Лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц реши да не провежда втори тур на гласуването за кандидатурата си за канцлерския пост в Германия. Това съобщи вестник „Билд“, като се позова на източници от парламентарната фракция на ХДС и блока „Християнсоциален съюз“. Същевременно Ройтерс също информира, че днес в Бундестага (долната камара на германския парламент) не се предвижда второ гласуване за утвърждаване на Мерц и неговия проектокабинет, позовавайки се на в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг". По конституция следващото гласуване, при което е нужно само обикновено мнозинство, трябва да се произведе в рамките на 14 дни.
В този случай страната няма да получи нов канцлер на 6 май. Всички планирани посещения на Мерц в чужбина на 7 май вече са под въпрос. Той възнамеряваше да отиде в Париж и след това във Варшава.
По-рано Мерц не получи достатъчно гласове в Бундестага, за да бъде избран за канцлер на Германия още на първия тур. Той беше подкрепен от 310 депутати от общо 621 гласували, докато необходимият брой гласове за избор е 316. Срещу него се обявиха 307 депутати, а 3 се въздържаха. Една бюлетина беше обявена за невалидна. Фракциите на Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ) и блокът, обединяващ ХДС и ХСС, разполагат с 328 места в Бундестага.
Според Bild фракцията на ХДС/ХСС е възмутена, че очевидно някой от социалдемократите е гласувал срещу Мерц. В историята на ФРГ никога не е имало прецедент кандидат от спечелилата партия да провали гласуването след избори и успешни коалиционни преговори.
Член 63 от Основния закон гласи, че „ако предложеното лице не бъде избрано, Бундестагът може в срок от 14 дни след избора да избере федерален канцлер с обикновено мнозинство от членовете си“. Ако Мерц смята, че може да спечели втория тур, той може да се кандидатира отново по всяко време. Другите кандидати могат да опитат късмета си в рамките на две седмици, но и те се нуждаят от 316 гласа. Те вече могат да бъдат номинирани от една четвърт от членовете на Бундестага, а не от президента.
Ако изборът не се състои в рамките на 14 дни, веднага се провежда нов кръг на гласуване, в който за избран се счита този, който получи максимален брой гласове. Ако в края на третия тур канцлерът не бъде избран с абсолютно мнозинство, президентът може да го назначи за канцлер или да обяви нови парламентарни избори.