразурата на

    02 Дек 2021 9:54ч.

    защитниците на това нещо зовящо се ваксина!Посягат и на децата което е най-печално.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изверги

    02 Дек 2021 11:29ч.

    Вертикално развитие на Биг Фарма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи